Odpowiedz w wątku  [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Doświadczenia na pokazy... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lip 2007, o 12:52
Posty: 79
Lokalizacja: Serce Roztoczańskiego P. N.
Post 
Proponuje takie doświadczenie. Mianowicie na małą (np. 0,5g) ilość KMnO4 dodajemy pare kropel stężonego kwasu siarkowego (VI). Wydziela się ciemnozielona ciecz, jest to heptatlenek dimanganu Mn2O7. Warstwę tej cieczy ostrożnie dotykamy trzymając w szczypcach organiczną substancje np. kawałek papieru. Powstaje mała eksplozja :D i dosyć spora ilość ciemnobrunatnego dymu MnO2.


12 gru 2007, o 16:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2007, o 17:36
Posty: 124
Lokalizacja: Z mojej miejscowości
Post 
To ja proponuje takie bardzo proste doświadczenie w sam raz na szkolne zasoby odczynników i szkła :lol: . W probówce na dnie kładziesz niewilką (np jedną granulkę) NaOH. Przed doświadczeniem tak żeby nikt nie widział umocz bagietkę w roztworze fenoloftaleiny i zaraz po tym tą bagietkę zanurz w czystej wodzie (niska rozpuszczalność fenoloftaleiny w wodzie spowoduje osadzanie się jej na powierzchni bagietki). Osad ten jest widoczny tylko z bliska. Pozostaw bagietkę do wyschnięcia. I teraz czas na finał: Nalej do czystej ( !! ) zlewki wodę. Dla udowodndienia czystości możesz się jej napić troche (na wszelki wypadek - nie polecam). Następnie tą wodę wlej do probówki zawierającej niewidoczny z większej odległości kryształek zasady. Teraz poproś kogoś z widowni żeby wzią suchą bagietkę (tą z fenoloftaleiną) i zamieszał roztwór. Podczas mieszania zawartość probówki zabarwi się na malinowo.

P.S. Tak, wiem że to doświadczenie jest durne :lol:

pzdr
mateuszp4

_________________
Dajcie mi gwiazdke... :(


24 gru 2007, o 14:26
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 maja 2007, o 19:33
Posty: 163
Lokalizacja: Lublin
Post 
moze nie durne ,ale takie na poziom 1 klasy gimnazjum...


25 gru 2007, o 13:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 kwi 2007, o 17:36
Posty: 124
Lokalizacja: Z mojej miejscowości
Post 
czyli idealne do szkoły :lol: zrobiłem je niedawno, chrzestna z małym synem przyjechała, nie chciało mi sie wyciągać odczynników i kombinować to mu zrobiłem to i lokomotywe i (o dziwo) mu sie podobało :lol: :lol:

pzdr
mateuszp4

_________________
Dajcie mi gwiazdke... :(


25 gru 2007, o 13:59
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2006, o 08:37
Posty: 611
Lokalizacja: Średniowiecze
Post 
Ja niedawno koleżance pokazywałem "wytrysk", ale nie mój :wink: do menzurki wlałem octu, odrobinę płynu do mycia naczyń i sypnąłem płaską łyżeczkę NaHCO<sub>3</sub>. Byście widzieli jak się przeraziła :lol: mi tak samo - nie chce mi się zbytnio odczynów wyciągac, cudować, więc prostymi metodami wychodzą tez niezłe pokazy.

Pozdrawiam Alchemik

_________________
ALCHEMICZNA KRUCJATA
Sapentiam, prudentiam et scientiam.
Z rtęcią reaguje dusza...

Obrazek

Eksperyment prowadzi do poznania. Teoria do wiedzy. Synteza tej pary - mądrością staje się w głowach najwytrwalszych.


25 gru 2007, o 14:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 maja 2007, o 19:33
Posty: 163
Lokalizacja: Lublin
Post 
no bo proste metody najlepsze;);)

A ,,widzow,, ktorzy nie bardzo znaja sie na chemii to i tak sie wydaje ekstra super i wogole sama zmiana barwy roztworu.np. zwykla reakcja zobojetniania z jakims wskaznikiem


25 gru 2007, o 19:57
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2005, o 08:51
Posty: 311
Lokalizacja: mam wiedzieć?
Post 
Szukałem tego i nie znalazłem, więc mam nadzieję, że się nie powtórzy :roll:

Pierścienie Lieseganga

Efekt: w probówce powstają wędrujące (w ciągu godzin i dni) czerwono-brunatne pierścienie.

Opis: Na warstwę żelatyny zawierającą K2Cr2O7 nanosimy nieco r-ru AgNO3

Procesy chemiczne: Periodyczny proces strącania Ag2CrO4, powiązany z dyfuzją w żelu.

Zagrożenia: dwuchromiany

Światłolubny roztwór


Efekt: R-r wystawiony na silne światło jest błękitny, na słabe pomarańczowy

Sposób wykonania: Przyrządzamy r-r ditizonianu rtęci w benzenie.

Procesy chemiczne: Wzbudzenie i odwracalna zmiana budowy związku kompleksowego.

Zagrożenia: benzen, sole rtęci

Zegar jodanowy

Efekt: roztwór w naczyniu pozostaje przez określony czas bezbarwny po czym raptownie staje się granatowy.

Sposób wykonania: sporządzamy r-r jodanu potasu, wodorosiarczynu sodu i skrobi.

Procesy chemiczne: powstający powoli wolny jod jest redukowany do I-; gdy braknie siarczynu, I2 zabarwia skrobię.


Jak widać doświadczenia z zakresu "kolorowa chemia", więc lepiej na jakiś pokazach nie przesadzać z takimi... :roll:

_________________
Farmacja, UM Lublin


17 sty 2008, o 14:46
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2005, o 08:51
Posty: 311
Lokalizacja: mam wiedzieć?
Post 
DNF napisał(a):
Ale ta reakcja chyba nie tlumaczy samozaplonu etanolu..przeciez CO2 nie podtrzymuje palenia.


trochę czasu minęło, ale błędów i niedomówień nie może być:

Tak przebiega całą reakcja:

KMnO4+C2H5OH+H2SO4---->K2SO4+MnSO4+CH3COOH+H2O


A utlenianie niekoniecznie musi zachodzić przy udziale tlenu, ale nad tym na takim forum to chyba nie ma sensu się rozwodzić, a jak ktoś nie wie to niech poczyta

_________________
Farmacja, UM Lublin


29 lut 2008, o 18:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 mar 2008, o 10:48
Posty: 2
Post 
U mnie w szkole było przeprowadzane doświadczenie polegające na tym że przez gumowy wąż wypuszczało sie mąkę z solą miedzi (i chyba jakiś utleniacz) . Wylot węża znajdował sie nad płomieniem palnika i dawało to bardzo ładny efekt wizualny .


18 mar 2008, o 19:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 mar 2008, o 10:48
Posty: 2
Post 
jeszcze można zrobić sztuczną krew
-rodanek potasu
-chlorek żelaza

po zmieszaniu tych dwóch roztworów soli powstaje nam związek mający barwę krwi


18 mar 2008, o 19:19
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 maja 2007, o 19:33
Posty: 163
Lokalizacja: Lublin
Post 
no my jak ostatnio robilismy pokazy zrobilismy mieszanine siarki (1g) z cynkiem (6g) .

calosc utarlismy u mozdziezu i zainicjowalismy reakcje palacym sie magnezem.

oto filmik:http://pl.youtube.com/watch?v=okcPrS5zWz8

(to pierwsze doswiadczenie)

podczas spalania tej mieszaniny powstja kleby dymu przypominajae grzyba:):)


18 mar 2008, o 19:26
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2005, o 08:51
Posty: 311
Lokalizacja: mam wiedzieć?
Post 
mam nadzieje że to nie ty nazywałeś ten filmik... detonacja.... :P

_________________
Farmacja, UM Lublin


19 mar 2008, o 14:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 15 mar 2008, o 13:41
Posty: 9
Post 
Można zrobić doświadczonko Kameleon z KMnO4, NaOH i sacharozą.
Będą się zmieniać kolory z fioletowego do niebieskiego potem różne odcienie zielonego i na koniec różne odcienie takiego zółtego. Jak będzie za dużo KyMnO4 to nie będzie widać niebieskiego :F


19 mar 2008, o 17:41
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 maja 2007, o 19:33
Posty: 163
Lokalizacja: Lublin
Post 
nie,filmik z tantego roku takze starsi koledzy robili i nazywali;p


19 mar 2008, o 17:58
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2006, o 20:19
Posty: 1039
Lokalizacja: Warszawa
Post 
tak odnośnie pokazowego doświadczenia z płonącym banknotem ma kto jakie sprawdzone proporcje EtOH + H2O ew inne specyfiki bo widziałem wersje z octem niezbyt udaną :roll:


26 maja 2008, o 17:20
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2005, o 08:51
Posty: 311
Lokalizacja: mam wiedzieć?
Post 
A nie masz dostępu do izopropanolu :>? Bo 'oryginalnie' to się na tym robi a nie na EtOH

_________________
Farmacja, UM Lublin


27 maja 2008, o 21:11
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2006, o 20:19
Posty: 1039
Lokalizacja: Warszawa
Post 
nie ma izopopanolu :roll:


28 maja 2008, o 21:18
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29
Posty: 1087
Post 
Dostępny w każdym chemiku, albo elektronicznym. W elektroniku czasem pod nazwą IPA. Tony na allegro, ceny rzędu 15zł/l, bo w elektronice masowo płucze się tym płytki, czyści elementy.


28 maja 2008, o 21:26
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2006, o 20:19
Posty: 1039
Lokalizacja: Warszawa
Post 
a tak właściwie mógłby który mi narysować na jakiej zasadzie działa to doświadczenie?? Parowanie płonącej cieczy pochłania tyle ciepła że banknot nie zapala się ?? ??

Wysłany: Sro Maj 28, 2008 9:13 pm
Dobra dziękuję za pomoc wiem że ma to być 70cz objętościowych denaturatu i 30cz. obj H2O wiedziałem że mogę na Was liczyć :) Doświadczenie zapewne polega na tym iż palny etanol wypala się z mieszaniny; H2O zostaje w banknocie zabezpieczając go przed zapłonem. Kluczem do tego doświadczenia jest odpowiednie dobranie proporcji aby odpowiednio dużo wody zostało na banknocie zapewniając jednak przyzwoitą palność mieszaniny :) :)

Wysłany: Sro Maj 28, 2008 9:45 pm
No i jeszcze zapomniałbym ze względu na różność składów denaturatów o składów wód doświadczenie należy najpierw przeprowadzić testy na chusteczkach higienicznych i zmienić co nieco :wink: Żeby nie traktować powyższych postów jako wyroczni :idea: :)


28 maja 2008, o 21:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 mar 2008, o 11:55
Posty: 59
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Post 
Front

jak widziałem to doświadczenie to powiedzieli ze zmieszali denaturat z woda 1:1 i jeszcze do tego dodali soli (mówili że sól zaimpregnowała banknot)
tyle że nie używali tych banknotów co posługujemy się nimi dzisiaj tylko tych starych (jak później widziałem ten banknot to był cały w soli)

_________________
------------------------------------------------------------
GG 2046594 :D


29 maja 2008, o 15:20
Zobacz profil
Post 
Nie znam lepszego doświadczenia niż to: 2m rurę o grubości min. 5mm napełniamy tlenkiem azotu wydobywającym się w reakcji HNO3 i Cu. Korkujemy z jednej strony ale z drugiej w korku musi być otwór na kolejny korek z tworzywa. Przed doświadczeniem napełniamy rurę dwusiarczkiem węgla 2ml i rozprowadzamy go po wnętrzu. Rurę ustawiamy w statywie i odkorkowując odpalamy.


5 sie 2008, o 12:47

Dołączył(a): 28 wrz 2008, o 11:11
Posty: 25
Lokalizacja: Z miasta
Post 
Chciałbym się dowiedzieć BARDZO DOKŁADNIE o pewnym doświadczeniu. Otóż doświadczenie polega na wytworzenie tlenu singletowego (co to? http://pl.wikipedia.org/wiki/Tlen_singletowy)
Do doświadczenia potrzeba gazowego chloru (lub dowolnie innego chlorowca ale chlor łatwo dostępny) który można otrzymać poprzez reakcję HCl i KMnO4. Powstały chlor w kolbie należy wprowadzić do kolby z H2O2 i rozpuszczonym w nim NaOH.
Reakcja jest następująca:
Cl2 + 2NaOH + H2O2 ---> 2NaCl + H2O + O=O
O=O(tlen singletowy) &#8594; &#8226;O&#8722;O&#8226;(tlen tripletowy) + h&#957;(kwant światła)
Jeśli ktoś zna to doświadczenie to prosze napisać. Zależy mi na zrobieniu tego doświadczenia[/url]


29 wrz 2008, o 20:42
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 wrz 2008, o 11:11
Posty: 25
Lokalizacja: Z miasta
Post 
nie wiedziałem że coś takiego wyjdzie ale ten sam wzór i mniej więcej doświadczenie jest na gronie (z którego doświadczenie czerpałem)http://grono.net/forum/topic/15687472


29 wrz 2008, o 20:47
Zobacz profil
SianoPIS!
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 maja 2008, o 15:53
Posty: 293
Post 
Całkiem fajne doświadczenie to otrzymywanie tiochloranu gliceryny.
Robimy tak:
1. Wlewamy do probówki trochę H2SO4
2. Dodajemy POWOLI chloranu potasu (tworzy się HClO3)
3. Dodajemy TROSZECZKĘ gliceryny
Powstaje nam trójchloran gliceryny, który momentalnie się rozkłada (dość wybuchowo)
Jeśli jest jakaś gafa sorry, robiłem dawno i mogłem coś zapomnieć.

A tak ogólnie to fajne doświadczenie można zrobić z poliakrylanu sodu bądź potasu, czy amonu (nie jestem pewien).
Wsypujemy trochę poliakrylanu i zalewamy wodą ;)
Pozdrawiam,
Imaginus.


29 wrz 2008, o 21:04
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29
Posty: 1087
Post 
A widownia jest cała posiekana szkłem z probówki. Eksperymenty z tlenkami chloru należą do wysoce niebezpiecznych, i jeżeli ktoś je chce przeprowadzać to trzeba mieć odpowiednią osłonę.


29 wrz 2008, o 22:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..