Odpowiedz w wątku  [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona
Doświadczenia na pokazy... 
Autor Wiadomość
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Wyjasnienie jest takie: etanol jako ciecz jest niepalny, pala sie tylko jego opary. Przy podpaleniu reki polanej etanolem (lub spryskanej dezodorantem, najlepiej uzyc czegos o niskiej temp. wrzenia) spala sie wiec tylko para, zas ciekly etanol pozostaje na rece nienaruszony. Ocieplenie spowodowane plomieniem powoduje wzrost szybkosci parowania etanolu - etanol wiec niejako "broni" nasza reke przed spaleniem sie. Gorzej, jesli do "plonacej" reki przysuniemy sucha reke - wtedy sie poparzymy... Nalezy tez uwazac aby zgasic reke zanim caly etanol sie spali.

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


13 paź 2005, o 21:39
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
to dlatego jak się poleje rękę ropą od zapalniczki to nie czuje się poparzenia?
PS ja tego nei robiłem tylko moi kumple :roll:

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


13 paź 2005, o 23:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2004, o 02:18
Posty: 160
Lokalizacja: z Targi City(nie Wa-wa !!)
Post 
niewielkie ilośći bez problemu. ale większe to sie popażysz bo chyba benzyna z zapalniczek ma temp. wrzenia większą niż woda a podczas palenia napewno będzie sie ogrzewać,wiec po niewielkim okresie czasu zacznie parzyć(po podpaleniu).
tweenk - jak całą dłoń/ręke polejesz to napewno sie popażysz - promieniowanie podczerwone robi swoje nawet jeśli nie ma bezpośredniego przekazu energii
P.S. wierz mi wiem coś nie coś z autopsji

_________________
Benzin rulez - Ghost Rider
Chemik.vitnet.pl - Portal młodego CHOMIKA


14 paź 2005, o 20:07
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 14 lip 2005, o 22:10
Posty: 177
Post 
To doświadczenie jest fajne:

Potrzebne odczynniki i sprzęt:
KOH w pastylkach/granulkach, chlorowodorek hydroksyloaminy (lub inna sól hydroksyloaminy), dwie zlewki 50ml, zlewka 250ml i bagietka
8)

Wykonanie:
30g KOH i 30g chlorowodorku hydroksyloaminy odważamy w zlewkach 50ml (oddzielnie!). Następnie przesypujemy obie substancje przesypujemy do zlewki 250ml, po czym szybko i dokładnie mieszamy obie substancje w zlewce bagietką. Po około 20-30s rozpoczyna się reakcja i wydziela się biały dym, składający się głównie z NH3, H2O, NH4Cl i N2.

Uwagi: z uwagi na amoniak najlepiej doświadczenie robić pod wyciągiem.

Edit: Yep, literówka, oczywiście NH3. A doświadczenie bezpieczne!


Ostatnio edytowano 28 lis 2005, o 22:54 przez draq, łącznie edytowano 1 raz



28 lis 2005, o 21:45
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2005, o 08:51
Posty: 311
Lokalizacja: mam wiedzieć?
Post 
amoniak ma wzór NH3 ;) literówka pewnie, ale tak poza tym to wydaje mi sie ze nie jest on dobrym sposobem na pokazy chemiczne :roll:

_________________
Farmacja, UM Lublin


28 lis 2005, o 22:43
Zobacz profil
Post 
pamietam kiedys na wykladzie u prof. Plucińskiego na UG bylo piekne i efektowne doswiadczenie z chemiluminescencji gdzie do pewnego roztworu dodawal H2O2 i calosc swiecila na niebiesko na pare sek rozjasniajac aule. Potem profesor zrobil samorobne swiatla chemiczne ktore po 5 minutach swiecily niemal jak komercyjne. Napisze do profesora i poprosze aby podal dane zwiazane z tym doswiadczeniem bo zawieruszylem zeszyt z tych wykladow (jest gdzies na dnie mojej mrozacej krew w zylach piwnicy) :D :D :D
pozdro dla wszystkich


30 lis 2005, o 23:44

Dołączył(a): 18 lis 2005, o 16:25
Posty: 3
Lokalizacja: Tarnów
Post 
perchydrol i nadmanganian to ciekawe doswiadczenie, ale pomieszczenie powinno byc dobrze wentylowane (hehe)... jezeli chodzi o szkołe to ucznowie z tego co zauwazyłem podoba sie zmiana kolorów w rozwtorach manganianu potasu, lub odbarwienie roztworu manganianu za pomocą podgrzewania próbówki z alkoholem i tlenkiem glinu i tlenkiem glinu (podgrzewajac na przemian) wydzieli sie gaz który odbarwi roztwór. Spalanie Cr2O8(NH3)2 jest tez ciekawe (jako wulkan chemiczny), z reszta mozna kupic rozcieczony perhydrol w sklepie fryzierskim 18%, 15%, 10%, 7%, 3% i pokazac ucznia róznice jaka występuje w zależnosci od steżeń. Jezeli natomias chce sie pokazac potęge chemi to trzeba zrobic czarny proch w porciach 75g KNO3, 15g C, 10g S i to podpalic (hehe) na poczatku radze płaska łyzeczke - mozna dodac do tego jeszcze nadmanganianu potasu, lub magnezu (hehe), i oczywiscie zachowac odpowiednia ostraznosc... ja tak zrobiłem ucznią, jak nie chcieli mnie słuchac, bo twierdzili ze chemia jest nudna (najwieksze problemy oczywiscie sie ma z klasami humanistycznymi) a i trzeba wieczyc pomieszczenie (hehe).


6 gru 2005, o 23:37
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 14 lip 2005, o 22:10
Posty: 177
Post 
Reakcje Biełousowa-Żabotyńskiego oraz Bray'a powinny się podobać każdemu. Są to efektowne oscylacyjne reakcje chemiczne. Co do tej pierwszej to jest opisana na polskich stronach:
Tutaj opis bez kwasu malonowego i bez związków ceru - http://www.1lp.kielce.com.pl/rb.php (ale efekty wyszły takie sobie, dopiero po dodaniu kilkunastu kropel H2SO4 ciecz zaczęła zmieniać kolory, ale i tak mizernie). Z kwasem malonowym i związkiem ceru jeszcze nie próbowałem i gdzieś zapodziałem dokładny przepis (a tak niedokładnie to wystarczy zamienić kwas cytrynowy kwasem malonowym, a związek manganu związkiem ceru). W czasie tej reakcji zachodzi około 20 reakcji w których pierwiastki zmieniają stopnie utlenienia- więc również barwę.

Reakcja Bray'a- przepisu na reakcję Bray'a nie znalazłem na polskich stronach. Znalazłem na zagranicznej, tutaj przepis - http://polymer.matscieng.sunysb.edu/OH_ ... ACTION.doc

A reakcje w formie wizualnej możemy zobie zobaczyć tutaj - http://atvn.pl/archiwum_pliki/katalizat ... ie_cz2.ram
(pod koniec wykładu).


7 gru 2005, o 17:17
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2005, o 13:17
Posty: 567
Lokalizacja: Warszawa
Post 
draq napisał(a):
A reakcje w formie wizualnej możemy zobie zobaczyć tutaj - http://atvn.pl/archiwum_pliki/katalizat ... ie_cz2.ram
(pod koniec wykładu).
Link nie działa. :(


7 gru 2005, o 21:30
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 14 lip 2005, o 22:10
Posty: 177
Post 
Działa, działa. Trzeba mieć tylko jakąś inteligentną przeglądarkę (czyt. NIE Internet Explorer), czyli np. Mozille lub Opere i jakiś program do odtwarzania plików *.ram, czyli Real Player. Wszystko do ściągnięcia z netu, po poszukaniu na googlach 8)

Do postu niżej.. po co z kurnika, skoro można z http://www.firefox.pl/ ? :roll:


Ostatnio edytowano 8 gru 2005, o 17:26 przez draq, łącznie edytowano 1 raz



7 gru 2005, o 22:00
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2005, o 08:51
Posty: 311
Lokalizacja: mam wiedzieć?
Post 
Off topic
mozille można sciągnąć z Kurnika

_________________
Farmacja, UM Lublin


8 gru 2005, o 14:08
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2005, o 13:17
Posty: 567
Lokalizacja: Warszawa
Post 
draq napisał(a):
To doświadczenie jest fajne:

Potrzebne odczynniki i sprzęt:
KOH w pastylkach/granulkach, chlorowodorek hydroksyloaminy (lub inna sól hydroksyloaminy), dwie zlewki 50ml, zlewka 250ml i bagietka
8)

Wykonanie:
30g KOH i 30g chlorowodorku hydroksyloaminy odważamy w zlewkach 50ml (oddzielnie!). Następnie przesypujemy obie substancje przesypujemy do zlewki 250ml, po czym szybko i dokładnie mieszamy obie substancje w zlewce bagietką. Po około 20-30s rozpoczyna się reakcja i wydziela się biały dym, składający się głównie z NH3, H2O, NH4Cl i N2.

Uwagi: z uwagi na amoniak najlepiej doświadczenie robić pod wyciągiem.

Nieco lepszy efekt można uzyskac dodając kilka kropel
aniliny do nadtlenku benzoilu zawierającego 25% wody.
Nadtlenek benzoilu nie może być suchy, bo zamiast dymu będzie BUM.


10 gru 2005, o 21:28
Zobacz profil
Post 
Ja pomyślałem, że napiszę o kilku naprawdę fajnych i efektownych doświadczeniach.

Pierwsze z nich jest bardzo proste. Potrzebne jest dobrze wentylowane pomieszczenie. So kolby, najlepiej miarowej wsypać chloran potasu, a następnie go stopić i wrzucić kawałek siarki,z kolba zacznie się świecić oślepiającym światłem, i zacznie wylatywać mnóstwo tlenków siarki. Zamiast siarki mozna tez wrzucić zelowego miśka.


27 sty 2006, o 12:46
Post 
Nie miarowej tylko okragłodennej. Miarowa słuzy do sporządzania roztworów.
Doswiadczenie fajne (robiłam z żelowym miskiem) :)


27 sty 2006, o 12:57
Post 
w miarowej też fajnie wychodzi, wtedy taki dźwięk fajny jest...


27 sty 2006, o 13:56
Post 
fajny dźwięk... wystarczy odpowiednio długa szyjka. Ja dalej będe obstawała przy okrągłodennej, jakos mi sie nie usmiecha traktowanie palnikiem kolby miarowej ;]


27 sty 2006, o 14:09
*******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 cze 2005, o 17:00
Posty: 1595
Lokalizacja: Skoczów
Post 
ja jednak polecam do tego szeroką probówkę, miśka trzeba obtoczyć w krochmalu żeby się nie przykleił do ścianek. A z doświadczeń to może utlenianie siarki do H2SO4 za pomocą dymiącego HNO3:

S+6HNO3==H2SO4+6NO2+2H2O

tylko trza to uważać na NO2 :)

_________________
Sprzedam wodorotlenek sulfurylu SO2(OH)2, również w postaci r-rów o żądanym stężeniu. Cena do negocjacji.

Obrazek
weź udział:


1 lut 2006, o 11:18
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 wrz 2004, o 20:19
Posty: 105
Lokalizacja: z łona Matki
Post 
Mam do was wielką prośbe. Otóż mam już przemyślanych kilka doświadczeń na pokazy które planuje. Chciałbym jeszcze uzyskać info od was o doświadczeniach które podobają się publiczności :) Bo dla nas doświadczenie jest fajne bo obrazuje jakieś zjawisko ale jest denne dla widzów :P

Tylko jest jeden warunek: Kategoria doświadczenia: Chemia Organiczna.

Jak ktoś ma jakieś ciekawe pomysły to proszę o pomoc :)

_________________
Obrazek


1 lut 2006, o 15:45
Zobacz profil
@ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 paź 2003, o 18:57
Posty: 1246
Post 
Z Pessosem robilismy pokaz w Pałacu Młodzierzy w Katowicach to z wlasnego doswiadczenia moge powiedziec ze ludzią podobaja się to co jest gwałtowne. Wszelkie jakies np. 5 kolorow z jednego roztowru są nudne i nudzą publiczność. Polecam miotacz ognia z parafiny, tzn:

Do probówki wrzucamy parafine ogrzewamy ją delikatnie zby nie wyprysła do wrzenia i zanurzamy probowke do woy. Probowka pęka, dostaje sie woda ktora szybko zamienia sie w pare i wyrzuca zapalnoą parafine. Bardzo widowiskowe doswiadczenie.

Pozatym H2O2 + KMnO4 niezastąpione ;) w bardzo dużej kolbie ;) Wiadmo jakieś mieszaniny pirotechniczne, czy też deomnstracja hukowa azydku ołowiu/srebra.

_________________
Obrazek


1 lut 2006, o 17:44
Zobacz profil
@GŁÓWNY MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2004, o 19:11
Posty: 1171
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Ja polecam następujący sposób pozbywania się niezbyt czystego sodu: kawałi sodu układamy w parownicy, przykrywamy to (lub zawijamy w) papierem toaletowym, następnie dodajemy niewielką ilość wody. Po pewnym czasie wszystko się zapala, niekiedy parowniczka wybucha ;) (rozpada się na części). Nie należy jednak przesadzać z ilością sodu.

_________________
Siła to ostateczność, do której uciekają się nieudolni.
Obrazek


3 lut 2006, o 19:29
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sie 2005, o 17:39
Posty: 86
Lokalizacja: Z d....domu
Post 
belzebub napisał(a):
.... :roll:
w reakcji chloranu(V) potasu ze stezonym kwasem siarkowym w wyniku dysproporcjonowaie chloranow w silnie kwasnym srodowisku powstanie ciemno zolty... brunatny dwutlenek chloru ktory w kontakcie z wieloma substancjami organicznymi wybucha... wystarczy np szczypta cukru ;)

sprobujcie np do malej zlewki wsypac 1g KClO3 ta zlewke wlozyc w o wiele wieksza zlewke dodac do chloranu kilka gropel H2SO4st z malej zlewczki zacznie wydowbywac sie o wiele ciezszy od powiertrza gaz ktory bedzie sie osadzal na dnie duzej zlewki... i na to dodac szczypte cukru ;) reakcja wg mnie nie przewidywalna :/ po skonczonym doswiadczewniu dla bezpieczenstwa zalac wszystko woda... najlepiej robic to pod dygestorium w razie gdyby zlewka pekla :roll: albo zastapic zlewki np plastikowymi butelkami po napojach z odcieta szyjka.. no i obowiazkowo okulary ochronne :)

Pewien goścu robił to w cilindze miarowym wsypałcukier i nic ??? poszedł pod druga porcje cukru a dwutlenku chloru było juz wiecej rozsadziło cilinder miarowy i dziewczyna będąca studentka oberwała dnem cylindra w pierś naszcześci tępą stroną.

_________________
Obrazek
Obrazek
[Attendite a falsis prophetis.
GG:8454977
:D


9 mar 2006, o 14:29
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2005, o 21:11
Posty: 931
Lokalizacja: Poznań
Post 
Tomasz Pluciński. :wink:
Dokładnie jest to opisane w jego publikacji (jest na vitnecie) bo trochche inaczej było........
Pozdro


9 mar 2006, o 15:09
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 sie 2005, o 17:39
Posty: 86
Lokalizacja: Z d....domu
Post 
Tak bynajmiej mówił na pokazach o mw w gadńsku

_________________
Obrazek
Obrazek
[Attendite a falsis prophetis.
GG:8454977
:D


9 mar 2006, o 16:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 gru 2005, o 21:25
Posty: 34
Post 
słuchajcie to:
dzisiaj na kółku nasz chemcizka mówi ze dzisiaj ona robi doświadczenia(zazwyczaj to my robimy). No wiec pracowicie wzięła się do roboty. Nasypała do parowniczki magnez i KMnO4. I chciała to zapalic. Po 10 nieudanej próbie dałem jej szkiełko zegarowe i powiedziałem żeby na tym spróbowała:D No i za trzecim razem gdy już wszyscy byli negatywnie nastawieni cos pierdzielnęło i był taki błysk że nie widziałem przez 5 sekund:D a potem szykalismy szkiełka bo gdzies zniknął i okazało sie ze sie rozsypał w pył:D Ale fajnie było :D :)

_________________
http://www.kingplay.pl/?r=39078


9 mar 2006, o 17:04
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2005, o 13:17
Posty: 567
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Bardzo efektowna jest reakcja tlenku miedzi z kwasem solnym:
CuO + 2 HCl --> CuCl2 + H2O
Obrazek

EDIT:
Robiłem to doświadczenie i niestety nie wyszło. :(


Ostatnio edytowano 14 kwi 2006, o 10:52 przez P2O5, łącznie edytowano 1 raz



11 mar 2006, o 13:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 194 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..