Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Otrzymywanie CO2 w baloniku 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 13 lis 2011, o 03:42
Posty: 2
Post Otrzymywanie CO2 w baloniku
Witam,
Zacznę od tego, że potrzebuję balonika napompowanego dwutlenkiem węgla. Nie posiadam CO2 i zamierzam go uzyskać z reakcji kwasku cytrynowego z Sodą oczyszczoną (NaHCO3).

Myślałem nad takim sposobem:
- do litrowej plastikowej butelki wsypuje piasek (żeby nie było tam tyle powietrza), albo po prostu znajdę wystarczająco małą butelkę :roll:
- wsypuję sodę oczyszczoną
- zalewam kwaskiem cytrynowym i szybko na gwint butelki zakładam balonik
Jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli to balonik zacznie się wypełniać CO2.

Czy ten sposób ma szanse na sukces? W jakich proporcjach i ile powinienem dać tych składników, żeby wypełnić balon (ok. 2l). Przede wszystkim jak szybko przebiega taka reakcja: może nie zdążę naciągnąć balonu a już będzie po ptakach...

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.[/code]


13 lis 2011, o 19:39
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lis 2010, o 18:21
Posty: 336
Lokalizacja: Łódź
Post 
Szczerze mówiąc nie próbowałem jeszcze tej metody, ale najlepsza jest metoda z sodą oczyszczoną i octem. Tak, czy owak koniecznie użyj naczynia zabezpieczającego, aby wydobywająca się piana nie wpadła Ci prosto do balonu. Połącz wszystko rurkami gumowymi i na nią nałóż balon. A co do ilości potrzebnej to ułóż równanie reakcji i oblicz ile Ci składników potrzeba.


13 lis 2011, o 19:59
Zobacz profil

Dołączył(a): 13 lis 2011, o 03:42
Posty: 2
Post Pierwsze testy...
Przeprowadziłem test "w małej skali" (ze względu na małe ilości sody oczyszczonej i brak balonika), z tą różnicą, że kwasek cytrynowy zamieniłem na ocet. Wyszło lepiej niż się spodziewałem, ale wciąż nie wiem jakie dać proporcje i ilości składników (chodzi mi o obliczenia), dlatego byłbym wdzięczny za odpowiedź


13 lis 2011, o 20:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 wrz 2009, o 15:20
Posty: 209
Post 
Zaznajom się z terminem stechiometria i masa molowa, a będziesz wszystko wiedział odnośnie proporcji substancji. :wink:

_________________
panta rhei kai ouden menei


13 lis 2011, o 21:16
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1504
Lokalizacja: SRC
Post 
Oj tam. Męczycie chłopaka. Po co ma on liczyć ilości sody i octu nie znając chociażby czystości i dokładnego stężenia (octu). Może jeszcze doradzicie uwzględnienie w obliczeniach wydajności reakcji?
Najbardziej będziesz mógł kontrolować reakcję montując sobie taki zestawik- w korku od butelki zamontować kawałek wężyka i np. strzykawkę. Do butelki wsypać 2 łyżeczki sody i 2 łyżeczki kwasku cytrynowego, zakręcić tym korkiem, na wężyk założyć balon i wstrzyknąć do butelki z 50-100ml wody (najlepsza będzie duża strzykawka żeby wstrzyknąć to za jednym razem) w małych porcjach dzięki czemu regulować będzie można prędkość napełniania.
Ewentualnie można nasypać do butelki samą sodę a ze strzykawki wstrzyknąć ocet.

_________________
Obrazek


13 lis 2011, o 21:50
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 lut 2011, o 12:41
Posty: 37
Post 
A nie lepiej by było użyć zamiast octu jakiegoś mocniejszego kwasu np. solnego?


13 lis 2011, o 22:16
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1504
Lokalizacja: SRC
Post 
Gdyby kolega miał do niego dostęp zapewne wiedział by też jak napełnić balonik dwutlenkiem węgla.

_________________
Obrazek


13 lis 2011, o 22:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2010, o 19:35
Posty: 67
Lokalizacja: mazowsze
Post 
Raymundo dobrze mówi o zestawie ale strzykawkę musisz trzymać, bo wawali ją ciśnienie - sprawdzałem kiedyś tą opcję. Możesz użyć taki zestaw jak do produkcji wodoru, tylko szybko trzeba wsadzić korek:
http://www.youtube.com/watch?v=HRxizZjRWxc
Do korka można wsadzić oczywiście strzykawkę albo no kwasek czymś zawinąć, żeby opóźnić reakcję ( papier toaletowy ) i wrzucić do octu.

_________________
Przezorny, widząc niebezpieczeństwo, ukrywa się, lecz prostaczkowie idą naprzód i ponoszą szkodę (Przyp.22,3)


13 lis 2011, o 23:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 sty 2010, o 19:35
Posty: 67
Lokalizacja: mazowsze
Post 
Sorry - sodę zawiniętą wrzucić do octu oczywiście.

_________________
Przezorny, widząc niebezpieczeństwo, ukrywa się, lecz prostaczkowie idą naprzód i ponoszą szkodę (Przyp.22,3)


13 lis 2011, o 23:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 17 paź 2011, o 10:16
Posty: 13
Post 
do dmuchania dętek używam czegoś takiego :arrow: http://allegro.pl/pompka-rowerowa-sigma ... 08592.html
tak wiem że to forum chemiczne ale od strony technicznej to może być najprostszym rozwiązaniem. pompka, kawałek wężyka którym połączymy ją z balonem. pokrętłem ostrożnie uwalniamy CO2 i już :)


14 lis 2011, o 19:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 4 sie 2012, o 13:55
Posty: 6
Post Re:
piotrek00375 napisał(a):
A nie lepiej by było użyć zamiast octu jakiegoś mocniejszego kwasu np. solnego?


Ale po co? Ocet jest tani i kupisz go w każdym spożywczaku a kwas solny nie wszędzie dostaniesz i podczas reakcji wydziela dużo ciepła. Ja osobiście robiłem doświadczenia z jednym i drugim kwasem, a rezultaty były podobne (kwas solny działał dłużej, ale to jest chyba wina różnicy stężeń ocet - 6%, kwas solny - 36%)


5 sie 2012, o 08:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..