Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
mydło w słonej wodzie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 28 mar 2009, o 22:00
Posty: 2
Post mydło w słonej wodzie
Mam doświadczenie aby natrzaec rece olejem a nastepnie zmyć mydłem sodowym. Tutaj nie ma żadnego problemu. Nastepnie należy wymienić wode i dosypać do niej soli (chlorek sodu), znowu natrzec rece olejem i próbować umyć mydłem sodowym. No i w tym wypadku olej z rąk nie chce sie zmyć.
Dlaczego?
reakcja powinna wyglądac mniej wiecej tak:
H17C35COONa + NaCl--> i co dalej? rekacja nie zachodzi?


29 mar 2009, o 19:12
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 14 sty 2009, o 19:45
Posty: 492
Lokalizacja: Zgierz
Post 
H17C35COONa -> H17C35COOH + Na+ + OH-.
Gdy doda się NaCl do wody, dysocjuje on na: NaCl -> Na+ + Cl-. Kationy Na+ pochodzące z dysocjacji NaCl uniemożliwiają dysocjację H17C35COONa i dlatego mydło nie zmywa oleju. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale biorąc to na logikę doszedłem do takich właśnie wniosków. Wydaje mi się, że to może być tym spowodowane. Jeśli piszę źle, to przepraszam ;)


29 mar 2009, o 20:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2006, o 20:02
Posty: 124
Lokalizacja: Sosnowiec
Post 
Efekt wspólnego jonu, w tym wypadku sodowego. W roztworze jest duże stężenie Na+ przez co mydło nie dysocjuje tak dobrze jak w ,,czystej" wodzie i nie może zemulgować tłuszczu

_________________
Keep walking ;)


29 mar 2009, o 23:47
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
mydło dysocjuje normalnie, jak wsyzstkie sole, natomiast zmniejsza się jego rozpuszczalność.. (vide iloczyn rozpuszczalności)


29 mar 2009, o 23:55
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 mar 2009, o 22:00
Posty: 2
Post 
dziekuję za pomoc :) co prawda 3 różne odpowiedzi i nie bardzo wiem która jest poprawna...


30 mar 2009, o 15:41
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 14 sty 2009, o 19:45
Posty: 492
Lokalizacja: Zgierz
Post 
Wysolenie r-ru mydła NaCl, które zmniejsza jego rozpuszczalność i przez to nie można domyć rąk po oleju, oraz post adekwatnie dysocjacji z jonami Na+. Wydaje mi się, że to są najbardziej prawdopodobne odpowiedzi. Jak będziesz znała prawidłową odpowiedź to koniecznie napisz ;)


30 mar 2009, o 18:31
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 lip 2017, o 09:52
Posty: 1
Post Re: mydło w słonej wodzie
Cytuję: "Nastepnie należy wymienić wode i dosypać do niej soli (chlorek sodu), znowu natrzec rece olejem i próbować umyć mydłem sodowym. No i w tym wypadku olej z rąk nie chce sie zmyć. "
Są na przykład mydła (np. mydło aleppo ) robione na bazie olejów i posiadają właściwości myjące. A przypominam, że są one w 90 paru procentach robione włąśnie z olejów uczestniczących w procesie zmydlania. Więc zadanie nie do końca jest poprawne.


2 lip 2017, o 09:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..