Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
wybuchajaca woda 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 12 kwi 2006, o 17:53
Posty: 20
Lokalizacja: Olsztyn
Post wybuchajaca woda
moj tata przed chwila brzucil do wrzacej wody lyzke soli i mu troche wybuchlo. woda kotowala sie juz dluzszy czas w duzym garnku wypelnionym do dwoch trzecich a po "wybuchu" zostala niesala polowa. i nie to ze wykipialo. poprostu wszystko w promieniu metra bul zabryzgane:) a co chodzi?:D


20 lut 2007, o 18:43
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 lip 2006, o 22:29
Posty: 53
Lokalizacja: Opole
Post 
Pewnie była to ciecz przegrzana i przez dodanie zimnej soli wszystko wykipiło :wink:


20 lut 2007, o 21:04
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2006, o 15:46
Posty: 233
Lokalizacja: Łódź
Post 
ale jakiej soli :D

_________________
gg 1616087... Powrót księcia ciemności, który uroczyście przysięga nie pisać siana i gromić off-top!
Obrazek


20 lut 2007, o 22:42
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
kuchennej ;) rozpuszczanie jest zwykle egzotermiczne, stąd dodatkowa energia na odparowanie wody.. Ale nie aż tyle, ciepło parowania nie ejst znowu takie małe.. Nie tylko ty gotowałeś wodę na makaron, mnie w ogóle woda nie ucieka :P


20 lut 2007, o 22:50
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
to miało być śmieszne? no jak to jakiej soli? soli kwasu pikrynowego, wymieszanej z amoniakntem trójjodku azotu i boską sprawczą siłą detonacjną.

Ojciec stracił obie ręce, garnek zadziałał jak szrapnel lub granat ofensywny, w ścianie dziura, sąsiad nie żyje, plebania spłoneła (zdażenia niezależne :) )

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


20 lut 2007, o 22:53
Zobacz profil
Post 
ZNam sposób, że do mikrofalówki, w szklankach wkładamy wodę z kranu i wodę destylowaną. Kiedy jedna z nich zacznie się gotować(nigdy nie wiem która), wyciągamy tą drugą i wrzucamy łyżeczkę. TAki mały wybuch i prawie cała woda wylatuje


21 lut 2007, o 09:04
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2574
Lokalizacja: Krakow
Post 
Żeby sobie odpowiedzieć na to pytanie musisz zadać sobie najpierw inne - co to właściwie jest wrzenie ? :)

wg. jednej z definicji wrzenie cieczy następuje wtedy gdy ciecz paruje cala powierzchnia (wewnętrzna tez)
a inna (w skrócie) jest to, ze wrzenie następuje wtedy gdy preznosc pary nasyconej nad cieczą zrówna się ciśnieniu zewnętrznemu. Czyli podczas wrzenia nastepuje rownowaga - ktora jest zaburzona przez dodatek soli kochennej ktora to obniza prężności par rozpuszczalnika nad roztworem.

a przy okazji zaczyna sie wydzielac energia spowodowana procesem solwatacji (rozerwanie wiązań istniejących pomiędzy cząsteczkami lub atomami substancji rozpuszczonej i izolowaniu ich od siebie przez cząsteczki rozpuszczalnika), w przypadku wody jako rozpuszczalnika proces ten nazywa sie hydratacja, podczas tego wydziela sie tak zwana energia hydratacji, ktora jest potrzebna do uworzenia wiazan kowalencyjnych jonow soli z dipolami wody (wczesniej jony soli musialy pobrac energie z roztowru, aby nie rozdzielic, ale energia hydratacji to kompresuje)

[ tutaj sie zaczyna prawidzy powod, reszt to taki teoretyczny wstep ;) ]
ok... podczas gotowania wody wystepuje tez jeszcze jedno zjawisko [ IMHO majace najwieksze znaczenie akurat w tym temacie ] - a okreslic je mozna jako tworzenie sie zarodkow pechezykow powiertrza, takimi zarodkami moga byc zanieczyszczenia wody, zabrudzenia scianek naczynia gotowanego... czy krysztalki soli kuchennej rozpuszczanej w wodzie. Zarodki te maja to do siebie ze wlasnie z miejsca w ktorym sie znajduja wydzielaja sie pechezyki powietrza - i jezeli przykladowo macie przezroczyste naczynie w ktorym cos gotujecie i z boku naczynia widzicie stuzke pechezykow powietrza, to znaczy ze albo jest tam zabrudzenia, albo wada powierzchni, albo jakis monokrysztalek :)
tak czy inaczej nie wazne co to jest - wazne co powoduje
teraz sobie wyobrazmy ze do gotujace sie cieczy - ktora ma dosc malo miejsc "zarodnikowych" dostaczymy nagle duza ilosc takich zarodnikow - co sie stanie ? tak dokladnie to co opisal aktor watku - nastapi bardzo gwaltowne wydzielanie sie pary wodnej w okolicy kazdego krysztalka soli, a ze tych krysztalkow chociaz luzka jest mala bedzie bardzo duzo - wiec i pechezykow powietrza bedzie bardzo duzo, a co za tym idzie moze tych pechezykow byc na tyle duzo, ze uciekajac do atmosfery zabiora ze soba sora ilosc wody i po postu woda nam wykipi (przez to ze zostala gwaltownie uniesiona przez pechezyki powietrza spowodowane dostarczeniem do roztworu duzej ilosci nowych zarodnikow pechezykow powietrza :)

Arthas89 - woda kranowa zagoptuje sie w mirofali szybciej od wody destylowanej, woda destylowana nie posiada w swoim skladzie zarodnikow do pechezykow powietrznych wiec jej temperatura wrzenia jest wyzsza, a dodajac do takiej cieczy (o temperaturze zblizonej do temperatury wrzenia) zarodniki pary wodnej - mozna sie spodziewac efektu wykipienia wody, przez wwaltowne tworzenie sie pechezykow pary wodnej

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


21 lut 2007, o 09:58
Zobacz profil
*****

Dołączył(a): 9 mar 2006, o 13:13
Posty: 234
Lokalizacja: Wrocław
Post 
Woda kranowa, ze względu na efekt ebulioskopowy, powinna mieć wyższą niż destylowana, temperaturę wrzenia.


21 lut 2007, o 15:35
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 kwi 2006, o 07:24
Posty: 15
Post 
z tego co pamietam to mozna przegrzac tylko wode destylowana
wedlug mnie po dodaniu do wody z kranu soli nic sie nie stanie tylko troche psosyczy ile razy bylo tak w progrmach o gotowaniu jak koles wsypuje sol do wrzacej wody albo jak moja mam gotuje i tez jak dosypie to nic sie nie dzieje specjalnego
imo autor tematu ma za duza wyobraznie (bez urazy :wink: )


21 lut 2007, o 15:53
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2006, o 15:46
Posty: 233
Lokalizacja: Łódź
Post 
co prawda jesli wsypujemy soli do gotujacego sie np makaronu to czasem sie moze szybko ostro spienic :D tak Kein to mial byc zart :D

_________________
gg 1616087... Powrót księcia ciemności, który uroczyście przysięga nie pisać siana i gromić off-top!
Obrazek


21 lut 2007, o 16:29
Zobacz profil
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
Sulik napisał(a):

ktora jest potrzebna do uworzenia wiazan kowalencyjnych jonow soli z dipolami wody (wczesniej jony soli musialy pobrac energie z roztowru, aby nie rozdzielic, ale energia hydratacji to kompresuje)



Wiązań kowalencyjnych ?? ?? ?? To ciekawe...
W przypadku bardzo wielu soli mamy doczynienia z pochłanianiem ciepła podczas hydratacji.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


21 lut 2007, o 22:39
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 kwi 2006, o 17:53
Posty: 20
Lokalizacja: Olsztyn
Post 
przepraszam za odkopanie ale przypomniało mi się że muszę podziękować ze wyczerpujące odpowiedzi:)
przepraszam za nagminne literówki w pierwszym poście.
no.. więc.. DZIĘKUJĘ:)

PS. nie, to forum nie padło ofiarą mojej wyobraźni:)


23 mar 2009, o 02:30
Zobacz profil

Dołączył(a): 4 mar 2009, o 18:40
Posty: 23
Post 
Odnośnie gotowania Wody:

Nie raz jak się gotuję wodę na herbatę w czajniku w początkowej fazie gotowania słychać charakterystyczny "szum" pochodzący z czajnika. Co jest powodem tego? :)


17 cze 2009, o 13:48
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
Dwight Dwain Wakko napisał(a):
Odnośnie gotowania Wody:

Nie raz jak się gotuję wodę na herbatę w czajniku w początkowej fazie gotowania słychać charakterystyczny "szum" pochodzący z czajnika. Co jest powodem tego? :)


Grzałka się szybko rozgrzewa, a jest nieruchoma. Woda będąca bezpośrednio przy elemencie grzewczym błyskawicznie osiąga temp. wrzenia. Oczywiście grzałka wywołuje cyrkulację wody, jednak dopóki cała zawartość nie osiągnie temp. wrzenia, woda może wrzeć tylko przy grzałce.
I jeszcze jeden argument za tą "teorią", a mianowicie, grzałka jest najczęściej chropowata ze względu na powstający na niej osad z wody, ta chropowatość ułatwia tworzenie się zarodków pęcherzyków pary.

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


17 cze 2009, o 14:26
Zobacz profil
Post 
A nie są to gazy rozpuszczone w wodzie które z niej uciekają?


17 cze 2009, o 14:36

Dołączył(a): 20 sty 2009, o 13:07
Posty: 488
Lokalizacja: Katowice
Post 
Na pewno trochę też, ale w wodzie nie rozpuszcza się normalnie tyle gazu, żeby było to tak wyraźnie słychać. To mogłoby tak być z wodą gazowaną, albo amoniakalną.

_________________
Zbijcie mnie jak znowu zacznę gadać głupoty :roll:


17 cze 2009, o 16:19
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 01:16
Posty: 456
Lokalizacja: /dev/random
Post 
Tu jest jeszcze taki trick, że wraz ze wzrostem temperatury maleje rozpuszczalność gazu w wodzie. Chyba nie ma takiego gazu, który to byłby rozpuszczalny skokowo - tzn. od pewnej temperatury do pewnej temperatury rozpuszczalność jest stała, a powyżej gaz jest uwalniany intensywnie. Ostre krawędzie mają taką ciekawą właściwość, że to właśnie na ich brzegach występują te zjawiska. Jako dowód proponował bym wrzucić do wody szklaną kulkę i szklany sześcian. Na sześcianie powstanie zdecydowanie więcej ośrodków wrzenia.


17 cze 2009, o 18:05
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2008, o 12:16
Posty: 338
Post 
aktus napisał(a):
Ostre krawędzie mają taką ciekawą właściwość, że to właśnie na ich brzegach występują te zjawiska. Jako dowód proponował bym wrzucić do wody szklaną kulkę i szklany sześcian. Na sześcianie powstanie zdecydowanie więcej ośrodków wrzenia.


Wiemy, wiemy, słyszeliśmy i stosowaliśmy coś takiego jak zarodki wrzenia.
:wink:


19 cze 2009, o 09:53
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lut 2009, o 01:16
Posty: 456
Lokalizacja: /dev/random
Post 
Cieszę się niezmiernie. Radość wypełnia me serce, a łza szczęścia spływa po mym policzku ;)


19 cze 2009, o 16:37
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 20 lut 2005, o 19:38
Posty: 315
Post 
http://www.phys.unsw.edu.au/~jw/superheating.html

_________________
Zakazuje modom dopisywania się do moich postów ;-)


20 cze 2009, o 21:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..