Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
CuSO4 + Sr(NO3)2 ??? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 26 lis 2009, o 13:37
Posty: 22
Post CuSO4 + Sr(NO3)2 ???
Witam, czy zajdzie taka reakcja między następującymi odczynnikami?

CuSO4*5H2O + Sr(NO3)2 >>> SrSO4 + Cu(NO3)2

Do roztworu CuSO4 nasypałem trochę azotanu strontu i od razu substancja opadła na dno, nawet po mieszaniu nie rozpuszcza się. Przeanalizowałem rozpuszczalność Sr(NO3)2 i SrSO4 i pierwszy jest rozpuszczalny, drugi natomiast nie. Czy wobec tego momentalnie w zetknięciu azotanu strontu z roztworem momentalnie przebiega przemiana w siarczan strontu, czy też po prostu reakcja nie zachodzi a azotan na dnie nie rozpuszcza sie, bo "nie ma już miejsca" w wodzie z powodu rozpuszczonego siarczanu.

Bardzo proszę o pomoc
pozdrawiam


19 gru 2009, o 21:21
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 14 sty 2009, o 19:45
Posty: 492
Lokalizacja: Zgierz
Post 
Prawidłowa reakcja:
CuSO4 + Sr(NO3)2 ---> Cu(NO3)2 + SrSO4(s)
Poza tym m.in. w reakcjach strąceniowych substancje dodaje się zazwyczaj z r-rów a nie wrzuca w postaci stałej. Przygotuj ~10% (może ~5% nawet) osobne r-ry tych substancji, zlej i dopiero wtedy napisz co wyszło. W tym co piszesz, mogłeś przygotować zbyt stężony r-r.
P.S. Spróbuj to rozcieńczyć i zamieszać...


19 gru 2009, o 21:40
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 lis 2009, o 13:37
Posty: 22
Post 
Dzięki bardzo. Doświadczenie się udało, teraz czekam aż wyparuje woda z naczyń i będzie SrSO4 i Cu(NO3)2. A na przyszłość zainwestuje w sączek.


20 gru 2009, o 02:54
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 14 sty 2009, o 19:45
Posty: 492
Lokalizacja: Zgierz
Post 
Jeśli chcesz to przesączyć, możesz użyć chusteczki higienicznej. Złóż na dwa i wytnij koło. Prawie jak sączek ;)
Lub wytnij koła bez składania, ale będziesz musiał filtrować ze dwa razy, z tym, że będzie to szło szybciej.


20 gru 2009, o 13:07
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
A husteczka nie jest trochę za delikatna?
IMHO najlepszy jest filtr do kawy. A w przypadku bardziej kwaśnych r-rów można włożyć jeden filtr w drugi ;)

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


20 gru 2009, o 13:24
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post 
Weź utnij szyjkę od jakiejś plastikowej butelki i włóż tam na wcisk wacik kosmetyczny, ewentualnie pół wacika jeśli masz dużo cząsteczek stałych w tym co filtrujesz. Jeśli osad też Cię interesuje, to na ten wacik rozłóż chusteczkę. Wtedy chusteczka powinna wytrzymać, a przesącz też powinien być czysty, tylko nie lej w jedno miejsce silnego strumienia, bo przerwiesz sobie chusteczkę.


20 gru 2009, o 13:42
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 14 sty 2009, o 19:45
Posty: 492
Lokalizacja: Zgierz
Post 
"Nasze chusteczki już dawno przegoniły ich chusteczki" :lol:
Pojedyncza czasami nie wytrzymuje pod naporem osadu, lub jak się w niej grzebie. Złożona na dwa jest w sam raz do takiego filtrowania.
Koniec o chusteczkach ;)


20 gru 2009, o 13:42
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 lis 2009, o 13:37
Posty: 22
Post 
Głównie mi chodziło o SrSO4. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Zastosowałem delikatne zlewanie niebieskiego roztworu, który odstawiłem a potem dolewałem do osadu z pozostałościami roztworu świeżej wody, czekałem na opadnięcie osadu, a potem znowu zlewałem i tak kilka razy aż nie było śladu w wodzie z osadem po niebieskim zabarwieniu z Cu(NO3)2.

Nie używałem chusteczki z obawy o przerwanie właśnie podczas lania, a gaza odpadła od razu.


20 gru 2009, o 15:27
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 14 sty 2009, o 19:45
Posty: 492
Lokalizacja: Zgierz
Post 
Jak masz NaOH, NaHCO3, lub Na2CO3, to możesz sprawdzić czy w r-rze po odmyciu SrSO4 nie ma zbyt dużej ilości jonów Cu^2+. Co do chusteczki, to włóż ją w lejek złożoną na dwa i spokojnie da radę. Ale wiadomo, że nie wytrzyma dużej ilości osadu, lub wyjmowania na mokro. Dekantacja też jest dobrym wyjściem oczywiście.


20 gru 2009, o 16:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..