Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Uzyskiwanie chloru 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 18 lip 2010, o 18:43
Posty: 68
Lokalizacja: Kraków
Post Uzyskiwanie chloru
Mam taki problem, wiem że chlor uzyskuje się w laboratorium poprzz reakcje HCl i KMnO4 jednak KMno4 jest mi do niczego nie potrzebny i nie chcę być podejrzany o produkcję narkotyków, a więc jak inaczej wydzielić chlor i czy reakcja HCl i KClO3 też zadziała?


28 lip 2010, o 20:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sie 2008, o 19:18
Posty: 515
Lokalizacja: Lubelskie
Post 
Za sam KMnO4 nikt cię o dragi nie posądzi, można go spokojnie nabyć w aptece jako środek dezynfekujący, poza tym jak nie robisz nic podejrzanego, to i o to nie masz się co obawiać, bo nic ci nie udowodnią.

Jednak jeżeli mimo wszystko się boisz to kup MnO2
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tlenek_manganu%28IV%29

Nie wydaje mi się też, aby dało się to zrobić w podobny sposób z KClO3, ale nie dam sobie głowy uciąć, że i wtedy w jakiejś reakcji nie powstanie chlor (chyba prędzej jego tlenki).

_________________
http://myanimelist.net/profile/Garet_L
http://asiansounds.pl/


28 lip 2010, o 21:37
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 21:04
Posty: 267
Lokalizacja: z Marsa
Post 
Mozesz użyć dichromianu potasu. Jest on o tyle wygodny że można łatwo kontrolować szybkość reakcji przez ogrzewanie.
Ewentualnie możesz otrzymywać chlor przez elektrolizę roztworu NaCl.

_________________
Obrazek
"Solve et coagula"


29 lip 2010, o 00:47
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
Garet napisał(a):
poza tym jak nie robisz nic podejrzanego, to i o to nie masz się co obawiać, bo nic ci nie udowodnią.


rzeczywiście produkcja silnie trującego gazu bojowego nie jest niczym podejrzanym ;)

a inaczej mówiąc: Supniewski od strony 158 (szukaj na forum pod SEKS (tylko nie myl z sex :P )) masz kilka różnych metod otrzymywania chlorku w tym takie:
MnO2 + HCl
KMnO4 + HCl
MnO2 + NaCl + H2SO4
K2Cr2O7 + HCl
CaOCl2 + HCl
NaCl + H2O :D:D (elektrolityczna metoda)
dodatkowo masz tam też dokładne opisy płuczek i oczyszczania

i na koniec najważniejsze, za wikipedią
Cytuj:
Gazowy chlor działa drażniąco na układ oddechowy i błony śluzowe, może prowadzić do obrzęku płuc, a w dużych stężeniach do śmierci. W powietrzu jest wyczuwalny przy stężeniu 3,5 ppm, ale stężenie niebezpieczne to 1000 ppm. Z powodu tych właściwości był stosowany jako broń chemiczna w czasie I wojny światowej. Wartość średnia ważona dopuszczalna w długim przedziale czasu (8 godzin na dzień) nie powinna przekroczyć 0,5 ppm.

Ciągłe wystawienie na działanie niskich stężeń chloru osłabia płuca i zwiększa podatność na inne choroby płuc.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


29 lip 2010, o 07:13
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 lip 2010, o 18:43
Posty: 68
Lokalizacja: Kraków
Post chlor
Dzięki za odpowiedź, a jeśli chodzi o nadmanganian potasu z apteki to jest bardzo drogi.


29 lip 2010, o 08:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sie 2008, o 19:18
Posty: 515
Lokalizacja: Lubelskie
Post 
Sulik, no może trochę i racja, ale wątpię, żeby kolega pakował go w butle i przechowywał litrami w piwnicy :P

supchem, to kup na forum, 0 problemów, dość tanio, no i przesyłka do domu ;)

_________________
http://myanimelist.net/profile/Garet_L
http://asiansounds.pl/


29 lip 2010, o 16:19
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 kwi 2010, o 22:41
Posty: 85
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
albo na akllegro poszukaj kolesia który sprzedaje w towim mieście jak nie chcesz wydawać na przesyłkę :P


29 lip 2010, o 16:36
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
Garet napisał(a):
Sulik, no może trochę i racja, ale wątpię, żeby kolega pakował go w butle i przechowywał litrami w piwnicy :P


jeśli ten sam gość mówi, że otwierając butelkę HNO3 lub HCl ma cały lab zasmrodzony to:
1. ma małą powierzchnię laba
2. nie ma wyciągu

a te dwa czynniki znaczą tyle, że jeśli nie zrobi szczelnej aparatury, a takiej pewnie nie zrobi to nawet przy minimalnych ilościach może się zatruć, bo akurat się nachyli, aby coś sprawdzić :(

a 1000 ppm to naprawdę dość niskie ilości biorąc pod uwagę warunki 1 i 2 :)

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


29 lip 2010, o 19:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 lip 2010, o 18:43
Posty: 68
Lokalizacja: Kraków
Post Chlor
Wyciągu to nie mam, mam jednak duże okno i po otwarciu drzwi robi się silny przeciąg oraz wywietrznik. Jeśli chodzi o wielkość laba to jest 4m x 4m. Cały lab był zakopcony, ponieważ trafiłem na dziwne kwasy z nowymi już tak nie mam.


29 lip 2010, o 21:38
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2008, o 00:01
Posty: 182
Post 
no bez jaj, ponoć jakiś mój kolega robił kilogramowe ilości chloru z reakcji bardzo tanich tech KClO3 i tech HCl i idzie super reakcja czasami tak super że robi się komin chloru. najlepszy sposób. bo odczyny tanie i idzie dobrze


29 lip 2010, o 22:16
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
supchem - wiesz dlaczego podczas I Wojny Światowej przestano w pewnym momencie używać chloru jako gazu bojowego ?
Bo zabijał za często tych który go używali do ataku - tzn. w zależności od temperatury, wilgotności i przede wszystkim wiatru lubił sobie wracać do nadawcy

i taki sam problem możesz mieć ty, jeśli otworzysz okno i akurat wiatr będzie wiał w Twoją stronę, więc zalecam najpierw zająć się BHP w postaci wyciągu i to naprawdę wydajnego + zaopatrzyć się w dobrą maskę (maskę na całą twarz, a nie tylko półmaskę + google) i rękawice - i dopiero wtedy zabierać się za coś co potencjalnie może Cię wysłać na drugą stronę.


co do kwasów - niestety akurat z tymi kwasami jest to niestety "normalne" i zawsze trzeba być przygotowany na taki przebieg wydarzeń :(

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


29 lip 2010, o 22:29
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post 
Impeer napisał(a):
no bez jaj, ponoć jakiś mój kolega robił kilogramowe ilości chloru z reakcji bardzo tanich tech KClO3 i tech HCl i idzie super reakcja czasami tak super że robi się komin chloru. najlepszy sposób. bo odczyny tanie i idzie dobrze


Nie jest to najlepszy sposób...
Masz komin chloru.
Chlor porywa HCl i H2O ze sobą marnujesz sporo CaCl2 na płuczki.
Proces bez sensu chyba że chcesz kogoś tym podtruwać. Komin NOx to problem - a komin z Cl/ClOx/HCl to nie?

Lepsza jest reakcja gdzie nie masz wydzielania ciepła (bardzo słaby efekt egzotermiczny), nie masz problemów z dozowaniem HCl do drugiego donora chloru, chlor powstaje Ci ilościowo (tak że kontrolując stężenia reagentów masz np 0,5mola Cl2/h). Tanie względem KMnO4 - może drożej niż z chloranami ale po co się pier**lić i truć okolicę? I tak do reakcji musisz uzyskać czysty Cl2 a nie zasyfiony czym popadnie...

Poczytaj na zagranicznych forach - bardzo prosta i dobra metoda.
Albo skorzystaj z MnO2 + HCl - łatwiej to kontrolować na pewno, ew dichromianem. Też wychodzi.


30 lip 2010, o 04:48
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post 
Impeer napisał(a):
no bez jaj, ponoć jakiś mój kolega robił kilogramowe ilości chloru ....


Dopiero teraz zauważyłem (no edit - double posting :roll: )

Kilogramowe ilości - ?????? Czyli 1/3 m3 x ilość tych kilogramów?? Co tym chlorowaliście ???? Poligon, wioski w Etiopii czy sąsiadów????

A mówili że w Polsce terrorystów to jak na lekarstwo...


30 lip 2010, o 04:55
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2008, o 00:01
Posty: 182
Post 
No ja bardzo Cie velSiergiej przepraszam, ale robisz z igły widły. jak reakcja potrzebuje 3kg Cl2 to trzeba je wytworzyć, a jak aparatura jest szczelna to wszystko jest OK i żaden chlor Ci się nie ulatnia

Jedyne niebezpieczeństwo to użycie stężonego HCl razem ze stałym chloranem. Rozcieńczony HCl lub roztwór chloranu załatwia sprawę ( kwestia pojemności cieplnej układu, jak za mało wody to się zagotuje i komin - jak jej dodasz więcej to NIC się nie dzieje )

Nazywasz mnie terrorystą, a do cholery podczas wytworzenia trzydziestu paru moli Cl2 nie ulotniło się więcej niż to co zdyfundowało przez wężyk silikonowy.

Suszenie jest dziecinnie proste : najpierw płuczesz przez 98% H2SO4 a potem CaCl2. Super suchy wychodzi. Tanio i bez pieprzenia.

Nie wiem naprawdę o co Ci chodzi, jeśli aparatura jest szczelna, reakcja prowadzona na świeżym powietrzu z p-gazem w pogotowiu to co jest nie tak ? Wszystko na szlify, nawet zapachu chloru nie czuć :roll:

stary weź się trochę ogarnij i nie wyjeżdżaj mi tu z takimi tekstami jakbym budował rurabombę, bo mnie wkurzyłeś


30 lip 2010, o 09:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 maja 2008, o 15:48
Posty: 77
Post 
Do otrzymywania chloru można użyć TCCA i HCl. Wydajność prawie stechiometryczna, nie wydziela się ciepło, zanieczyszczenia chloru bardzo małe <0.3% O2, <1> 3Cl2 + C3N3O3H3

TCCA można czasami znaleźć na Allegro, jako chlor do basenu.


30 lip 2010, o 10:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 maja 2008, o 15:48
Posty: 77
Post 
html świruje :lol: tam powinno być: zanieczyszczenia chloru bardzo małe <0.3% O2, <1% H2O + HCl i łatwo kontrolować reakcje.

C3N3O3Cl3 + 3HCl -> 3Cl2 + C3N3O3H3


30 lip 2010, o 10:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 lip 2010, o 18:43
Posty: 68
Lokalizacja: Kraków
Post chlor
Ja nie chcę wytwarzań m3 choru, potrzebuję tylko troche do spalania miedzi w gazowym chlorze. A jeśli chodzi o maski to czy pochłaniacz wystarcza do chloru?


30 lip 2010, o 13:28
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2008, o 00:01
Posty: 182
Post 
wystarcza-nie wystarcza, wejdziesz w chmurę chloru to i przez mache czuć oczywiście dużo dużo słabiej musisz pamiętać że pochłaniacze przy dużym stężeniu mają bardzo krótką żywotnośc, ogólnie gazowy chlor nie zwali Cie z nóg jak cyjanowodór co nie znacza że nie musisz z nim bardzo uważać najlepszym zabezpieczeniem będzie tutaj dobra wentylacja i szczelna aparatura


30 lip 2010, o 13:38
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 lip 2010, o 18:43
Posty: 68
Lokalizacja: Kraków
Post Chlor
Co do szczelnej aparatury to będzie tutaj problem, ponieważ w kolbie musi nagromadzić się chlor, a następnie trzeba ją odetkać i wrzucić gorący kawałek miedzi. Jaki pochłaniacz wybrać do CO czy uniwersalny.


30 lip 2010, o 13:51
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
na chlor i inne gazy nieorganiczne filtry mają oznaczenia B1, B2, B3 - kolor paska szary

pochłaniacz na tlenek węgla o oznaczeniu CO, jest do tlenku węgla a nie chloru - kolor paska czarny

teoretycznie kod: E też by się nadawał - bo jest to do gazów kwaśnych i tlenku siaraki - kolor paska żółty

uniwersalna mają oznaczenia ABEK (+cyfry od 1-3) (nieorganika, organika, kwaśne i amoniak) - 4 paski, brązowy, szary, żółty, zielony

oznaczenie dodatkowe: P oznacza, że prócz pochłaniacza jest filtr pyłów (też z oznaczeniem 1-3) - pasek biały

im wyższa cyfra tym wyższe stężenia dopuszczalne

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


30 lip 2010, o 15:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 lip 2010, o 18:43
Posty: 68
Lokalizacja: Kraków
Post Chlor
No to dzięki za informacje, właśnie zaopatrzyłem się w maskę typu słoń.


30 lip 2010, o 20:42
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
tylko sprawdź czy ten "słoń" nie ma już sparciałej gumy i nim zaczniesz jej używać do chloru poczytaj na temat testowania szczelności, żeby się później nie okazało, że maska jest nieszczelna


w skrócie wygląda to tak, że zakładasz maskę wraz z filtrami, dopasowujesz ją dokładnie, aby szczelnie dolegała, a następnie zatykasz ręką filtr/filtry, tak aby zakryć całą powierzchnię, i starasz się jak najmocniej wciągnąć powietrze, jeśli uda Ci się bez większych problemów - to cóż maska zbyt szczelna nie jest i trzeba sprawdzić łączenia maska-filtr, doleganie do twarzy, mocowanie filtrów czy też sposób blokowania filtrów ręką

drugi etap polega na wydmuchu- zatykasz komorę wydechu i dmuchasz z całej siły - jeśli maska się napompuje to jest ok i przykładowo przez filtry nic nie spierdziela w drugą stronę.

tak powinieneś maskę zawsze praktycznie przed użyciem przetestować


jeszcze dodatkowo - jeśli maska ma być użyta w momencie "ratunkowym" - po założeniu i dopasowaniu jej musisz jak najsilniej wydmuchnąć powietrze z płuc - tak aby w masce nie było niczego "obcego" i dopiero wtedy możesz przez nią oddychać. w skrócie - ratunkowo maskę zakłada się cały czas na wdechu, dopasowuje na wdechu, i uszczelnia, dopiero później wydycha powietrze z płuc i zaczyna się oddychać normalnie



powodzenia

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


31 lip 2010, o 16:26
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 lip 2010, o 18:43
Posty: 68
Lokalizacja: Kraków
Post Chlor
W jaki konkretnie sposób dopasować ją do twarzy? Nie widzałem tam żadnych sciongaczy. Jeśli chodzi o gumę to jest w stanie idealnym, opruszona talkiem, a maska w stanie magazynowym. I jeszcze jedno po czym poznać, że pochłaniacz jest już złużyty. Wybaczcie moją niewiedzę ale nigdy dotąd nie miałem do czynienia z takimi maskami.


31 lip 2010, o 20:28
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 6 mar 2006, o 16:54
Posty: 50
Post 
Też mam w planach otrzymywanie chloru i mam pytanie..
Czy taki pochłaniacz:
http://allegro.pl/item1157427324_maska_przeciw_gazowa_mc1_filtr_p_5_torba_nowe.html
będzie dobry do ochrony przed chlorem?
Czy ktoś wie może gdzie można kupić nowe pochłaniacze pasujące do takiej maski? Wiem, że kiedyś ktoś na allegro wystawiał nowe pochłaniacze z maskpolu pasujące to tej maski, ale nie zanotowałem kto to był :(


1 sie 2010, o 09:46
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
gekon:
może takie coś: http://www.esska-tech.co.uk/esska_eng_s ... n_141.html

na zdjęciach które podałeś niestety nie widać czy wejście jest gwintowane w twojej masce czy też nie, to co podałem jest gwintowane

jeśli chodzi o sam filtr - wydaje mi się, że raczej się nie nada - ma dziwne oznaczenia
bo co niby znaczy P-5 ? (no dobra wyczytałem, że to niby filtry które wytwarzają tlen w reakcji z CO2, ale wtedy też się nie bardzo nadaje)

polecam najbardziej kupować ABEK z odpowiednią numeracją, może też być ABEK P(1-3), jeśli chcesz się też chronić przed pyłami


a najlepiej zmień maskę na M3 lub secura - ich filtropochłaniacze są łatwo dostępne - tyle że jest to wydatek na start około 200-400 zł w oficjalnym sklepie :(

supchem
- no to po prostu ją załóż i zrób testy szczelności, jeśli przejdą pozytywnie to jest ok, jak nie musisz kupić mniejszy rozmiar
- będzie Ci się ciężej oddychało, tak jak by otwory były przytkanie niż, jak przy nowym filtrze
- przy przebiciu filtra będziesz czuł zapachy z zewnątrz

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


1 sie 2010, o 11:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..