Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
boran trimetylu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 29 lip 2014, o 15:31
Posty: 1
Post boran trimetylu
Witam,

mam pytanie do osób, które przeprowadzały doświadczenie "zielony duszek". Otóż próbuję przeprowadzić to doświadczenie, ale z kiepskim skutkiem. Po kilku próbach nie mogę uzyskać zielonego płomienia. W sumie dużo już przeglądałem materiałów z tym doświadczeniem, ale w dalszym ciągu mam z tym problem dlatego zwracam się do Was.

Do doświadczenia używam 70ml etanolu + małą łyżeczkę kwasu borowego + 2-3ml kwasu siarkowego wszystko mieszam w kolbie okrągłodennej 1000ml. Po podgrzaniu cieczy (lekko wrze) podpalam wylot kolby. Efekt jest taki, że zielony płomień jest zasysany pod ciśnieniem do środka po czym wylatuje wydając dziwny gwiżdżący dźwięk. I na tym się kończy. Nie mogę uzyskać ładnego efektu płonącego płomienia. Za każdym razem proces przebiega bardzo dynamicznie i trwa może 1 sekundę. I tak już 4 razy z rzędu.

Może ktoś wie, co robię źle?

I z góry dziękuję za podpowiedzi rozwiązania.


29 lip 2014, o 15:51
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: boran trimetylu
Ciekawe jest , że sam ester nie jest lotny , jest porywany parami alkoholu . normalnie stosuje się metanol. ogrzej i wylej do parowniczki. Niektórzy stosują chłodnice zwrotną dla lepszej wydajności.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


29 lip 2014, o 19:30
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 mar 2014, o 17:41
Posty: 183
Post Re: boran trimetylu
Mnie zawsze udaję się wykonać doświadczenie, aczkolwiek niezbędnym jest, aby cały czas podgrzewać kolbę. Pary alkoholu porwą ester i będą się ładnie palić.
Jeżeli natomiast zaprzestaniesz ogrzewania, pary alkoholu zaczną się skraplać, tworząc tym samym podciśnienie, które to zassie płonące opary do kolby wypełnionej nadal oparami alkoholu. Z racji tego, iż opary te wyparły tlen, spalanie nie może zachodzić wewnątrz kolby, dlatego płomień gaśnie.

Podsumowując - musisz cały czas podgrzewać kolbę :lol:

_________________
AKA diginatrium


29 lip 2014, o 21:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 paź 2012, o 21:07
Posty: 114
Post Re: boran trimetylu
Lepiej doświadczenie prowadzić w dużej probówce z korkiem i zwężoną rurką. Płomień na końcu rurki utrzyma się z łatwością


18 paź 2014, o 21:22
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: boran trimetylu
a jeśli bym skraplał w chłodnicy pary etanolu (porywają ze sobą boran trietylu) to otrzyma ester- albo r-r w etanolu??

_________________
Chemik 23


5 lis 2014, o 14:14
Zobacz profil

Dołączył(a): 13 wrz 2012, o 16:15
Posty: 13
Post Re: boran trimetylu
Za duża kolba. Użyj 250 ml. Tu masz fotki https://www.facebook.com/media/set/?set ... 238&type=3
a tu filmik: https://www.youtube.com/watch?v=qGhqgLZ ... Ghn6oORUwt
(3 część, filmik stary więc... ;D)


1 sty 2015, o 19:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..