Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Hydroliza mocznika 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 1 paź 2015, o 21:45
Posty: 5
Post Hydroliza mocznika
Test na wykrywanie amoniaku podczas hydrolizy mocznika.
Zarówno kwas mlekowy jak i mleczan sodu stosuje się do stabilizacji mocznika w celu opóźnienia hydrolizy. Chciałam sprawdzić czy kwas mlekowy czy mleczan sodu lepiej zapobiega hydrolizie i jak bardzo w stosunku do niestabilizowanego roztworu. Zrobiłam 3 próbki. Po dwóch miesiącach wlożyłam miedziany drucik do każdej z nich, bo po przeczytaniu kilku stron, które mówiły o reakcjach charakterystycznych dla mocznika spodziewałam się, że roztwory, gdzie amoniak wytwarzał się w największej ilości zaczną zmieniać kolor na niebieski/fioletowy, a kolory będą bardziej lub mniej intensywne. Ale z tym drucikiem miedzianym to chyba nie był dobry pomysł.

Zrobiam 3 próbki
Próbka 1: woda destylowana + 15% mocznika + 5% kwasu mlekowego
Próbka 2: woda destylowana + 15% mocznika + 5% mleczanu sodu
Próbka 3: woda destylowana + 15% mocznika

A sens tego pytania jest taki: w jaki sposób mogę sprawdzić domowym sposobem mniej więcej ilość wytworzonego amoniaku, szybkość hydrolizy mocznika?
Samo badanie papierkami uniwersalnymi niespecjalnie się sprawdza, pH probki z kwasem mlekowym pozostało kwaśne, podobnie jak pierwszego dnia, a próbka 2 lub 3 zasadowe, wizualnie zasadowość nie wzrosła jakoś bardzo, chociaż zapach amoniaku był wyczuwalny. Nie mam kwasu azotowego, żeby strącić osad. Dodalam do każdej z próbek mleczan wapnia, bo akurat to miałam, bo amoniak w reakcji z wapniem strąca osad, ale nic mi nie wyszlo.
Wg mojego testu, mimo, że nie wiem jak bardzo mocznik uległ hydrolizie to już wiem , że sam kwas mlekowy stabilizuje roztwór najlepiej.


Tutaj wygląd próbek:
Obrazek


23 paź 2015, o 17:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 1 paź 2015, o 21:45
Posty: 5
Post Re: Hydroliza mocznika
Może ktoś z Was chociaż wie jaka właściwie reakcja zaszła lub potrafi choć w części wyjaśnić proces jaki zaszedł w próbkach? Nie powstał biuret, bo próbki nie były podgrzewane.


30 paź 2015, o 23:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..