Test na wykrywanie amoniaku podczas hydrolizy mocznika.
Zarówno kwas mlekowy jak i mleczan sodu stosuje się do stabilizacji mocznika w celu opóźnienia hydrolizy. Chciałam sprawdzić czy kwas mlekowy czy mleczan sodu lepiej zapobiega hydrolizie i jak bardzo w stosunku do niestabilizowanego roztworu. Zrobiłam 3 próbki. Po dwóch miesiącach wlożyłam miedziany drucik do każdej z nich, bo po przeczytaniu kilku stron, które mówiły o reakcjach charakterystycznych dla mocznika spodziewałam się, że roztwory, gdzie amoniak wytwarzał się w największej ilości zaczną zmieniać kolor na niebieski/fioletowy, a kolory będą bardziej lub mniej intensywne. Ale z tym drucikiem miedzianym to chyba nie był dobry pomysł.
Zrobiam 3 próbki
Próbka 1: woda destylowana + 15% mocznika + 5% kwasu mlekowego
Próbka 2: woda destylowana + 15% mocznika + 5% mleczanu sodu
Próbka 3: woda destylowana + 15% mocznika
A sens tego pytania jest taki: w jaki sposób mogę sprawdzić domowym sposobem mniej więcej ilość wytworzonego amoniaku, szybkość hydrolizy mocznika?
Samo badanie papierkami uniwersalnymi niespecjalnie się sprawdza, pH probki z kwasem mlekowym pozostało kwaśne, podobnie jak pierwszego dnia, a próbka 2 lub 3 zasadowe, wizualnie zasadowość nie wzrosła jakoś bardzo, chociaż zapach amoniaku był wyczuwalny. Nie mam kwasu azotowego, żeby strącić osad. Dodalam do każdej z próbek mleczan wapnia, bo akurat to miałam, bo amoniak w reakcji z wapniem strąca osad, ale nic mi nie wyszlo.
Wg mojego testu, mimo, że nie wiem jak bardzo mocznik uległ hydrolizie to już wiem , że sam kwas mlekowy stabilizuje roztwór najlepiej.
Tutaj wygląd próbek: