Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Destrukcja błon fotograficznych 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 25 sty 2016, o 19:26
Posty: 2
Post Destrukcja błon fotograficznych
Jako formę kreacji wykorzystuję niszczenie błon(klisz) fotograficznych. Jestem fotografem, niestety o chemii wiem naprawdę niewiele, ALE chcę się nauczyć!

przykład destrukcji i osiąganych efektów:
http://www.lomography.com/magazine/186270-destroying-film-to-play-with-color

Dotychczas wrzucałem klisze(po naświetleniu i zwinięciu)
- do wrzącej wody na 5 min (+ ewentualnie na 5 min do rozgrzanego piekarnika), daje to wielobarwne zacieki na zdjęciach
- do wody z sodą (brak ciekawego efektu) / do coli z kroplą płynu do mycia naczyń (brak ciekawych efektów)
- do wody z sokiem z cytryny (nie różniły się za bardzo od tych po wodzi, czyli znów brak ciekawych efektów)
- do wrzącej yerba mate (brak ciekawSZYCH efektów)

Chcę jednak posunąć się dalej i bardziej świadomie użyć konkretnych substancji do zniszczenia błon. Np. wiedzieć jaka subst. da konkretny efekt lub usunie konkretny kolor?

Pytania:
- Jakich subst. powinienem użyć dla ciekawych efektów (co reaguje z chemią na błonie fot.)?
- Gdzie znajdę dokładnie informacje na temat użytej chemii na błonie (aktualnie mam do zniszczenia 6x FUJI superia X-TRA 400) i substancji, które reagują z tą chemią?
- Czy domestos, benzyna, oraz gorący olej rzepakowy (razem lub osobno) zadziałają na błonę?
- Czy wyładowanie elektryczne użyte w wodzie, w której jest klisza dadzą jakieś efekty?

Z góry dziękuję
Jeśli nie znacie konkretnych odpowiedzi, może znacie literaturę, która przybliży mi ową wiedzę?


25 sty 2016, o 19:46
Zobacz profil

Dołączył(a): 16 sty 2016, o 22:57
Posty: 35
Post Re: Destrukcja błon fotograficznych
Nie wiem o tym dużo, dysponuję tylko jedną stroną w tablicach chemicznych, ale na pewno:
- Nadmanganian potasu (raczej bardzo rozcieńczony roztwór) może powodować odbarwienie się niektórych części na brązowo i inne kolory
- Wybielacz (taki z podchlorynem sodu w składzie), kret - ale na krótko lub b.rozcieńczone
- Kwasy (ocet, kwasek cytrynowy, etc.)
- Woda utleniona
Raczej nie wyładowania el. w roztworach, chyba że elektroliza np. soli jodu. Domestos też może być, chociaż też chyba raczej rozcieńczony. Olej rzepakowy i benzyna najwyżej coś rozpuszczą. Poza tym możesz spróbować z solami żelaza (rozpuszczaj spinacze w occie przez kilka dni, możliwe efekty ciemnienia po kąpieli w czymś takim (kompleksy żelaza, jak w atramencie)), ale trudno coś powiedzieć bez większej wiedzy na ten temat.
Z wytęsknieniem czekam na ewentualne efekty.


25 sty 2016, o 22:11
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Destrukcja błon fotograficznych
Tego typu tematy są wałkowane w książkach o fotografii oraz na forach fotografii analogowej.

Wiele efektów osiąga się na etapie wywoływania lub naświetlania papieru.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


25 sty 2016, o 22:48
Zobacz profil

Dołączył(a): 25 sty 2016, o 19:26
Posty: 2
Post Re: Destrukcja błon fotograficznych
@Sulik
Zdaję sobie z tego sprawę i już wiele razy szukałem takich informacji w internecie (choć w książkach nie znalazłem, jeśli masz konkretny tytuł to chętnie sprawdzę), ale za każdym razem nie byłem w pełni usatysfakcjonowany. Mówi się zwykle o środkach, które już znam, a nie o konkretnych subst. chemicznych. O jakich dokładnie efektach mówisz podczas wywoływania i naświetlania papieru?

@krewetek01
Dziękuję bardzo! To spory krok do przodu w próbach i poszukiwaniach, chyba sprawdzę wszystkie Twoje propozycje, może to zająć trochę czasu, ale w przyszłości podrzucę tu link.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje, niech zarzuca! Jestem stale głodny.

Pozdrawiam


26 sty 2016, o 01:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..