Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Sonda 2 program tvp - prośba 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 10 maja 2016, o 13:13
Posty: 42
Post Sonda 2 program tvp - prośba
Witam,
jakiś czas temu oglądałam program sonda 2 lecący na tvp i tam prowadzący miał w tle kolbę z jakąś fioletową cieczą, do tej kolby coś wpadało (może powietrze) a z wylotu kolby leciał fajny dym- czy wiecie może jak osiągnąć taki efekt? Co tam zrobiono, że jest taki widowiskowy efekt? Macie pomysł na coś analogicznego, widowiskowego?
Link: https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q= ... 9181916978

Czy ktoś wie jak wykonać coś podobnego?

Pozdrawiam


4 kwi 2018, o 11:29
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Sonda 2 program tvp - prośba
suchy lód

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


4 kwi 2018, o 11:57
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 maja 2016, o 13:13
Posty: 42
Post Re: Sonda 2 program tvp - prośba
No właśnie powątpiewam, że to był suchy lód - wydaje mi się, że bardziej jakaś reakcja typu nadmanganian potasu i perhydrol, ale nie jestem pewna czy to to. Chodzi mi o to, żeby efekt był długotrwały, żeby fajnie sobie dymiło i nie trzeba było dużo ptrzy tym robić - tak z resztą jak było w programie, że tam nikt przy tym nie majstrował, tylko leciał fajny strumień dymu - suchy lód szybko wyparuje albo zamrozi wodę itd. Ktoś jeszcze ma jakiś pomysł?


4 kwi 2018, o 12:08
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Sonda 2 program tvp - prośba
jola napisał(a):
tam nikt przy tym nie majstrował, tylko leciał fajny strumień dymu

aa to wmawiasz mi, że ten program był kręcony na żywo, beż żadnego cięcia i montażu ? i widownia siedziała na krzesłach dookoła i obserwowała, aby nikt nie majstrował ?
to, że na filmie nie widać, że ktoś majstruje nie znaczy, że nie majstruje :) tak samo jak ktoś w filmie lata, nie znaczy, że lata tylko jest podwieszony na linkach które są wymazane :)
za chwilę mogę Ci nagrać filmik w którym macham ręką na tle Paryża, a chwilę po tym na tle bieguna południowego, a wszystko to nie ruszając się nawet metr od kompa.

jola napisał(a):
suchy lód szybko wyparuje albo zamrozi wodę itd. Ktoś jeszcze ma jakiś pomysł?

wszystko zależy od:
- początkowej temperatury wody
- ilości wody
- ilości suchego lodu
- wielkości bryłek suchego logu
- konstrukcji naczynia

Mi ostatnio w zwykłym kubku kilka pastylek buzowało dobre 10 minut.

Dodatkowo przyjrzyj się dokładnie tej kolbie - skąd idą bąbelki w cieczy ? Od spodu, od pastylek suchego lodu zatopionego w cieczy.
Jeżeli był by to roztwór nadmanganianu z H2O2 to reakcja by przebiegła natychmiast i by się zakończyła, no że chyba ktoś by zastosował wkraplacz, ale wtedy reakcja zaczynała by się na powierzchni cieczy, a nie jej spodzie. Dodatkowo sama ciecz zmieniałaby barwę, odcień i mętność.

Idąc dalej, przy mieszaniu roztworów nagmanganianów oraz H2O2 wydzielają się duże ilości ciepła, a sama reakcja w takich warunkach (studio TV) może być bardzo niebezpieczna dla prezentera oraz sprzętu. Idąc dalej KMnO4 jest na liście prekursorów, więc należałoby jeszcze męczyć się z papierologią dotyczącą zakupu jak i utylizacji tak powstałych reagentów, do tego dochodzi szkolenie BHP dla ekipy. Więc szczerze osoba która wymyśliłaby taki eksperyment na wizji musiałaby być szalona, jeżeli może po prostu kupić suchy lód + barwnik do wody i mieć z głowy wszystkie papiery i inspektorów BHP.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


4 kwi 2018, o 12:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..