Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
próba rozdzielenia i krystalizacji. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 3 gru 2017, o 12:08
Posty: 20
Post próba rozdzielenia i krystalizacji.
Hej, to nic pilnego i do niczego to mi nie potrzebne, ot tak po prostu dla zabawy ale może komuś się będzie chciało to przeczytać więc,
Chciałem spróbować rozdzielić dwa związki i jakoś utknąłem, a na pałę nie chcę robić,
Mam zużyty nadsiarczan sodowy Na2S2O8 czyli wg internetu są to Na2SO4 i CuSO4 (ałun?)
sprawdzam w czym są rozpuszczalne a raczej w czym nie są i nie mogę się połapać, i nie chciałbym używać jakichś kwasów (bo nie mam i bał bym się) próbowałem rozpuścić w alko (ale chyba miałem jakiś stary i coś tam nie bardzo wyszło) potem gdzieś wyczytałem że jeden ze związków jest rozpuszczalny w acetonie chyba to Cu2So4, spróbowałem i po zlaniu i odparowaniu coś się tam wykrystalizowało ale schnie już któryś dzień i jakieś dalej mokre jest a w drugiej zlewce zostało mi chyba CuSO4 * H2O) bo niebieskie ale zostało też trochę jakiegoś białego osadu, (czy zostało coś nierozpuszczone? i nie zlałem wszystkiego?) to tylko próby zabawy (nie biorę się za nic niebezpiecznego i chciałem coś takiego zrobić) jak ktoś coś to proszę, dzięki.


19 lip 2020, o 11:18
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post Re: próba rozdzielenia i krystalizacji.
Ze swojej strony mogę zasugerować pilną naukę chemii, bo mieszasz nazwy, wzory itp. itd.

Jeśli jesteś uczniem - wszystko przed Tobą.

Jeśli szkoła już za Tobą - to może być ciekawe hobby, ale musisz najpierw poznać teorie - potem praktyka.

Pozdrawiam


20 lip 2020, o 00:26
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 gru 2017, o 12:08
Posty: 20
Post Re: próba rozdzielenia i krystalizacji.
Żadna szkoła ja już dawno po, czytam i czytam i nic, chciałem spróbować coś praktycznie ale żeby nie było niebezpieczne, a mam akurat to co napisałem, ale jakoś nie mogę złapać z samego czytania to chciałem coś zrobić, czy w ogóle wyjdzie, to nie jest nic ważnego i po próbach czytania (bez zrozumienia) chciałem żeby ktoś prosto mi napisał jak to coś zrobić i czy mi się uda wg waszych instrukcji, bo sam nie daję rady.


21 lip 2020, o 09:46
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post Re: próba rozdzielenia i krystalizacji.
Najlepsza zabawa na początek to siarczan miedzi.

Można wyhodować ładne kryształy. Jak znudzą się kryształy, można strącić wodorotlenek miedzi i przerobić na czarny tlenek miedzi (II) lub czerwony tlenek miedzi (I).

Tlenek miedzi można przerobić na dowolną sól miedzi.

Taka zabawa powinna rozjaśnić trochę w głowie w temacie związków chemicznych i ich reakcji.


21 lip 2020, o 12:25
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 gru 2017, o 12:08
Posty: 20
Post Re: próba rozdzielenia i krystalizacji.
No i właśnie takie coś chciałem zrobić żeby na żywo zobaczyć jak to się dzieje (właśnie kryształy z siarczanu miedzi), ale albo się nie przyłożyłem albo coś źle wyczytałem , albo ???, w przyszłości spróbuję jeszcze raz, chciałem żeby ktoś podpowiedział konkretnie w czym się rozpuszcza siarczan miedzi a w czym się nie rozpuszcza siarczan sodu i/lub odwrotnie żeby je rozdzielić ale znajduje tylko w czym się rozpuszczają a mało jest opisów w czym się związki nie rozpuszczają (albo nie umiem znaleźć).


21 lip 2020, o 13:28
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post Re: próba rozdzielenia i krystalizacji.
Jeżeli chcesz rozdzielić taką mieszaninę, to proponuję:

1. Strącić wodorotlenek miedzi za pomocą zasady sodowej.
2. Rozłożyć termicznie do czarnego tlenku miedzi CuO.
3. Tlenek przemywasz kilkukrotnie czystą wodą, ostanie 2 przemycia możesz zrobić wodą destylowaną.
4. Czysty tlenek miedzi możesz zagospodarować jako surowiec przy produkcji soli miedzi:

- siarczan miedzi
- azotan miedzi
- chlorek miedzi
- itd.

Pozdrawiam


22 lip 2020, o 09:57
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post Re: próba rozdzielenia i krystalizacji.
Podstawowa sprawa skąd wiesz, że masz zużyty nadsiarczan sodu ?
Dalsza część posta sugeruje że jest to kąpiel do mikrotrawienia miedzi - o czym warto wspomnieć jeżeli to jest to ;)
W takiej kąpieli jest max 15 g/l Cu

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


24 lip 2020, o 13:23
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 sty 2021, o 00:59
Posty: 1
Post Re: próba rozdzielenia i krystalizacji.
Witam,

Podpiszę się pod pytaniem.
Z tego co zrozumiałem po wytrawianiu miedzi Nadsiarczanem sodu, powstaje mieszanina CuSO4, Na2SO4 i oczywiście wody.
Zastanawia mnie jak pozbyć się z tego siarczanu sodu, bo chciałbym mieć czysty siarczan miedzi, choćby po to by go potem skrystalizować.


22 sty 2021, o 01:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..