Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Próba Trommera dla formaliny. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 25 mar 2020, o 14:18
Posty: 6
Post Próba Trommera dla formaliny.
Witam,
wykonałem Próbę Trommera dla formaliny z ,,nowymi'' odczynnikami ( świeżo strącony Cu(OH)2 itd.), lecz zamiast lustra srebrowego otrzymałem zielone zabarwienie. Próbę powtórzyłem z miernym rezultatem - rozwarstwienie i barwa od niebieskiej do zielonej.
Dlaczego?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam


12 paź 2020, o 18:30
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 lip 2019, o 19:52
Posty: 75
Post Re: Próba Trommera dla formaliny.
A skąd niby miało by się wziąć lustro srebrowe w próbie Trommera? Ono powstaje w próbie Tollensa (z roztworem dwuaminosrebra). Próba z wodorotlenkiem miedziowym (Trommera), daje zmianę barwy tego wodorotlenku, w przypadku wyniku pozytywnego, z ciemnoniebieskiej, na ceglastą. Choć z doświadczenia mogę powiedzieć, iż w wypadku używania osadu wodorotlenku czasami wychodzą dziwne kolory. Spróbuj przeprowadzić próbę jeszcze raz, ale nie z osadem Cu(OH)2, a z kompleksem powstałym w skutek rozpuszczania się Cu(OH)2 w nadmiarze zasady. Do dość stężonego ługu dodajesz kroplami średnio stężony roztwór soli miedziowej i i po każdym dodaniu wstrząsasz, aż strącany początkowo osad nie przestaje się roztwarzać. Taka Próba działa nieco lepiej acz najlepiej było by wykonać próbę Benedicta lub Fehlinga.

_________________
"Aut inveniam viam aut faciam”


14 paź 2020, o 20:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 25 mar 2020, o 14:18
Posty: 6
Post Re: Próba Trommera dla formaliny.
Dzięki.
Pozdrawiam


15 paź 2020, o 09:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..