Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Dziwna reakcja 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 12 sie 2020, o 15:12
Posty: 12
Post Dziwna reakcja
Witam, chciałem się Was zapytać o bardzo dziwną reakcję jaką wykonałem. Otóż stwierdziłem że chciałbym zrobić sobie trochę MnSO4 i zgodnie z przepisami znalezionymi w internecie jak i na forum postanowiłem posługiwać się tą reakcją KMnO4+H2SO4+H2O2->MnSO4+H2O+O2+K2SO4 do tego momentu wszystko przebiegło dobrze wydzielił się tlen a po chwili roztwór stał się klarowny i bezbarwny co może świadczyć o powstaniu związków rozpuszczalnych w wodzie. Następnie postanowiłem do roztworu dodać Na2CO3 co według internetu powinno dać mi to MnCO3 lecz po dodaniu jedyne co udało mi się zaobserwować to zapienienie się roztworu (możliwe że zaszła jedynie reakcja zobojętniania). Następnie postanowiłem do roztworu dodać wodny roztwór KI z myślą że udało mi się zachować siarczan manganu (II) a według pierwszej lepszej strony internetowej powinienem otrzymać jodek manganu (II) aczkolwiek reakcja zaszła dość gwałtownie wydzieliła się mała ilość gazowego jodu oraz powstał dziwny czarny nierozpuszczalny związek (przypuszczam że jest to MnO2) ponieważ jodek manganu (II) ma bladoróżowy kolor. Piszę o pomoc na forum bo wiem że zwracam się do profesjonalistów:)


9 mar 2021, o 12:48
Zobacz profil

Dołączył(a): 15 lut 2019, o 18:20
Posty: 75
Post Re: Dziwna reakcja
Pewnie miałeś nadmiar H2O2 i jodek utlenił ci się do jodu pierwiastkowego (to ten dziwny osad ;)). Jak chcesz to koniecznie zrobić sam (bo można w przystępnej cenie przez internet kupić MnCl2 lub MnSO4), to daj węglanu sodu w sporym nadmiarze, bo tutaj sprawa analogiczna - miałeś pewnie nadmiar kwasu.


9 mar 2021, o 13:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 sie 2020, o 15:12
Posty: 12
Post Re: Dziwna reakcja
Chemiczny_świr napisał(a):
Pewnie miałeś nadmiar H2O2 i jodek utlenił ci się do jodu pierwiastkowego (to ten dziwny osad ;)). Jak chcesz to koniecznie zrobić sam (bo można w przystępnej cenie przez internet kupić MnCl2 lub MnSO4), to daj węglanu sodu w sporym nadmiarze, bo tutaj sprawa analogiczna - miałeś pewnie nadmiar kwasu.

Masz rację dodałem sporo węglanu sodu i zobojętniłem roztwór. Powstał żółty nieklarowny roztwór (żółty kolor pewnie od rozpuszczenia się jodu) prawdopodobnie powstał tam węglan manganu bo nic się dalej nie rozpuszcza. Dzięki za pomoc.


9 mar 2021, o 14:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..