Odpowiedz w wątku  [ Posty: 326 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 24 lis 2013, o 05:26
Posty: 102
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
A tym fosforem to się truje od oparów czy kontaktu ze skórą? Na wikipedii mało jest, poza tym że bardzo reaktywny.
Drugie pytanko odnośnie fosforu a dokładniej jego tlenku. Czy ten związek jest szkodliwy? Jestem ciekaw. BHP zawsze ale ponieważ ostatnio zajmowałem się kwasem fosforowym i byłem chwilowo narażony na wdychanie tego, co z resztą było niezbyt przyjemne - kręciło w nosie i nawet musiałem zakrywać nos.


26 maja 2014, o 19:50
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Fosforowy to nic w porównaniu do solnego a nie daj Bóg fluorowodorowego.
Tlenek fosforu ? raczej tak samo bezpieczny jak spylony NaOH - silnie żrący/parzący i nie najlepiej by mieć go w płucach bo pierwszym tego objawem byłby kaszel a dalej zgon.
Nigdy nie spotkałem się z fosforowym > 33% (istnieć istnieje , ale nie zakupowałem ) to samo tyczy tlenku fosforu. Dla wyprostowania : fosforu czerwonego z zapałek (draski oczyszczone :arrow: P4 + szkło) była szczypta. Fosforu białego raczej nie dużo , bo w połowie doświadczenia probówka pękła od zimnej kropli wody , jak wspomniałem. Oddechowo , dojelitowo , dożylnie , jedne diabli jak. trujące raczej przez wszystkie drogi (example : doodbytniczo :lol: :lol: ). Poza tym lubi sam się zapalać . Lepki jak gorąca plastelina , więc jak się zapali w rączce to kaput. CuSO4 rozkłada na fosforek miedzi i miedź . Poza tym miedzi(II)siarczan działa silnie nawymiotnie. Nie wolno podawać niczego co jest tłuste przy zatruciu , bo to pogarsza sytuację- rozpuszcza się w nich fosfor i lepiej wchłania.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


26 maja 2014, o 20:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 lis 2013, o 05:26
Posty: 102
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Doodbytniczo nie mam zamiaru sprawdzać i przypuszczam nikt inny również :lol:
W każdym razie dym trochę podrażnił mi płuca przez co poczułem się przez momencik osłabły i odczuwałem lekki ucisk na klatkę piersiową. Pytałem teoretycznie (i jak powinno się mieć to praktycznie też :mrgreen:) bo drugi raz nie mam zamiaru wykonywać tego bez maseczki. Zastanawiam się czy taka z apteki co się zakłada podczas stanu chorobowego nada się? Nigdy nie pracowałem ze szkodliwymi gazami a prawda jest taka że żaden nauczyciel nie opowiadał nam o takim zabezpieczeniu. Występowało po prostu sformułowanie: "maseczka przeciwgazowa".


26 maja 2014, o 20:39
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Taka to nie chroni nawet przed tynkiem ze ścian. Mowa tu o maskach przeciwgazowych . Nikt raczej takich nie stosuje w lab . na co dzień , bo istnieje w końcu dygestorium - wyciąg. Jesteś pewien , że to fosforowy , a nie hm.. solny? fosforowy nie za bardzo mi się kojarzy z dymieniem , no chyba ,że posiadasz jakiś nad wyraz stężony. Proponuję następnym razem mocno chłodzić butelkę w do-doświadczalnej lodówce(z dala od kiełbasy itp -osobna stara lodówka nie przeznaczona już na żywność) lub robić to na zewnątrz. Jeszcze nie miałem okazji nawciągać się jakiejś dymiącej(i dobrze)substancji(amoniak,solny,SO2....). Najwyżej "dostać po nosie"

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


26 maja 2014, o 20:51
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 mar 2008, o 17:40
Posty: 247
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
P4O10 ze spalającego się fosforu może tworzyć pył, który z fizykochemicznego punktu widzenia po rozproszeniu w powietrzy jest dymem. Tak mi się wydaje. Czyli mogła bybyć tu momocna maseczka przeciwpyłowa, chociaż ręki uciąć nie dam.


26 maja 2014, o 20:57
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 lis 2013, o 05:26
Posty: 102
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Mi chodziło o tlenek fosforu, który wydziela się przy spalaniu czystego fosforu czerwonego. Dokładnie tak jak opisywano na forum, na łyżeczce rozpalam fosfor - zatykam korkiem kolbę napełnioną minimalnie wodą i trzymam w środku do całkowitego spalenia. Oczywiście żeby pozbyć się łyżeczki której nie wypuszczę z rąk (silnie nagrzana i wpuszczona gwałtownie do wody różnie mogłaby zareagować) jestem momentalnie narażony na uwolnienie dymów. No i właśnie o nich mówię jako tych duszących. Faktem jest że w kolbie dym się mocno stęża i chwilowe odkorkowanie wypuszcza za sobą niemałe ilości.


26 maja 2014, o 21:03
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 lis 2013, o 05:26
Posty: 102
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
compaq,
Mi chodziło o tlenek fosforu, który wydziela się przy spalaniu czystego fosforu czerwonego. Dokładnie tak jak opisywano na forum, na łyżeczce rozpalam fosfor - zatykam korkiem kolbę napełnioną minimalnie wodą i trzymam w środku do całkowitego spalenia. Oczywiście żeby pozbyć się łyżeczki której nie wypuszczę z rąk muszę odchylić szkło, (łyżeczka silnie nagrzana i wpuszczona gwałtownie do wody różnie mogłaby zareagować) więc jestem momentalnie narażony na uwolnienie dymów. No i właśnie o nich mówię jako tych duszących. Faktem jest że w kolbie dym się mocno stęża i chwilowe odkorkowanie wypuszcza za sobą niemałe ilości co mogło mnie podtruć ale jak powiedziałem, praktycznie tego nie powtórzę a teoretycznie wolę wiedzieć.


26 maja 2014, o 21:06
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 lis 2013, o 05:26
Posty: 102
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Ehhh, czyli jednak wysłało poprzedni. Prosiłbym moderatora o usunięcie tego i pierwszego postu który za szybko wysłałem. Dziękuję.


26 maja 2014, o 21:10
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Diposty się tutaj nader często zdarzają(przynajmniej mnie) Triposty to już rzadkość. Przydała by się opcja EDYTUJ. Jak znajdę czas to ją z syntezuję z Elektronu, Dysprozu, Toru , Uranu i Jodu . Odpadem będzie wodór z toru :lol:

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


26 maja 2014, o 21:48
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 lis 2013, o 05:26
Posty: 102
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Temat był poruszany wiele razy. Ja widzę przewagę korzyści a jeśli moderacja nie chce by usuwano posty to nie włączajcie funkcji usuń. Skoro zaś można to oszukać edycją i wymazaniem treści, ustawcie możliwość edycji do 10 minut od wysłania wiadomości i voila. Spotykałem to na innych forach i stanowczo poprawiało to obsługę. Jestem oczywiście za tym by takie niewielkie ale przydatne cuś wprowadzono.
Przepraszam już za offtop ale trzeba było to napisać.


26 maja 2014, o 22:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2013, o 20:25
Posty: 15
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Skoro mowa o fosforze to mam do was pytanie. Czy jest prawdopodobne, że przy spalaniu fosforu czerwonego w kolbie z tlenem oprócz tlenku fosforu jeszcze biały fosfor?


28 maja 2014, o 20:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 kwi 2013, o 20:25
Posty: 15
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
powstanie jeszcze*


28 maja 2014, o 20:02
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 lis 2013, o 05:26
Posty: 102
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
damek10, tylko wtedy gdybyś go zanurzył w wodzie. Palący by pod jej wpływem się już nie zgasił. A więc utleniłby się do tlenku fosforu. Robiąc tak z niezapalonym miałbyś szanse go "przemienić".


28 maja 2014, o 20:46
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
A co jeśli braknie magicznego pierwiastka - tlenu ? Jestem niezmiernie ciekaw czy w tedy też się utleni. 8) Osiądzie na ściankach i już się tak łatwo nie utleni.Tak często się dzieje gdy woda nie nadąża usuwać z gazów tlenku fosforu , a powstałe podciśnienie - zasysać nowej partii tlenu.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


4 cze 2014, o 20:03
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
kwas sulfamidowy
inne podstawowe odczynniki co można zrobić?? ?? ?? ?? :lol: :lol: :lol:

_________________
Chemik 23


8 paź 2014, o 13:55
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Amidosiarkowy , Taki jak w tabletkach WC ? Otrzymałem go kiedyś przez oczyszczanie owych tabletek i od dwóch lat nie znalazłem dla niego zastosowania. Zaś sulfoanilina , to co innego , tutaj mamy wiele zastosowań między innymi barwniki , analiza związków organicznych , sprzęganie...

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


9 paź 2014, o 08:33
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lut 2015, o 01:54
Posty: 36
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Chciałem podłączyć się do tematu i poprosić was o jakieś ciekawe doświadczenia w celu uzyskania nowych odczynników. Moje zasoby są dość bogate.
Posiadam:
- Cu
- Fe
- Zn
- Sn
- Al
- S
- Hg
- Mg (trochę mało wiórków :| )
- C (raczej chyba nie będzie się nadawać, bo drzewny, więc nie pierwiastek)
- Dex
- KMnO4
- KNO3
- NaOH tech. (kret)
- MnO2 (trochę zanieczyszczony)
- CuCO3
- CaCO3
- KClO3
- Na2CO3
- NaHCO3
- NaCl
- Kwas octowy spożywczy
- Kwas cytrynowy spożywczy
- NH4CO3
- C12H22O11
- C6H10O5
- parafina (świeczka :P )
- C4H8
- jodyna (na spirytusie)
- H2O2 30%
- HNO3 65%
- H2SO4 94%
- HCl 35%
- H3PO4 85%
- drobne ilości Ag
- trochę Au (dopiero po odzyskaniu)
- trochę Pb
- I oczywiście to, co jest niezbędne w chemii czysta H2O

_________________
Niektórzy mówią mi, że kombinuję, jak koń pod górkę :P


12 lut 2015, o 02:52
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lut 2015, o 01:54
Posty: 36
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Przepraszam, że piszę posta pod postem (pewnie to się nie spodoba adminowi), ale nie wspomniałem o C3H5(OH)3

_________________
Niektórzy mówią mi, że kombinuję, jak koń pod górkę :P


12 lut 2015, o 02:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 31 gru 2014, o 01:37
Posty: 281
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Zrób sobie reakcje kwasu solnego z krzemianem sodu. Wyjdzie Ci kwas metakrzemowy (żel) i NaCl. Według reakcji Na2SiO3 + 2HCl --> 2NaCl + H2SiO3.
Krzemian sodu można kupić w jakimś sklepie z farbami pod nazwą "szkło sodowe". A podobno ze szkłem wodnym można robić też ogrody wodne, tylko tego jeszcze nie robiłem, może ktoś Ci powie.

_________________
Dobrze "wiem, że nic nie wiem", a "to co wiemy to kropla, czego nie wiemy ocean".


14 lut 2015, o 19:24
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Ja polecam "tęczowe tornado" oraz "noworoczny koktajl" z nadmanganianu,NaOH i sacharozy.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


14 lut 2015, o 22:57
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lut 2015, o 01:54
Posty: 36
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
compaqchemlab, ciekawy pomysł, lecz interesuje mnie też pomysł podany przez Aleksandra. Jak taki ogród mógłbym uzyskać?

_________________
Niektórzy mówią mi, że kombinuję, jak koń pod górkę :P


15 lut 2015, o 21:30
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sty 2010, o 01:56
Posty: 191
Lokalizacja: Łódź
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Nie trzeba dużo szukać, proszę bardzo. ;)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chemiczny_ogr%C3%B3d

_________________
Przypominam o stosowaniu 2.4.3. punktu regulaminu!

Pisać posty komunikatywne, zgodne z przyjętymi zasadami ortografii i gramatyki.
Jak się wkurzę - zacznę wywalać posty.

Nabijania postów też nie lubię, drażnią mnie goście, wcinają się wszędzie nie mając naprawdę nic ciekawego do powiedzenia.


15 lut 2015, o 21:56
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Kurczę, jest mnóstwo doświadczeń z tymi odczynnikami. Powiem, że z 10 najmniej.
Oto co mi teraz na myśl przychodzi :
-"wybuch spowodowany przez cynk i siarkę"
-"purpura Kasjusza"
-"wykrywanie skrobi"
-"granatowe diamenty octanu miedzi"
-"strącanie siarczków siarkowodorem"(parafina+siarka)
-"Lokomotywa"
P.cz no i wiele innych z zakresu piro, ale to nie moja dziłka

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


16 lut 2015, o 23:51
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
ma ktos pomysl na doswiadczenie z glukoza?? nie chodzi mi o jej utlenienie by pokazac jej wlasciwosci redukujace bo to juz robilem mnostwo razy.

z hory dzieki za pomoc;-)

_________________
Chemik 23


16 lut 2015, o 23:54
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Jeśli jest Cz.d.a . to robisz tak : nabierasz łyżeczkę wkładasz do buzi i mniam mniam. Potem roisz to z cukrem pudrem. mniam mniam. Sacharoza okazuje się o wiele słodsza. :lol: Jak jedziesz w góry, to polecam. W zeszłym roku cały kilogramowy zapas glukozy FP na to poświęciłem, ale mi życie uratowała :mrgreen: .

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


16 lut 2015, o 23:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 326 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..