Odpowiedz w wątku  [ Posty: 326 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 12 lut 2015, o 01:54
Posty: 36
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Tak, dokładnie o to mi chodziło, dziękuję. Chciałem otrzymać sód w łatwy sposób, ponieważ cena mnie przeraża, więc wolę sobie sam zrobić niż płacić 135zł za 100g. Nie jestem bogaczem, żeby sobie wszystko kupować :lol: Jeszcze jestem ciekawy, czy z tych odczynników, co posiadam, byłbym w stanie otrzymać jakiś inne pierwiastki lub co ewentualnie taniego musiałbym dokupić? Jak mógłbym otrzymać magnez, czy raczej nie ma skąd uzyskać? Wiem, że ponoć samoloty robią z magnezu, ale nie ma co o tym mówić, bo przecież nie jestem pilotem :D

_________________
Niektórzy mówią mi, że kombinuję, jak koń pod górkę :P


23 lut 2015, o 23:23
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 mar 2014, o 17:41
Posty: 183
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Magnezu można się doszukiwać właśnie w lekkich stopach, jest on najlżejszym metalem zdatnym do powszechnego użytku (pod względem reaktywności)
Aczkolwiek znowu najbezpieczniejszą i najpewniejszą metodą będzie magnez metaliczny zakupić. Nie jest wcale drogi, bo okazyjnie można znaleźć nawet 100g/5zł. Wierzę, iż nie figuruje on również w żadnych "rejestrach substancji zakazanych". Niestety nie wszystko da się zrobić w domu, jesteśmy zmuszeni do zakupu niektórych substancji. Przychodzi mi na myśl jeszcze jedno źródło magnezu, magnezja fotograficzna, będąca mieszaniną metalu i utleniaczy stosowana dawniej w fotografii, magnez oddzielić można poprzez przemycie zimną wodą, ale co ważniejsze, wątpię czy dostaniesz gdziekolwiek taką mieszaninę.

W razie potrzeby zamieszczam procedurę:

https://www.dropbox.com/s/96d9kb9aprs4tor/Synteza%20potasu%20za%20pomoc%C4%85%20magnezu.docx?dl=0 *

*podkreślam, iż nie jestem autorem oryginalnego powyższego tekstu, do mnie należy jedynie tłumaczenie (coby nie być posądzanym o plagiat)

_________________
AKA diginatrium


24 lut 2015, o 00:43
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lut 2015, o 01:54
Posty: 36
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
A czy tą samą metodą można uzyskać wapń lub krzem?

_________________
Niektórzy mówią mi, że kombinuję, jak koń pod górkę :P


24 lut 2015, o 08:36
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Oj będzie ciężko, O ile krzem otrzymasz sobie z PIACH+Mg, o tyle wapń można z CaO+Mg, ale to trude.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


24 lut 2015, o 11:26
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Nawet jest film z metodą, którą podał TheYoungChemist
https://www.youtube.com/watch?v=JAo2F9ymKXA


24 lut 2015, o 13:22
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Sorry za post pod postem. W castoramie są anody magnezowe - koło bojlerów, pieców itp.
Jak można poniżej przeczytać to w 95% magnez, małe dodatki aluminium i cynku. Nie zdziw się dużą wagą, w środku jest stalowy pręt.
http://www.galvotec.com/water-heater-anodes.htm


24 lut 2015, o 13:29
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 mar 2014, o 17:41
Posty: 183
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Krzem tak jak kolega wyżej podpowiedział, natomiast z wapniem może być już troszkę gorzej, metoda działa najlepiej dla potasu, trochę gorzej dla sodu, natomiast dla wapnia będzie na pewno jeszcze gorzej. Zastanawiam się, czy chcąc otrzymać Ca, reakcja nie zaszłaby z lepszą wydajnością, gdyby zastąpić mqgnez glinem ??

Z krzemem też jest fajne doświadczenie, w ktorym wrzucasz go do zlewku z rozcienczonym HCl i powstają lotne oraz piroforyczne silany, co skutkuje malutkimi wybuchami gazu nad powierzchnią cieczy

_________________
AKA diginatrium


24 lut 2015, o 13:35
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lut 2015, o 01:54
Posty: 36
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Czyli tu tylko chodzi o magnez, który musiałbym w takim razie dokupić, bo inaczej 2g wiórków mi nie wystarczą :/ A z tym krzemem to też, gdzieś czytałem otrzymywanie go i teraz już pamiętam to się dawało wstążkę magnezową do piasku, odpalało i potem chyba resztę się oczyszczało w kwasie solnym. I jeszcze odnośnie magnezu to na allegro ostatnio widziałem jakiś kilogram łatwopalnego materiału-Magnezu, który ktoś sprzedawał w postaci jakiś części od jakiegoś sprzętu. Co to mógł być za sprzęt, bo chętnie bym kupił ze względu na cenę Ok. 15zł/1kg + przesyłka?

_________________
Niektórzy mówią mi, że kombinuję, jak koń pod górkę :P


24 lut 2015, o 17:30
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lut 2015, o 01:54
Posty: 36
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Przepraszam, że piszę posta pod postem, ale zanim zapomnę to wracając do sodu - to potrzeba 8g NaOH i 5g Mg, potem przykrywamy cegłą, podpalamy, czekamy 10min., zalewamy jakimś olejem mineralnym, do 200ml wody dolewamy 50ml tego oleju i na koniec wrzucamy tam nasze produkty? Dobrze zrozumiałem? A jeśli nie ma się oleju to może być benzyna, bo tak w ogóle to w podobny sposób otrzymywania potasu zasugerowany przez TheYoungChemist stosowało się tetr-butanol, ale wydaje mi się, że tego nie posiadam. Chociaż skoro jest to związek alifatyczny to benzyna też nim jest tylko, że jest łatwopalna i nie wiem, czy się nadaje.

_________________
Niektórzy mówią mi, że kombinuję, jak koń pod górkę :P


24 lut 2015, o 19:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 kwi 2014, o 13:13
Posty: 35
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Krzem da rade otrzymać stosując glin, ale dobrze dodać coś co podwyższy temp. reakcji np siarkę, tak jak tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=73YmP_JSrlU


24 lut 2015, o 19:45
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 mar 2014, o 17:41
Posty: 183
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Najbardziej myślę egzotycznym odczynnikiem do tej syntezy jest właśnie t-butanol, nie myl go z medium reakcyjnym, potrzebny jest w śladowych ilościach właśnie alkohol trzeciorzędowy, najlepszym wyjściem będzie chyba w tym przypadku popytanie ludzi na forum, niektórzy mają dojścia i na pewno coś byście ugadali...

Co do krzemu, nie oczyszcza się go w kwasie solnym !! Jeżeli wrzuciłbyś/zalał stop z reakcji kwasem, nastąpi gwałtowny wybuch który obleje cię gorącym kwasem solnym (żadne miłe doświadczenie), powstały krzem możesz oczyścić teoretycznie poprzez kilkukrotne przemycie ciepłą wodą (MgO rozpuści się, Si zostanie), oczywiście zakładając, że użyto stechiometrycznych ilości reagentów, które całkowicie przereagowały (masło maślane, wiem :roll: ) co jest raczej mało prawdopodobne.

Następnie, NIEWIELKĄ ilość przemytego wodą krzemu wrzucasz do rozcieńczonego kwasu i obserwujesz tworzenie się pęcherzyków gazu wybuchającego w kontakcie z powietrzem.

_________________
AKA diginatrium


24 lut 2015, o 21:11
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lut 2015, o 01:54
Posty: 36
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
A z sodem to nic nie pomyliłem? Przepraszam za moją małostkowość, ale jestem tego zdania, żeby zastanowić się kilka razy i zrobić coś porządnie. Nie wiem, czy wy też tak uważacie. A jeśli już bym uzyskał sód to nie zamiast tego tetr-butanolu mogę uczyć benzyny? W końcu to ona też jest węglowodorem alifatycznym. Natomiast do otrzymywania krzemu, który wymaga dużej temperatury to może najlepiej użyć termitu, czy fbka? Termit na pewno osiągnie wysoką temperaturę, lecz nie wiem, czy nie będzie wchodził w reakcje lub zanieczyszczał krzem.

_________________
Niektórzy mówią mi, że kombinuję, jak koń pod górkę :P


25 lut 2015, o 00:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 mar 2014, o 17:41
Posty: 183
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
tert-butanol nie jest węglowodorem! Jest to alkohol trzeciorzędowy, tym samym nie może zostać zastąpiony benzyną, która alkoholem nijak nir jest.

Mieszanka piasek/magnez to jest właśnie termit, gdzie piasek (tlenek krzemu) jest donorek tlenu, a magnez jego akceptorem, bam termit jak każdy inny. Co prawda reakcja wymaga nieco większej energii aktywacji.

_________________
AKA diginatrium


25 lut 2015, o 06:02
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lut 2015, o 01:54
Posty: 36
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
A olej mineralny nie nada się?

_________________
Niektórzy mówią mi, że kombinuję, jak koń pod górkę :P


25 lut 2015, o 09:15
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 mar 2014, o 17:41
Posty: 183
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Olej mineralny może być medium reakcyjnym (rozpuszczalnikiem dla półproduktów), ale w żadnym razie nie zastąpi tert-butanolu który jest reagentem. tBuOH to jest ALKOHOL TRZECIORZĘDOWY i nie zastąpią go węglowodory bez grupy hydroksylowej, które nijak nie zareagują z magnezem ani wodorotlenkiem potasu !!

_________________
AKA diginatrium


25 lut 2015, o 16:19
Zobacz profil

Dołączył(a): 1 mar 2015, o 12:59
Posty: 1
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Mam problem, ponieważ nie mogę wymyślić żadnego doświadczenia na badanie toksyczności metali... Macie jakieś pomysły?


1 mar 2015, o 13:01
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Proste jak cep: ( :mrgreen: ) Bierzesz sobie mleczko/białko jaja kurzego rozrobione wodą 1:1/żelatynę i dodajesz rozpuszczalne sole metali ciężkich. Wytrącają się nierozpuszczalne osady. W ten sam sposób ratuje się osoby, które przez pomyłkę połknęły takowy związek. W brzuchu się strącają te związki (najczęściej dzięki atomowi siarki w cząsteczce białka), a że są nierozpuszczalny, to nietrujący. Jako iż żołądek nie trawi, to wiadomo, co się z tym dzieje --> wylatuje tam, gdzie świtło słoneczne nie dochodzi :mrgreen: .

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


1 mar 2015, o 13:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lut 2015, o 12:34
Posty: 9
Lokalizacja: Płock
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Witam.Co mogę zrobić z kwasu amidosulfonowego?I przy okazji - jak go zneutralizować?


4 mar 2015, o 21:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 mar 2015, o 23:05
Posty: 11
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Apropos sodu o którym była mowa wcześniej- do otrzymywania w domowych warunkach polecam metodę elektrolizy stopionego NaOH. Jak ogarnę trochę czasu to nakręcę drugi filmik jak zmontować zestaw do elektrolizy.

https://www.youtube.com/watch?v=9McZT4lAGTE


12 mar 2015, o 23:35
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Rubid napisał(a):
Witam.Co mogę zrobić z kwasu amidosulfonowego?I przy okazji - jak go zneutralizować?

W toalecie :/ . Codziennie jest wysypywany do wc-tów w całej polsce jako odkamieniacze. Oczywiście nie wywalaj całych kilku kilo, tylko sprzedaj...

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


12 mar 2015, o 23:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 lut 2015, o 01:54
Posty: 36
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
Jeśli już wracamy do sodu to najpierw przydałoby się trochę oczyścić NaOH, żeby dało lepsze efekty, a jeśli miałoby to nie wpłynąć za bardzo na reakcję to i tak dobrze jest wiedzieć, jak można zatężyć takiego zwykłego kreta 30%. Ponoć można to zrobić za pomocą wody wapiennej, ale nie wiem czy na pewno tak się da. Moglibyście coś powiedzieć na ten temat?

_________________
Niektórzy mówią mi, że kombinuję, jak koń pod górkę :P


13 mar 2015, o 08:43
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 mar 2015, o 23:05
Posty: 11
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
W niektórych sklepach można kupić tzw. sodę kaustyczną która teoretycznie powinna być trochę czystsza. Nie stanowi to większego problemu przy elektrolizie, bo pozostały półpłynny "syf" po prostu wybieram.


13 mar 2015, o 12:16
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 maja 2015, o 19:54
Posty: 30
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
witam
jakie inne zwiazki moglbym zrobic z tego ?

-NaHCO3
-Na2CO3
-CH3COOH
-H3BO3
-C2H5OH
-MnO2
-KMnO4
-Cu(COOH)2
-C6H5Na3O7
-Na2B4O7
-Fe2O3
-MgSO4
-Na2SO4
-MgCO3
-C3H8O3
-jodyna
-NaCl
-Zn
-Ta
-Cu
-Zn
-Sn
-Pb

np z Na2B4O7 daloby rade zrobic tlenek boru ?


29 maja 2015, o 13:29
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 sie 2012, o 18:38
Posty: 434
Lokalizacja: POLSKA
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
tlenek boru przez ogrzewanie kwasu borowego który otrzymasz po dodaniu kwasu do r-ru boraksu =D

_________________
Chemik 23


29 maja 2015, o 13:48
Zobacz profil

Dołączył(a): 21 lut 2015, o 12:34
Posty: 9
Lokalizacja: Płock
Post Re: Zbiorczy: Mam odczynniki. Doświadczenia ?
zdzichu123,a skąd masz tantal w swojej kolekcji odczynników?


29 maja 2015, o 21:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 326 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..