Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Patanie i prośba!!!! To bardzo ważne!!!!! 
Autor Wiadomość
Post Patanie i prośba!!!! To bardzo ważne!!!!!
Ostatnio w TV oglładałam jak można zrobić "coś z niczego" w programie tym pan prowadzący robił samochód. Jego silniczkim napędowym był Ocet, do którego wrzucono sode... Mógłby mi ktoś wytłumaczyć, jakie zastosowanie ma takie pomieszanie octu i sody? Jest dla mnie wazne, poniewaz od tego zależy moja ocena z która wyjde ze szkoły... :) Pozdrawiam i licze na pomoc.


29 maja 2006, o 21:06
**

Dołączył(a): 12 kwi 2005, o 10:29
Posty: 391
Lokalizacja: Polkowice
Post 
no normalnie pieni sie :) i wydobywają gazy. to chyba auto bylo na jakies dysze przez ktore te gazy sie wydostawaly i napedzaly go ?

_________________
http://www.eksploracjapolkowice.fora.pl/


29 maja 2006, o 21:15
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2005, o 19:17
Posty: 96
Lokalizacja: xD
Post Re: Patanie i prośba!!!! To bardzo ważne!!!!!
Paulin_ka napisał(a):
Ostatnio w TV oglładałam jak można zrobić "coś z niczego" w programie tym pan prowadzący robił samochód. Jego silniczkim napędowym był Ocet, do którego wrzucono sode... Mógłby mi ktoś wytłumaczyć, jakie zastosowanie ma takie pomieszanie octu i sody? Jest dla mnie wazne, poniewaz od tego zależy moja ocena z która wyjde ze szkoły... :) Pozdrawiam i licze na pomoc.

Jak chodzi ci o reakcję to w jej wyniku:
CH3COOH + NaHCO3 -> CH3COONa + H2O + CO2
:powstaje dwutlenek węgla, który nadaje "siłę" która popycha samochodzik.


29 maja 2006, o 21:19
Zobacz profil
Post 
Własnie o to mi chodzi... możecie mi coś jeszcze napiszac? Tak były tam takie małe dysze...


29 maja 2006, o 21:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 maja 2006, o 15:59
Posty: 41
Post 
Kiedyś (dawno) robiłem coś takiego: tubka po pluszu w zatyczce dziurka w dziurke jakąś rurke. Owinąć w bibułe troche sody. Do pojemniczka nalać octu, wrzucić do niego bibułke zatkać i poczekać.... I silniczek z extra dyszą działał :wink: ale była zabawa :roll: łódeczki z takimi silniczkami fajnie pływały :P

_________________
Ale oczywiście mogę się mylić... :mrgreen:


29 maja 2006, o 21:50
Zobacz profil
Post 
Tam akurat wszystko było w butelce po napoju (PET 0,5 L) z zakrętką w kształcie dziubka. Taka prosta dysza jakby :P A co do octu i sody, to kiedyś używałem do uzyskiwania CO2 do akwarium :D


29 maja 2006, o 23:08

Dołączył(a): 26 paź 2017, o 10:36
Posty: 1
Post Octan sodu - oczyszczenie
Witam,

jest to mój pierwszy post na forum.
Czy ma ktoś może informacje, pomysł, jak oczyścić octan sodu powstały z sody oczyszczonej i octu? Związki spożywcze mają mnóstwo różnych dodatków, odparowywanie takiego roztworu prowadzi do powstania brązowej breji, która odparowywana dalej co prawda tworzy kryształy, ale strasznie brudne. Chcę w domowych warunkach przeprowadzić doświadczenie "gorącym lodem" albo inaczej z natychmiastową krystalizacją.
Za rady, żeby kupić sobie sam octan sodu na razie podziękuję :) jeśli nie ma innej możliwości to wtedy będę nad tym myślał.

Kolejne pytanie dotyczy "prażenia" sody oczyszczonej przed dodaniem octu. Czy jest to wymagane, czy nie? Wodorowęglan przechodzi wtedy w węglan, czy po prostu usuwamy w ten sposób wodę?


26 paź 2017, o 10:49
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Patanie i prośba!!!! To bardzo ważne!!!!!
Wodorowęglan powyżej 80 stopni Celsjusza przechodzi w węglan, ale w żaden sposób nei usuwa to zanieczyszczeń. Jedynie wygrzanie w czerwonym żarze i z dostępem powietrza mogłoby usunąć związki organiczne - po prostu spalając je.
Jeśli zanieczyszczenia pochodzą z wodorowęglanu sodu to można zastąpić go tanim udrażniaczem do rur - wodorotlenek sodu (droższe zawierają aluminium).
Trudniej z octem, przychodzi mi do głowy kupienie innego spirytusowego octu, albo destylacja.
Inną drogą jest oczyszczanie przez rekrystalizację, ale w przypadku octanu sodu może być to trudne, przez jego skłonność do tworzenia roztworu przesyconego.


28 paź 2017, o 12:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..