Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Stare działa - wybuchające pociski 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 13 lut 2006, o 21:18
Posty: 23
Post Stare działa - wybuchające pociski
Witam, zastanawia mnie to już od dłuższego czasu. Często na filmach, których akcja dzieje się w XVII, XVIII czy XIX wieku widać działa strzelające pociskami, które wybuchają po trafieniu w cel. Jestem raczej laikiem z dziedziny militariów i wydaje mi się, że amunicją tych dział były po prostu stalowe kule. Czy rzeczywiście czymś je wypełniano (tz prochem czarnym lub czymś łatwopalnym, wielkiego wyboru wtedy nie było :)?


11 lut 2007, o 22:49
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
ja odpowiem na to pytanie inaczej
co maja za zadanie filmy ? bawic i cieszyc widza najczesciej
a czy kula po porstu wbijajacy sie w beton, czy tez go przebijajacy bez zadnych efektow, czy tez kula wystrzelony z pirackiego okretu w inny okret po prostu przebijajacy sie przez burte bez wielkiego boom jest czyms ciekawym i wartym ogldaniania ? nie

dlatego w filmach wszytkie wybuchy sa ogomne, a kule armatnie wybuchaja jak by byly napchane MW :)

predziej jak by to byl z okresu starozytnosci to mozna by sie spodziewac "wybuchu", ale wtedy pociski czesto podpalano przed wystrzalem z katapulty - i byly wykoanne z czego innego niz opisane przez Ciebie i mialy za zadanie podpalic drewniane miasta :)

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


11 lut 2007, o 23:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 maja 2006, o 18:38
Posty: 40
Lokalizacja: z przymusu
Post 
Kule wybuchowe są znane od dosyć dawna.Szrapnel na ten przykład od bodajże 1802r. Kule wybuchowe w postaci wydrążonej kuli wypełnionej prochem i zapalnikiem czasowym wykonanym z drewnianej rurki wypełnionej prochem(opóźniaczem pirotechnicznym?) wciśniętym w otwór w kuli są jeszcze starsze.

_________________
...a ostra kula pierś mu przebiła...


12 lut 2007, o 10:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 sty 2007, o 18:19
Posty: 85
Lokalizacja: z Polski
Post 
Dużo kul miale tez swoiste lonty, ktore czesto się nie zapalaly i po prostu sie tliły, żolnierze (ci odwazniejsi) szybko podbiegali i odcinali laty...
No i te kule nie mogly wybuchac idealnie zaraz po zetknięciu z murem,(nie bylo wtedy jeszcze glowic takich jakie sa np. w bombach) dlatego czesto ladowaly w miastach i tam po pewnym czasie wybuchaly(oczywiscie przewaznie ludzie zdazyli uciec, ale za to taka kula armatnia wyrzadzala ogromne szkody)


12 lut 2007, o 12:20
Zobacz profil
Post 
Sulik napisał(a):
ja odpowiem na to pytanie inaczej co maja za zadanie filmy ? bawic i cieszyc widza (.......)dlatego w filmach wszytkie wybuchy sa ogomne, a kule armatnie wybuchaja jak by byly napchane MW :)


W wojsku miałem kiedyś okazję użyć granatu F-1. Opatrzony filmowymi scenkami w napięciu oczekiwałem potwornego wybuchu z dużą ilością ognia i dymu. Jak się okazało, jednego i drugiego było tyle, co przysłowiowy kot napłakał. Jedynie odłamki efektownie zagrały w powietrzu. :)


13 lut 2007, o 23:40
PROFESJONAŁ
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 mar 2006, o 19:27
Posty: 176
Lokalizacja:
Post 
Pewnie Sienkiewicz wciskał ciemnotę, ale bodaj w "Potopie" jest dośc dokładny opis takiego pocisku - Kmicic go bohatersko rozbroił.
Tak jak pisaliście wcześniej - wydrążona kula wypełniona prochem z drewnianym zapalnikiem-opóźniaczem z lontem. Dodam tylko jeden szczegół - "zapalnik" nieco wystawał z kuli, tak że w przypadku odpowiedniego zderzenia z twardą przeszkodą był wijany do wnętrza kuli i inicjował zapłon mieszanki deflagrującej. Niestety przypadki bezpośredniego trafienia zdarzały się bardzo rzadko.
Ktoś wcześniej napisał, że to XIX wieczny wynalazek. Pewnie ma rację, bo Kmicic & spółka to wiek XVII, a czego jak czego, ale fantazji Sienkiewiczowi to raczej nie można odmówic.
pozdrawiam G.M.


2 kwi 2007, o 21:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..