Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
granat błyskowy 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2005, o 14:22
Posty: 37
Lokalizacja: z domu
Post 
Obrazek
Prosze :)

Flashbang'i w wojsku (i nietylko) służą przedewszystkim do dezoriętacji, oszołomienia, oślepienia wroga.

Najlepszym z obecnie znanych granatów typu "flash-bang" jest M84, który jest na wyposarzeniu oddziałów SWAT i nie tylko :)
Nazwa ta, pochodzi z tego, iż ten granat ma za zadanie oślepić wroga dając pokaz 1 miliona (!!) Candela (chyba dobrze napisałem, jak cos to mnie poprawcie :) ) - co jest równoznaczne z całkowitym oślepieniem wroga na około 5 sekund, na dodatek też, ogłusza wroga dając "huk" w postaci 180-190 decybeli.
Osoba, która zostanie rażona owym błyskiem potrzebuje około 5 sekund, zanim oko ureguluje ilość aktywowanego pigmentu w siatkówce oka, do tego czasu - widzimy ciemność :lol: .

Hmm teraz może coś więcej o budowie samego granacika..

Sam granat, po "wybuchu" nie rozpada się, nie wytwarza żadnych odłamków (!) gdyż jest wypełniony całkowicie otworami (widoczne na obrazku) przez które, jak mniemam wydobywa się błysk. Sam granat jest zbudowany z "hexagenowej stali" (nie jestem pewien czy dobrze napisałem) co umożliwia, po wybuchu, wykorzystania owej obudowy do ponownego urzytku.

Skład mieszaniny, która się znajduje wewnątrz takiego granata, to nadchloran amonu i .... magnez :)

Oczywiście niepolecam nikomu robic takowej mieszanki w domu, gdyż z tego co mi wiadomo jest skrajnie wrażliwa na bodźce mechaniczne i spokojnie przechodzi ze spalania do detonacji przy dużej temperaturze.
Cena NH4ClO4 także nie zachęca do eksperymentowania z ową mieszanką niestety :roll:
Za kg technicznej czystości NH4ClO4 płacimy około 120 zł, jak nie lepiej.

Uff ale sie rozpisałem :) Mam nadzieje że mi to wybaczycie :)


3 kwi 2006, o 00:12
Zobacz profil
*
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 paź 2005, o 22:55
Posty: 41
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Post 
A tu produkt z naszego rodzimego podwórka

Obrazek


6 kwi 2006, o 21:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 maja 2007, o 14:44
Posty: 8
Lokalizacja: z psychiatryka
Post 
Ja mam takie ustrojstwo w domu ( pusty, bez ładunku). :D Takie granaty nie zawsze są podziurkowane. Ten którego mam jest zbudowany z cienkiej blaszki, a u góry jest zapalnik w plastikowym krążku. Gdy granat "wybucha" ten krążek razem z zapalnikiem wylatuje jak korek od szmpana. Oto oznaczenia: 0952G P1 A6 1,5s 170dB 11/05.

zdjęcie: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8c2 ... 2c5d0.html


14 cze 2007, o 17:36
Zobacz profil
Post 
tak, wystarczy fotoblysk jakis:D , sam sobie hmm robie:]


5 sie 2007, o 21:19
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
hmm...
sa lataki halogenowe ktore osiagaja swiatlosc 1 miliona candela, sa tez takie ktore osiagaja i ponad 7 milionow (i wiecej) sa stosowane w wojsku oraz w policji m.in. do ... obezwladniania :] (albo dopiero nad tym pracuja )

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


6 sie 2007, o 16:40
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 maja 2006, o 12:53
Posty: 497
Lokalizacja: Pułtusk/Warszawa
Post 
Sulik napisał(a):
sa stosowane w wojsku oraz w policji m.in. do ... obezwladniania :]


zwłaszcza obezwładnia się trzonkiem takiej latarki przez uderzenie w tył głowy :wink:



odnośnie tego granatu M-84

M84 Stun Grenade, commonly known as the "Flashbang", so called because it produces a blinding (6-8 million Candela) flash and deafening (170-180 dB SPL) blast.[...] The filler consists of about 4.5 grams of a pyrotechnic metal-oxidant mix of magnesium and ammonium perchlorate or potassium perchlorate.

z wiki

_________________
Obrazek
Noł fjuczer!


6 sie 2007, o 17:17
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
$13rg1ej
eee trzonek chyba nie bałdzo

http://www.mactronic.com.pl/index.php?m ... filtr=true

tylko jedyne 10mln Candela [ wg. danych producenta ]
wiec jezeli juz 6-8 Mcd daje efekt oslepienia, to co mozna powiedziec o 10Mcd ? :)
do etgo dodac tylko efekt stroboskopowy i mamy to samo co daje FB tyle ze bez huku, wiec troche bardziej bezpieczne dla uszy (nie wiem jak ze wzrokiem )

minusem moze byc to ze swiatlo jest skupione wiec niestety trzeba "wycelowac" w okolice glowy potencjalnego oslepianego

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


6 sie 2007, o 18:34
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 maja 2006, o 12:53
Posty: 497
Lokalizacja: Pułtusk/Warszawa
Post 
owszem trzonek

Obrazek :lol: :lol:

_________________
Obrazek
Noł fjuczer!


6 sie 2007, o 20:22
Zobacz profil
*******

Dołączył(a): 19 paź 2004, o 00:05
Posty: 180
Post 
Sulik napisał(a):
$13rg1ej
eee trzonek chyba nie bałdzo

http://www.mactronic.com.pl/index.php?m ... filtr=true

tylko jedyne 10mln Candela [ wg. danych producenta ]
wiec jezeli juz 6-8 Mcd daje efekt oslepienia, to co mozna powiedziec o 10Mcd ? :)
do etgo dodac tylko efekt stroboskopowy i mamy to samo co daje FB tyle ze bez huku, wiec troche bardziej bezpieczne dla uszy (nie wiem jak ze wzrokiem )

minusem moze byc to ze swiatlo jest skupione wiec niestety trzeba "wycelowac" w okolice glowy potencjalnego oslepianego



z 10m czuc ciepelko na twarzy potwierdzone lubie takie zabawki :D :wink:

_________________
niewazne jak wąską furtką przeciskac sie mam
co spotka mnie z litanii kar
sternikiem wlasnych losow jestem sam
wlasnej duszy kapitanem


6 sie 2007, o 21:09
Zobacz profil

Dołączył(a): 20 sie 2006, o 19:35
Posty: 131
Post 
Vaster napisał(a):

Flashbang'i w wojsku (i nietylko) służą przedewszystkim do dezoriętacji, oszołomienia, oślepienia wroga.

Osoba, która zostanie rażona owym błyskiem potrzebuje około 5 sekund, zanim oko ureguluje ilość aktywowanego pigmentu w siatkówce oka, do tego czasu - widzimy ciemność :lol: .



Jak mnie mignięciem spaliło się w moździerzu ~10g AP/Al z odl. 1 m (w dzień !! ) to najpierw widziałem jasną choć słabnącą natężeniem i wielkością plamę przez ~ 10s, a po następnych 10s źrenice były b.mocno zwężone i światło dzienne odbierałem tak jakbym założył okulary spawalnicze, efekt ten stopniowo ustępował i po kilku minutach było już Ok. :twisted:
Pozdr :wink:


11 sie 2007, o 10:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 maja 2006, o 19:31
Posty: 97
Lokalizacja: Kraków
Post 
Co do "hexagenowej stali" to nie hexagenowa ale hexagonalna czyli sześciokątna, a to co mamy na "widoku" to negatyw ostatniej widzianej rzeczy --> flashbang działa jak migawka w aparacie tzn. naświetla nam ślepia i to co mieliśmy przed oczyma to "biała plama" (przy uważniejszym ... hmm "wpatrzeniu się" można zauważyć wmiarę wyraźne kształty i zarysy i rozpoznać przedmiot) natomiast tło to "ciemność".

_________________
Nie należy przesadzać z demokracją. Nie chciałbym podróżować statkiem, którego kurs byłby określany głosowaniem załogi, przy czym kucharz i chłopiec okrętowy mieliby takie samo prawo głosu jak kapitan i sternik. -- William Faulkner


11 sie 2007, o 16:00
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 sty 2006, o 14:15
Posty: 28
Lokalizacja: Wioska Cudów
Post 
a zna ktoś proporcje ?? NH4ClO4 : Mg


19 gru 2007, o 08:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 gru 2007, o 00:58
Posty: 10
Lokalizacja: co skąd?
Post 
niko, jak taki walnie w pomieszczeniu to jedyne co zobaczysz to chwilowe oslepienie, tynk na Twoich barkach i uslyszysz pisk ogluszczenia

http://img295.imageshack.us/my.php?image=kif3032zb2.jpg


29 gru 2007, o 13:33
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 mar 2008, o 15:19
Posty: 17
Post 
SUMAR napisał(a):
Witam !
panowie takie granaty maja na celu oslepic i ogluszyc . Jak bylem we wojsku to byly takie granaty ruski typu "Zajra" co po polsku oznacza "swit" . to kurestwo ma nastepujacy sklad mieszanki :
-proszek aluminiowy
-dwuchlorek potasu
wytwarza swiatlo o mocy 60milionow candeli i 170dB i wiem ze potrafi skolowac czlowieka na 1min ze nie bedzie wiedzial co sie stalo wierzcie mi
obudowa jest plastikowa :) :wink:

A z kąd wziąć ten dwuchlorek potasu i co to takiego jest??


25 kwi 2008, o 10:30
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29
Posty: 1087
Post 
Ale odkopał...

A ja tylko tak gwoli skorygowania literówki, gdyby ktoś szukał informacji. Nie Zajra, a Zarja (zapis fonetyczny będzie Zarya).

Co do działania: Źródła które znalazłem w necie (omówiono granat M84 stun) podają, że najpierw widzi się błysk który przez chwilę oślepia (widać tylko biale światło), a następnie przez kilka-kilkanaście sekund widać to co widziało się w momencie wybuchu granatu (utrwalony jest jeden obraz) dopóki komórki wzrokowe nie wrócą do normalnego stanu (zachodzi tam reakcja m. in. z udziałem retinolu). Taki efekt zasymulowano nawiasem mówiąc w grze Call of Duty 4, jak ktoś grał i dostał FB-kiem to wie :lol:

Co do pierwszego postu w temacie: nie jest zbudowany z "hexagenowej stali" ( :lol: ) tylko z blachy stalowej umocowanej na podstawie sześciokąta (hexagon) o czym zresztą ktoś wspominał i widać to na zdjęciu. Otwory służą ku temu aby wydobylo się światło i dźwięk, a ograniczyć rażenie samym wybuchem granatu (dlatego, że granat ten jest używany m.in także w akcjach "cywilnych" - odbijania zakładników, łapania przestępców, itp.) W środku znajduje się korpus z cienkiej blaszki wypełniony FB.

Zarja-M ma inną budowę, ma rączkę, a na niej okragły korpus z tworzywa. Chyba nie ma osłony. Więcej nie znalazłem, po rusku są to tzw. Swietoszumowyje granaty.


25 kwi 2008, o 12:42
Zobacz profil
PROFESJONAŁ
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 mar 2006, o 19:27
Posty: 176
Lokalizacja:
Post 
Hela xD napisał(a):
A z kąd wziąć ten dwuchlorek potasu i co to takiego jest??


Jak go znajdziesz, to weź i dla mnie :lol: :lol: :lol:
G.M.


25 kwi 2008, o 23:52
Zobacz profil

Dołączył(a): 10 mar 2008, o 15:19
Posty: 17
Post 
na innych forach i babka ze szkoly od chemi powiedzieli ze taki związek nie istnieje bo sie nie zgadza z wartościowoscią ale podobno są wyjątki


a czy ktoś wie czy mozna to zastąpić chlorkiem potasu??


26 kwi 2008, o 13:30
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 sty 2008, o 16:30
Posty: 18
Lokalizacja: polska
Post 
nadchloranem potasu kclo4 - wymieszaj nadchloran z alu pylistym , a pod i nad tą mieszaniną w korpusie daj proszek mg lub pam , będziesz miał bardzo jasny rozbłysk i głośny huk zależy od grubości korpusu , lub zmieszaj kclo4 z najdrobniejszym mg jaki dostaniesz gwarantuje ci że będziesz oślepiony na kilka sekund


26 kwi 2008, o 15:31
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29
Posty: 1087
Post 
Warto wspomnieć, że przy nieostrożności można być oślepionym, ale trwale, ewentualnie nie mieć palców :idea:


26 kwi 2008, o 16:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..