Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Flary wojskowe 
Autor Wiadomość
Post Flary wojskowe
Witajcie, nie wiecie może, jak są zbudowane wojskowe flary oświetlające?
Np. takie odpalane z moździerza, z małym spadorchronem. Czy one mają materiał świecący na bazie fosforu, czy też może coś w stylu KNO3+Al ??


4 gru 2005, o 02:11

Dołączył(a): 26 maja 2005, o 11:12
Posty: 11
Post 
Obecnie zaprzestano stosowania flar moździerzowych jak i GN. Standardowo ( od kond pamiętam ) używa się dwóch modeli

1-flara ręczna

2-flara mobilna

ad.1 Jest to najzwyklejszy w świecie pocisk oświetlający wystrzeliwany za pomocą popularnego pistoletu "rakietnicy"' flara ta jest to tekturowa łuska ( dość długa ) z której po strzale zostaje wyrzucony zasobnik ( tekturowy korpus) który to na odpowiedniej wysokości dzięki opóźniaczowi pirotechnicznemu wyrzuca z siebie ładunek w postaci masy oświetleniowej połączonej łańcuszkiem z malutkim spadochronikiem.

ad.2 Flara mobilna - jest to stabilizowany pocisk rakietowy z zegarowym mechanizmem opuźniającym, pocisk ten jest to rakieta wykonana z stopu aluminium składająca się z dwóch części cztero dyszowego silnika na paliwo stałe oraz głowicy. Całość ma dobrze ponad metr wysokości, rakieta po odpaleniu jak i upłynięciu czasu uprzednio zadeklarowanego na zegarze odrzuca silnik po czym z głowicy zostaje wystrzelona aluminiowa puszka wypełniona materiałem oświetlającym ( jedna taka puszka może oświetlić teren kilku kilometrów kwadratowych przy dobrych warunkach atmosferycznych oczywiście ), puszka jest połączona z dość dużym spadochronem. Z racji tego że ta akurat rakieta podlega elaboracji jest łakomym kąskiem dla każdego kto ma dostęp do pola roboczego.

Jeżeli kogoś temat szerzej interesuje mogę podesłać fotki itd. ( a może i coś więcej ;-) )


Pozdrawiam.

_________________
http://www.repliki-broni.pl


4 gru 2005, o 09:27
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 kwi 2005, o 20:44
Posty: 51
Lokalizacja: Astral City
Post 
no a mogl bys podac sklad tych flar ?


9 gru 2005, o 14:19
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 maja 2005, o 11:12
Posty: 11
Post 
Po lewej głowica od rakiety oświetlającej a po prawej nabój do pistoletu sygnalizacyjnego tak zwanej rakietnicy miałem jeszcze gdzieś pociski z spadochronami ale gdzieś się zapodziały ;-)

Obrazek

_________________
http://www.repliki-broni.pl


15 gru 2005, o 12:21
Zobacz profil
Post 
z tej luski po lewej zrobilem sobie ladny silnik na karmelke ale sunal


27 gru 2005, o 20:38
Post 
Skoro jesteśmy już w temacie flar, mam pytanko:

Jak skonstruowane są flary do oświetlania celów pod wodą? Jak rozwiązany jest problem odpalenia flary pod wodą, oczywiście nie używając palnika podwodnego, i jaka mieszanka jest najczęściej używana?


31 gru 2005, o 00:54
Post 
ja wziolem zwykla samochodowa flare (miala duzo siarki) i odpalona wsadzilem pod wode (po skosie) no i nie zgasla bo duzo gazow blokowalo dostep wody. mozesz samemu zrobic taka flare np KNO3+S+(sacharoza) siarka ta biale oslepiajace swiatlo colos nasyp np do jakies tuby ktora wczeniej pomalujesz kilkakrotnie lakierem nitrocelulozowym np, zrob szczelna zatyczke z jednej stronny. Jesli odpalisz ja na powierzchni to koniec instrukcji a jesli pod woda to najlepiej na zawleczke np koleczko do kilku zapalek ktorych glowki zawiniete sa w draske...calosc trzeba przesmarowc nitrocelonem zeby nie wilgotnialo i masz flare :D


31 gru 2005, o 11:19
Post 
a może jednak znacie jakiś bardziej profesjonalny sposób niż zapałki z draską w sosie nitrocelonowym? ;]


31 gru 2005, o 11:45
Post 
no to mozesz zrobic na uderzenie np szklana probowka z KMnO4 i kulka metalowa wlozona w wieksza plastikowa z gilceryna i wiadomo co dalej :D
albo mala zarowekzka i bateryjka a wlacznik np kontraktonowy z przesuwanym magnesem :D


31 gru 2005, o 13:18
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..