petarda wojskowa

Military accessories. Broń palna, miny, wykopane bomby, amunicja, wykrywacze metali itd.

Moderator: #Moderatorzy

Postprzez koman » 3 wrz 2006, o 16:39

tak to napewno jest RDX!!!!!!!!!!!! ODKRYWCO!!!!!!!!!!!!!!!!
chłopie jak by kilkanaście g RDX walnęło to byś na ziemi leżał :lol: . tam jest fotobłysk jak piszą przedmówcy. moze to było Zn i S.
obecnie koniec z piro
koman
**

Postprzez Mareo » 3 wrz 2006, o 16:43

koman napisał(a):tak to napewno jest RDX!!!!!!!!!!!! ODKRYWCO!!!!!!!!!!!!!!!!
chłopie jak by kilkanaście g RDX walnęło to byś na ziemi leżał :lol: . tam jest fotobłysk jak piszą przedmówcy. moze to było Zn i S.

wyobraź sobie, że odpalałem już Zn + S i jakoś ultra szybko się nie spala + błysk napewno by był taki zielonawy

ozdr
Nigdy nie zrobiłem żadnej mieszanki pirotechnicznej ani materiałów wybuchowych, a wszystko to co piszę to totalne kłamstwa lub rzeczy skopiowane z innych stron.
Obrazek
Mareo
**

Postprzez RoTTToR » 3 wrz 2006, o 16:53

Moja petarda kolejowa jak walnęła to się troszkę wystraszyłem walnęło jak z działa opłaca się kupić na Sylwka tylko ze moja petarda była dość stara więc mógł być inny ładunek być może silniejszy niż w teraźniejszych.
zyje dniem nie ogladam sie za siebie
:D
RoTTToR

Postprzez simsigver » 3 wrz 2006, o 21:42

Fakt faktem RDX ma dużą zdolność wykonania pracy mechanicznej, ale z 20m, 12g nie powaliłoby człowieka !! Przemiana zachodzi z ogromną prędkością i z oromną prędkością następuje rozprężenie masy MW, więc co do błysku to go nie ma !! (nie da się zauważyć).
simsigver

Postprzez koman » 3 wrz 2006, o 22:06

wiem :roll: . ale wyobraź sobie co by było gdyby do petard wkładano MWK.
i jak by wyglądała ręka człowieka któremu ta petarda wybuchła. jeśli nie widziałeś błysku to możliwe że ładują tam Zn + S. petarda ma za zadanie huczeć a nie kruszyć. przecie 12g heksogenu.... to by beton kruszyło. i gdyby był tam MWK to na co ten gruby, twardy korpus? przecież przy MWK to i tak znaczenia niema...
obecnie koniec z piro
koman
**

Postprzez SUMAR » 4 wrz 2006, o 00:06

Witam!
teraz juz nie uzywaja petard w PKP prawie wogule,kiedys to robili i to sluzylo jako sygnalizacja przed czyms tak ojciec mi mowil
mialem takie cudo to wyglada jak puszka po pascie od butow a po bokach ma dwa paski stalowe by utwierdzic to do szyny i dziala na nacisk posiada dwie Al splonki podobne do tych w broni strzeleckiej a ladunkiem jest zwykla NC kupe huku nic wiecej

czy nie lepsza bu byla petarda urwiłapka hehehe
pozdro :D :wink:
niewazne jak wąską furtką przeciskac sie mam
co spotka mnie z litanii kar
sternikiem wlasnych losow jestem sam
wlasnej duszy kapitanem
SUMAR

Postprzez Anonymous » 5 wrz 2006, o 19:55

skład wojskowej mieszanki pirotechnicznej (stosowanej w petardach do pozoracji pola walki i działań policyjnych) azotan baru 45%,nadchloran potasu 20%,pył stopu glin-magnez(50/50) 22%,rodanek potasu 13%. W petardzie jest ładunek wolno usypany 40g. przy zachowaniu 1/3 wolnej przestrzeni - odpalany lontem. Huk i błysk jest porażający. Z odległości ok. 10m potrafi na parę minut doprowadzić "osobnika" do całkowitego obezwładnienia.
Anonymous

Postprzez Anonymous » 6 wrz 2006, o 10:24

pomyliłem się - ma być rodanek ołowiu
Anonymous

Postprzez simsigver » 6 wrz 2006, o 21:56

W słoneczny dzień ten ładunek też poraża błyskiem ??
simsigver

Postprzez Anonymous » 7 wrz 2006, o 00:54

W słoneczny dzień błysk jest mniej widoczny, jednak spalanie nie do końca utlenionej mieszanki glin/magnez, która tworzy w chwili wybuchu jakby "ładunek paliwowy" wykorzystujący tlen z atmosfery daje porażający efekt dźwiękowy(chodzi o infradźwięki)
Anonymous

Postprzez simsigver » 7 wrz 2006, o 10:53

Dźwiękiem to napewno poraża :twisted: Sama mieszanina Pb(SCN)2 i KClO4 ma własności
MW inicjującego, z tym że o umiarkowanej wrażliwości na bodźce mechaniczne i ogień - reasumując - w mieszaninie, w której została zastosowana zwiększa drastycznie prędkość reakcji :twisted:
Ostatnio edytowano 9 wrz 2006, o 11:57 przez simsigver, łącznie edytowano 1 raz
simsigver

Postprzez Anonymous » 7 wrz 2006, o 15:40

eh takie pieprzenie po próżnicy. Widziałem kilika takich petard w akcji na pokazie. Błysku było niewiele a ile dymu to niepamiętam, nie zwracałem na to uwagi. Klasyczny fb na kclo3 i al bright daje moment błysku, jeżeli tam stosują mocne fb'ki to nic dziwnego, że go wiele nie ma. A jeżeli dymu jest mało to może jest tam jakaś kombinacja nh4clo4 albo nc z pyłami metalów, pewnie mg. Nie wiem tego dokładnie ale tak mi się coś wydaje. A no i huk wcale nie jest taki potężny, jest mocny, nawet bardzo ale wy już przesadzacie...A RDX to tam napewno nie ma, bo petarda ma "udawać", symulować na ćwiczeniach np. granaty...
Anonymous

Postprzez koman » 7 wrz 2006, o 21:20

"nh4clo4 albo nc z pyłami metalów, pewnie mg"
NH4CLO4 sie zgodze ale napewno nie NC :szok: . przeciez sama w sobie ma ujemny BT. więc jak bys dodał Mg...
obecnie koniec z piro
koman
**

Postprzez Anonymous » 7 wrz 2006, o 22:46

poon -nie wiem, co widziałeś na ty pokazie publicznym:)... ale zapewniam Cię :D wybuch (nie detonacja) podanego składu mieszanki pirotechnicznej daje obezwładniający efekt.
Na pokazach widowiskowych stosowane są mieszanki pirotechniczne o innym składzie
Anonymous

Postprzez Anonymous » 8 wrz 2006, o 00:07

Nieraz daje się specjalnie( -BT) w mieszaninach wyb.
Niektóre MW (mieszanki) mają ok. 40-50% chlorku potasu po to , aby stłumić płomień explozji
Anonymous

Postprzez methyl » 27 wrz 2006, o 17:22

kiedys rozebralem taka petardę wojskową i stwierdzilem ze musi zawierac azotan baru,pam,siarkę ale jak widac po samej obserwacji spalania doszedlem do polowicznych wniosków. nie przypuszczalem ze moze byc w niej rodanek olowiu.
poruszaliscie wczesniej temat petard kolejowych, w nich wlasnie jest rodanek ołowiu + KCLO3 + jakis plastyfikator.
detonuje pod kolami pociągu. ktos wspomniał iz jest ta mieszanina jest malo wrazliwa na bodzce mechaniczne. jest bardzo wrażliwa, w szydłowskim chyba jest zestawienie wrażliwosci mieszanin podwojnych.
kiedys w pewnej znajomej mi wsi 2 miejscowych robili ladunki do głuszenia ryb wlasnie z masy z petard kolejowych. jeden zginal na miejscu, drugi ogluchł i stracił ręce oraz został ranny powaznie w brzuch. poddasze na ktorym to skladali zostalo zniszczone.

to tak ku przestrodze....
methyl

Postprzez Anonymous » 27 wrz 2006, o 18:56

Może masz po części racje, ale nie wydaje mi się żeby tam był mg i s :roll: ale może masz rację, nie mam podstaw aby być w 100% pewny. To był miły poakzik :] kilka fugasów, obstawiam, że paliwa sporo na każdy, baardzo dużo wojskowych świec dymnych, petard i wysadzanie mw w imiracjach bunkra, wszystko przygotowane przez profesjonalnych pirotechników...Fajerwerki były o 24

niektóre fotki:

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Anonymous

Postprzez Anonymous » 3 paź 2006, o 08:11

Tak..te dwa górne zdjęcia przedstawiają wybuchy typowowych fugasów ze zmiejszoną ilością paliwa ... a to trzecie to piękny okaz.. :D
Anonymous

Postprzez szalony » 16 mar 2008, o 13:23

Pozwolę sobie wykopać temat bo widzę, że była dyskusja o petardach kolejowych ;) Petarda kolejowa nazywa się na kolei spłonką i przeżywała swoją świetność kiedy nie było na kolei radia umożliwiającego łączność z maszynistą. Założmy, że na szlaku coś się stało - np. leży zwalone drzewo na tor. Pociąg jedzie - jak poinformować maszynistę ? Żaden problem - wyświetlić "stój" na semaforze. Nawet jeśli przebieg jest już utwierdzony to stój (czerwone) można wyświetlić zawsze. Tylko, że taki sygnał może podać jedynie posterunek mający semafory, a więc :

- stacja
- posterunek odgałęźny
- posterunek odstępowy (blok)
Innymi słowy, posterunek gdzie jest dyżurny ruchu. A co jeśli pociąg wyjechał z posterunku, a następny jest za 30 kilometrów ? Jak dać znać ? No są po drodze różni dróźnicy, itp. Dróżnik czy ktoś inny może zatrzymywać pociąg ręką, chorągiewką, trąbką, albo postawić przy torze tarczę ostrzegawczą (żółte koło), a potem tarczę zatrzymania (czerwony prostokąt), napewno każdy widział takie tarcze zawsze stoi ich komplet w ogródku przy budzie dróżnika. A co jeśli jest zamieć śnieżna ? Jeśli maszynista śpi (obecnie jest to niemożliwe, ale 30 lat temu nie było czuwaka w kabinie). Dróżnik wyciąga pudełko ze spłonkami i zakłada je na tor. Spłonki kolejowe mają (na ogół) postać cylindrycznej puszki wypełnionej ładunkiem (na ogół )nitrocelulozy, z zapalnikiem przyciskowym, i dwoma blaszanymi "skrzydłami" za pomocą których przytwierdza się do toru co kilkanaście metrów. Jedynym zadaniem tego wynalazku jest wytworzenie potężnego huku w momencie najechania lokomotywy - maszynista który słyszy grzmoty spłonek (trudno nie słyszeć) jest zobowiązany zatrzymać skład. Również kierownik małej drezyny czy innego mało widocznego pojazdu musiał posiadać 6 spłonek.

Obecnie jest to historia - maszyniście można nakazać zatrzymanie przez radio. Dróżnicy na ogół nie mają radia, jedynie telefon, ale zadzwonią na posterunek a na każdym posterunku jest radio. Nawet gdyby maszynista umarł - to dyżurna zrywa plombę na radiu, przyciska "RADIO-STOP", i we wszystkich pociagach odbierających radio na tym kanale następuje spuszczenie powietrza z układu hamulcowego i zatrzymanie składu. Petardy kolejowe są więc obecnie właściwie reliktem przeszłości, niemniej na wypadek padnięcia wszelkich systemów komplet petard musi się obowiązkowo znajdować na każdym posterunku kolejowym. Pakowane są w rurę z grubej tektury, nie pamiętam po ile sztuk.

Pozdro.
szalony

mocna petarda

Postprzez makarov » 26 kwi 2008, o 20:52

bardzo prosta w budowie a zarazem nie powstydziłby się jej żaden poligon
[nawet drawski]. przepis: tulejka na której jest nawinięta srajtaśma, lepsza ta twardsza , wycinamy dwa kółka z jakiejś tektury[średnica otworów w tulejce.] Jeden otwór zaklejamy , super glu,kropelka itp. następnie wsypujemy prawie do pełna : KCIO3 60% , AL 30% S 10%
Wszystkie składniki wsypujemy do plastik.pojemnika lub słoika i potrząsając mieszamy[bez obaw nic się nie stanie] W drugim dekielku robimy mały otwór na visco.Przeciągamy przez otworek ok 3cm.visco i przeklejamy dekielek. Następnie szeroką pakową taśmą obklejamy powyższą tuleję na "baleron"Baaardzo szczelnie. Oczywiście lont musi wystawać co najmniej ok.10cm. Zapalamy lont i rzucamy daleko od siebie.
Efekt ? przekonaj się sam.
Zabawa z"chemią" a zwłaszcza wiadomo z jaką,jest piękna a zarazem"odlotowa"-nieraz na zawsze.
makarov

Postprzez szalony » 26 kwi 2008, o 21:02

Nie miesza się chloranów z siarką ! Chyba, że ktoś koniecznie chce, żeby mieszanka wybuchła "znienacka" i urwała palce. Powtarzano to na forum tyle razy, że nawet ja już to już pamiętam mimo, że piro się nie zajmuje.

O przyczynach możesz poczytać u Plucińskiego.
szalony

Postprzez Poncho » 28 kwi 2008, o 14:50

Mnie babcia opowiadała, że jak była mała, to mieli od żołnierzy "cykoryjki" (tak mÓwiła, że się nazywały) i że były bardzo mocne, wie ktoś może co było w środku?
Dodam jeszcze, że to było za czasÓw II Wojny Światowej.
Poncho

petardy

Postprzez makarov » 29 kwi 2008, o 08:31

Pluciński to szaman ,guru ,wyrocznia że sie na niego powołujesz? Owszem wiele rzeczy opisuje w ciekawy sposób ale www.VmC.org.pl to nie pismo o modzie czy łapaniu ryb. BHP najważniejsza rzecz ale nim coś zrobisz z "1kg" przetestuj to w minimalnej ilości na wszelkie możliwe sposoby , coś niecoś możesz dodać aby zniwelować w/g Ciebie "grożne " S dla H3. To po co wogóle zaczynać temat "głośnych petard" i jak ją zbudować.
Najlepsza [bezp.] petarda to saletra potas. cukier z dobrej rafinerii, C-czyli węgiel [nie koks] , może trochę siary i.... petarda gotowa. Można ją nawet włożyć w majty-efekt osmalony nabiał.
Zabawa z"chemią" a zwłaszcza wiadomo z jaką,jest piękna a zarazem"odlotowa"-nieraz na zawsze.
makarov

Postprzez piop » 29 kwi 2008, o 15:42

pluciński?
zachodniopomorskie?
maciej?
piop staje się Alchemikiem, dołącza do tego cechu. Dojrzewa.
piop

Re: petardy

Postprzez szalony » 29 kwi 2008, o 15:55

makarov napisał(a):Pluciński to szaman ,guru ,wyrocznia że sie na niego powołujesz? Owszem wiele rzeczy opisuje w ciekawy sposób ale www.VmC.org.pl to nie pismo o modzie czy łapaniu ryb. BHP najważniejsza rzecz ale nim coś zrobisz z "1kg" przetestuj to w minimalnej ilości na wszelkie możliwe sposoby , coś niecoś możesz dodać aby zniwelować w/g Ciebie "grożne " S dla H3. To po co wogóle zaczynać temat "głośnych petard" i jak ją zbudować.
Najlepsza [bezp.] petarda to saletra potas. cukier z dobrej rafinerii, C-czyli węgiel [nie koks] , może trochę siary i.... petarda gotowa. Można ją nawet włożyć w majty-efekt osmalony nabiał.

Zaraz będzie drugie ostrzeżenie za pisanie pierdół. Jedno masz, żal patrzeć za co Pluciński nie ma nic wspólnego z VmC oprócz tego, że jest naukowcem - chemikiem, i jest autorem słynnego artykuły "wybuchy w pracy chemika". Mieszanie siarki z chloranami to idiotyzm, zwłaszcza typowej siarki sublimowanej, kwaśnej od tlenków jak nie wiem co. Do mieszanin z siarką wolno stosować nadchlorany, ale nie chlorany. :roll: Ciekawe czym zniwelujesz te tlenki siarki, może wapnem, albo uprzednio przepłuczesz S w wodzie ?
Ostatnio edytowano 29 kwi 2008, o 15:56 przez szalony, łącznie edytowano 1 raz
szalony

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Militaria