zapalnik z granatów

Military accessories. Broń palna, miny, wykopane bomby, amunicja, wykrywacze metali itd.

Moderator: #Moderatorzy

zapalnik z granatów

Postprzez szela » 13 kwi 2006, o 17:23

Witam. Chciałbym sie zapytać czy wiecie jak robione są spłonki w granatach, czyli takie że ciągniesz i sie odpala??
szela
 
Posty: 35
Dołączył(a): 22 mar 2006, o 15:21
Lokalizacja: brać kase na odczynniki i szkło?

Re: zapalnik z granatów

Postprzez Misiek » 13 kwi 2006, o 17:28

Avatar użytkownika
Misiek
 
Posty: 116
Dołączył(a): 8 kwi 2006, o 19:53

Postprzez ROAK » 13 kwi 2006, o 17:31

Chodzi ci o technologię produkcji czy też zasadę działania takiego zapalnika a może o budowę ?
Avatar użytkownika
ROAK
*
 
Posty: 41
Dołączył(a): 25 paź 2005, o 22:55
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Postprzez szela » 14 kwi 2006, o 21:52

chodzi mi o dokładną budowe takiego zapalnika
szela
 
Posty: 35
Dołączył(a): 22 mar 2006, o 15:21
Lokalizacja: brać kase na odczynniki i szkło?

Postprzez ROAK » 14 kwi 2006, o 22:46

Obrazek

Zapalnik wz. UZRG jest zapalnikiem czasowym ze zwłoką, przeznaczonym do wywiania detonacji, ładunku kruszącego granatów ręcznych tak zaczepnych jak i obronnych. Zapalnik złożony waży około 55 gramów.
Zapalnik wz. UZRG składa się z trzech głównych części: urządzenia uderzeniowego, urządzenia zabezpieczającego i urządzenia zapalającego. Urządzenie uderzeniowe połączone jest z urządzeniem zabezpieczającym za pomocą łącznika. Urządzenie uderzeniowe służy do zapalenia spłonki zapalającej urządzenia zapalającego. Składa się z kadłuba, łącznika, górnej prowadnicy iglicy, sprężyny iglicy, iglicy i dolnej prowadnicy iglicy. Kadłub służy do połączenia wszystkich części zapalnika. Kadłub w górnej części ma otwór, w który wchodzą widełki dźwigni spustowej, a w środkowej — 2 otwory do zawleczki. Wewnątrz kadłuba w górnej części umocowana jest górna prowadnica iglicy. W dolnej części kadłub ma gwinty do połączenia go z tulejką opóźniacza.
Łącznik nasadzony jest na dolną część kadłuba i ma gwint do połączenia zapalnika ze skorupą granatu. Od góry łącznik ma płaszczyznę oporową, która ogranicza wkręcanie zapalnika. Płaszczyzna oporowa ma dwa ścięcia dla dogodniejszego wkręcania zapalnika.
Iglica służy do zapalania spłonki zapalającej a znajduje się wewnątrz kadłuba. Iglica ma grot, który służy do oparcia dolnej prowadnicy iglicy; w górze — rowek pierścieniowy, w który wchodzą widełki dźwigni spustowej. Sprężyna iglicy nakłada się na iglicę. Służy ona do nadania iglicy ruchu niezbędnego do zbicia spłonki zapalającej. Górnym końcem opiera się ona o górną prowadnicę iglicy, a dolnym — o dolną prowadnicę iglicy. Urządzenie zabezpieczające służy do utrzymania urządzenia uderzeniowego w napięciu, składa się z dźwigni spustowej i zawleczki z kółkiem. Dźwignia spustowa służy do utrzymania iglicy w napięciu. W górnej części dźwignia spustowa ma widełki, które wchodzą w rowek pierścieniowy iglicy. Poniżej, na dźwigni spustowej znajdują się dwa ucha z otworami do zawleczki. Zawleczka, przechodząc przez otwory w uchach dźwigni spustowej i otwory kadłuba, utrzymuje urządzenie uderzeniowe w położeniu zabezpieczającym. Końce zawleczki są rozgięte. Przed rzucaniem granatu zawleczkę wyciąga się za kółko, przyciskając przy tym dźwignie spustową do skorupy granatu. Urządzenie zapalające służy do wywołania wybuchu ładunku kruszącego. Składa się ono z tulejki opóźniacza, spłonki zapalającej, opóźniacza, tulejki a spłonki pobudzającej.
Tulejka opóźniacza w górnej części na zewnętrznej stronie ma gwint do połączenia z kadłubem urządzenia uderzeniowego, a wewnątrz niej znajduje się spłonka zapalająca. Pod spłonką zapalającą w przewodzie tulejki opóźniacza wprasowany jest opóźniacz obliczany na 3,2—4 sek. palenia się, w dole na tulejkę opóźniacza nasunięta i obciśnięta jest tulejka spłonki pobudzającej, wewnątrz której mieści się spłonka pobudzająca.
Avatar użytkownika
ROAK
*
 
Posty: 41
Dołączył(a): 25 paź 2005, o 22:55
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle


Powrót do MilitariaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość