Odpowiedz w wątku  [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Jak odróżnić etanol od metanolu:) 
Autor Wiadomość
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2005, o 13:17
Posty: 567
Lokalizacja: Warszawa
Post 
...Mateusz... napisał(a):
alkohol utlenia sie na powetrzu(etanol) dlatego wino i piwo kwasnieja powstaje kw, octowy... :?

Metanol też kwaśnieje, bo powstaje kwas mrówkowy.


7 kwi 2006, o 20:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 paź 2005, o 14:43
Posty: 20
Lokalizacja: GOP
Post 
Hejże hej!!
Najłatwiejszy sposób odróżnienia etanolu od metanolu jest metodą doświadczalną.
Gdy pijemy metanol to szybciej się ściemnia :D .

Chyba dobrą metodą jest utlenienie alkoholu do aldehydu, jak było już napisane.
Następnie roztwór możemy poddać próbie Tollensa i... powąchać. Powstanie nam kwas karboksylowy, będzie to albo mrówkowy albo octanowy. Rozróżnicie oba kwasy po różnych zapachach, a z tym chyba nie ma już problemu.

NaRka

_________________
Obrazek
Veritatem dicam, quam nemo audebit prohibere.
Maior sum quam cui possit Fortuna nocere.
Pure Evil Never Really Dies.

Technologia Chemii... nie dla idiotów!


24 kwi 2006, o 18:24
Zobacz profil
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 cze 2005, o 16:19
Posty: 304
Lokalizacja: Suchedniów, Poland
Post 
Tylko zauważcie, że gorzała z meliny to zwykle mieszanina metanolu i etanolu w bliżej nieokreślonym stosunku. To trochę pogarsza sprawę:P
Tego się po prostu nie da sprawdzić za cenę mniejszą niż 0,5L Smirnoffa ;-)


24 kwi 2006, o 22:21
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sie 2005, o 13:17
Posty: 567
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Nie jestem pewien, ale chyba można spektrometrycznie oznaczyć stężenie CH3OH w próbce.
Jeżeli tak, to na jaką długość fali muszę ustawić spektrofotometr, aby przeprowadzić tę analizę ??


6 maja 2006, o 17:24
Zobacz profil
Post 
nie jestem pewien czy ta odpowiedź już nie padła, ale jestem nowy więc prosze o wybaczenie : dolać dichromianu (VI) potasu i krople stężonego kwasu siarkowego (VI) w kąpieli wodnej w metanolu roztór zmieni barwę z pomarańczowej na zieloną.


16 cze 2006, o 21:43
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
Heh - no to teraz jak wam napisze ze kazdy alkohol sprzedawany w sklepie jest skarzony przez sladowe ilosci metanolu to sie zdziwicie ? :]

co lepsze - niby ilosc taka moze byc szkodliwa dla czlowieka, ale nie jest z prostego powodu - naturalna odtrutka na metanol jest... etanol :] - czyli... lecz sie tym czym sie strules <lol>

wiec... jezeli bedziecie oznaczac sobie kiedys metanol w jakiej kolwiek kupnej wodecce to na 90% powinno wam wyjsc ze jest tam metanol (w zaleznosci od dokladnosci analizy)


juz lepiej sie pobawic w probe odroznienia czy wodka dana jest zrobiona rzeczywiscie ze zborza czy tez z ziemniakow - ale do tego potrzeba juz aparatury prozniowej z chlodzeniem do okolo minus 170 stopni (denaturat + ciekly azot) + siateczki ze srebra (a moze platyny - juz nie pamietam :) ) wewnatrz aparatury do odbierania CO2 i takie tam ;)

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


16 cze 2006, o 23:56
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post 
Cytuj:
nie jestem pewien czy ta odpowiedź już nie padła, ale jestem nowy więc prosze o wybaczenie : dolać dichromianu (VI) potasu i krople stężonego kwasu siarkowego (VI) w kąpieli wodnej w metanolu roztór zmieni barwę z pomarańczowej na zieloną.

tia etanol też tak wynik daje :P


Cytuj:
Heh - no to teraz jak wam napisze ze kazdy alkohol sprzedawany w sklepie jest skarzony przez sladowe ilosci metanolu to sie zdziwicie ? :]

śladowe :? w polsce norma dopuszcza do 2% MeOH ! czyli pewnie jest z 5% :P
2pio

_________________
Pozdrawiam
2pio


19 cze 2006, o 15:31
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 maja 2006, o 19:36
Posty: 16
Post 
A może sprawdzić temp. wrzenia?
Metanol ma 64,7 a etanol 78,3 stopnie.


31 paź 2006, o 22:37
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 kwi 2005, o 19:18
Posty: 251
Post 
Hm, to może być dobre - tylko trzeba załatwić wykres zależności temperatury wrzenia czy krzepnięcia od stężenia - i z tego wyznaczyć stężenie.
Tyle, że to chyba nie jest super dokładne. Ale niezłe ;]
Ponadto - przeprowadzić próbkę w maślan, rozdzielić estry, maślan metylu pachnie jabłkami, etylu ananasem, ponadto różnica temp. wrzenia tych estrów to jest 20 *C -> 101 i 120 *C. Więc można coś takiego.
I zobaczyć czego jest więcej.

_________________
Cytuj:
A teraz ucieramy kryształki NI3 w moździerzu, by pojedyńcze cząsteczki miały jak największą powierzchnię rea...

Idioci ciągle od nas odchodzą...


1 lis 2006, o 00:30
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post 
reakcja konkurencyjna też w jakimś stopniu by pozwoliła wykryć.
jw Daniel napisał esteryfikacja może wyjść całkiem nieźle potem porównać ilościowo produkty estry mają z tego co pamiętam większą różnice T.W.
2pio

_________________
Pozdrawiam
2pio


1 lis 2006, o 14:06
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 mar 2007, o 00:34
Posty: 66
Lokalizacja: Lublin
Post 
nieiwem moze ktoś to i napisał ale powtórze, bo wszyscy tylko zeby utlenić. Jest dużo łatwiejsza metoda a co najważniejsze szybsza metoda po prostu spalic. zebrać produkty (H2O i CO2) i zważyć i pozostaje tylko policzyć ile otrzymalismy CO2 i H2O a ile mieliśmy substancji do spalenia.
pozdrawiam


26 mar 2007, o 13:16
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2005, o 12:55
Posty: 524
Lokalizacja: z daleka
Post 
jeżeli ta cała papranina z ciekłym azotem czy zbieraniem produktów spalania jest łatwiejsza od choćby próby jodoformowej to gratuluję :roll:

_________________
To nowa era robi ci z mózgu szlam,
Za swoje ruchy ty odpowiadasz sam


Ostatnio edytowano 9 wrz 2007, o 19:07 przez melon, łącznie edytowano 1 raz



26 mar 2007, o 13:48
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 kwi 2006, o 21:36
Posty: 113
Lokalizacja: Z Czarnobyla
Post 
ja tam nie wiem , ale można by mieszanine alkoholi utlenić do kwasów - mrówkowego i octowego i wytworzyć sole ołowiu (II) lub rtęci (I) , octan sie rozpuszcza , a mrówczan nie - jak bedzie osad to lepiej nie pić . W zasadzie wszystko - tylko trzeba jeszcze z alko zrobić kwasy


9 wrz 2007, o 02:02
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 kwi 2008, o 16:19
Posty: 2
Lokalizacja: Szczecinek
Post 
Myślę ze to powinno rozwiać wszelkie wątpliwości. nie ma chyba sposobu odroznienienia metanolu od etanolu w taki sposób żeby to metanol dał w jakimś doświadczeniu pozytywny wynik. przynajmniej nie dam rady nic wymyślić dostępnymi mi środkami ;)

SCALONO
Wysłany: Nie Kwi 06, 2008 8:06 pm


przepraszam ale probowałem dodać załacznik ale cos nie poszło. mozna to zrobic gdy oba alkohole sa w jednym, naczyniu lecz niestety nie znana jest mi metoda w ktorej to metanol da pozytywny wynik wiem jak tylko wykryc w dosc prosty sposob etanol w metanlou. Dodajemy do naczynia kaolin (taka postac Al203) i podgrzewamy kaolin katalizuje przemiane etanolu w eten a tu juz wystarczy doprowadzic wydzilajacy sie gaz do probowki z woda bromowa dalej chyba nie musze tlumaczyc co sie stanie ( odbarwienie wody bromowej)

Wysłany: Nie Kwi 06, 2008 8:27 pm

jakos tak wyszło ze na 3 posty sie rozbiłem. jezeli tylko mamy dosc duzo wody bromowej i dobierzemy temperature tak aby cały mieszanina na po prostu nie wyparował to gdy przereaguje nam juz caly etanol w naczyniu ( nalezy wyliczyc sobie czas z rownania na predkosć reakcji. v = k[C2H5OH] - znac musimy oczywiscie stezenie % orietatacyjnie alkoholu oraz jego gestosc zeby przeliczyc z % na mol/dm3). do tego czasu co nam wyjdzie doliczmy sobie jakies 15 sek tak dla pewnosci i jesli cos w naszym naczynku pozostało to jest to raczej metanol. jesli ktos ma odmienne zdanie to niech mnie poprawi PS. tej wody bromowej nie musi tam wcale byc to tylko tak zeby potwierdzic ze zaszła pozadana reakcja i jeszcze jedno to zadziała tylko dla bardzo stezonej mieszanki alkoholi tak około 98 % i najlepiej zeby jeszcze okolo 2 litry tego miec.( wiem ze sie serce kraja na sama mysl ze przereagujecie 2 lity spirytu ale patrzcie na to tak ze otrzymacie dibromo etan Very Happy ) im mniej wody tym lepiej bo w ostatecznym wyniku pozadany jest sam metanol a ciecza ktora rownie dobrze mogłaby pozostac w naczyniu byłaby woda

_________________
progressive horse


6 kwi 2008, o 20:59
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 kwi 2007, o 15:26
Posty: 639
Post 
ale dinozaur jak jest to niech temp topnienia/ wrzenia bedzie najlepszym sposobem

_________________
<center>Obrazek
Obrazek
"...ale to już tak jest, że chemia jest the best i tyle..."</center>


6 kwi 2008, o 21:59
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1504
Lokalizacja: SRC
Post 
A ja polecałbym bardziej reakcję z waniliną+H2SO4
z metanolem żółte przechodzące po czasie w rózowe zabarwienie, z etanolem barwa taka jasnozielononiebieska.
Ale to już było i zapewne w tym temacie też :)


6 kwi 2008, o 22:20
Zobacz profil

Dołączył(a): 6 kwi 2008, o 16:19
Posty: 2
Lokalizacja: Szczecinek
Post 
z wanilina i H2SO4 moze i owszem ale raczej wysokie stezenie metanolu trzeba by było miec i do tego raczej w oddzielnych naczyniach. bo przeciez jakbysmy mili w jednej flaszce metanol i etanol to jaki kolor zawartosc by przybrała ? destylacja i to chyba sposob najmnij wymagajacy zachodu

_________________
progressive horse


6 kwi 2008, o 22:31
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 mar 2007, o 22:51
Posty: 27
Lokalizacja: Kutno - Poznań
Post 
Naginis napisał(a):
dolać dichromianu (VI) potasu i krople stężonego kwasu siarkowego (VI) w kąpieli wodnej w metanolu roztór zmieni barwę z pomarańczowej na zieloną.

Czy to na pewno tak zajdzie. Jak dla mnie K2Cr2O7 (barwa pomaranczowa) w obu przypadkach zredukuje sie do KCrO4 (Barwa zolta). Jest to obojetne z jakim alkoholem. Na zielona zmieni wtedy, kiedy jako alkohol wezmiemy denaturat, bo z mieszaniny i fioletu wylazi zielony

_________________
Life is ours, we live it our way


22 kwi 2008, o 11:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 12 mar 2007, o 22:51
Posty: 27
Lokalizacja: Kutno - Poznań
Post 
Nie wiem czemu nie moge edytowac swojego posta.
Pomylka. K2Cr2O7 przejdzie w K2CrO4

_________________
Life is ours, we live it our way


22 kwi 2008, o 11:53
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lis 2005, o 12:55
Posty: 524
Lokalizacja: z daleka
Post 
Cr(+VI) [K2Cr2O7] --> Cr(+VI) [K2CrO4]
Ja tu żadnej redukcji nie widzę. Jony Cr2O7 2- występują w środowisku kwaśnym, a CrO4 2- w zasadowym.
Ta reakcja z dwuchromianem charakterystyczna jest dla związków redukujących (chrom(+VI) redukuje się do zielonego Cr(+III)). Można nią wykrywać alkohole, ale najpierw trzeba wykluczyć inne reduktory np. aldehydy

_________________
To nowa era robi ci z mózgu szlam,
Za swoje ruchy ty odpowiadasz sam


22 kwi 2008, o 12:35
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2005, o 22:33
Posty: 608
Lokalizacja: Poznań
Post 
Wygrzebałem starocia, a niech tam. Znalazłem metodę oznaczania metanolu w wodzie przez utlenienie go KMnO4 w środowisku kwaśnym do formaldehydu. Tworzy on po ogrzaniu z kwasem chromotropowym (sól disodowa kwasu 1,8-dihydroksynaftaleno-3,6-disulfonowego) w środowisku silnie kwaśnym czerwonofioletowe zabarwienie o intensywności zależnej od stężenia MeOH w roztworze. Czy ktoś zna tą metodę na tyle, żeby powiedzieć, czy acetaldehyd wytworzony z ewentualnego dodatku etanolu w metanolu (albo odwrotnie) wpływa jakoś na wynik takiej analizy? W literaturze nie znalazłem żadnych wzmianek na ten temat, a metoda wydaje mi się dość interesująca.

_________________
Chemik nie upija się, tylko zwiększa labilność konformacyjną.

A poza tym wszystko jest dla ludzi... z głową!


23 maja 2008, o 16:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 14 lip 2007, o 12:44
Posty: 302
Post 
Ja znowu znalazłem dziwną próbę odróżnienia na podstawie spalania z boraksem. Metylowy z boraksem daje zielony płomień a etylowy nie...... ?? :idea:


23 maja 2008, o 20:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lut 2008, o 17:26
Posty: 122
Lokalizacja: łódź
Post 
można zrobić tollensa/trommera w których to metanol utleni się do CO2 a etOH najwyżej do kwasu (teoretycznie)


23 maja 2008, o 21:25
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29
Posty: 1087
Post 
Kolotko_Tanker napisał(a):
można zrobić tollensa/trommera w których to metanol utleni się do CO2 a etOH najwyżej do kwasu (teoretycznie)


:szok:


23 maja 2008, o 21:32
Zobacz profil
SianoPIS!

Dołączył(a): 12 mar 2008, o 21:52
Posty: 65
Lokalizacja: wziąść na wino?
Post 
nom co najmniej ciekawe :roll:

ale z tym boraksem to prawda

choć moja nauczycielka od chemii kłóciła sie ze mną :P

_________________
Najlepiej wrzucić na forum i niech murzyn zrobi... Evil or Very Mad


23 maja 2008, o 21:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 95 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..