Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Fluorki, zmora analizy jakościowej 
Autor Wiadomość
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post Fluorki, zmora analizy jakościowej
Otóż problem narodził sie podczas analizy mieszaniny anionów w próbce.
Miałem wyciąg sodowy mieszaniny anionów. Zrobiłem próbę na odbarwienie rodanku żelaza (III) i ph około 5 i odbarwiło. Wskazywało by to na, że posiadam fluorki w roztworze. Jak sie potem zorientowałem ph mojego r-r było zasadowe (miałem octany) i kompleks rodanku żelaza się rozpadł, bo jest trwały tylko w środ. kwaśnym (ale to zrozumiałem potem jak mi juz nie zaliczyli). Potem zrobiłem próbę ze świerzo wytrąconym wodorotlenkiem glinu, wobec fenoloftaleiny. Próba też dała mi wynik pozytywny :

Al(OH)<sub>3</sub> + 6 NaF ----> Na<sub>3</sub>[AlF<sub>6</sub>] + 3 NaOH

Tym razem zobojętniłem już moją próbkę bazową, jak i zarówno wodortlenek glinu.

Badanie na drodze suchej nie miało sensu, gdyż posiadałem w próbce również bromki i smród bromu zabiłby zapach wolnego HF. W mojej wesołej próbce znajdowały sie aniony :

CH<sub>3</sub>COO<sup>-</sup>
Br<sup>-</sup>
SO<sub>4</sub><sup>2-</sup>
PO<sub>4</sub><sup>3-</sup>
NO<sub>3</sub><sup>-</sup>

Czy jest jakaś wiarygodna próba na wykrycie fluorków w próbce ? Odrazu zastrzegam, że zwiazków cyrkonu nie miałem do dyspozycji.

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


2 maja 2008, o 11:06
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1504
Lokalizacja: SRC
Post 
reakcja Feigla może?
Cytuj:
wykonanie reakcji:
1) do 2-3 kropel st. H2SO4 dodać kryształek K2Cr2O7. Mieszaninę ogrzewa się, gorący roztwór wlewa na płytkę szklaną która powinna zostać równomiernie pokryta roztworem. Następnie na płytkę nanosi się kroplę próbki, w przypadku obecnosci fluorkow warstwa roztworu skupia się w krople jak woda na tłustej powierzchni
metoda druga
2)Do 2-3 kropel roztworu dodać 3-4 krople st. H2SO4 i kryształek K2Cr2O7, probówkę ogrzać, cieczą w probówce przez obracanie zwilżyć ścianki. W przypadku obecności jonów fluorkowych na ściankach probówki zostaną krople jak na tłustej powierzchni.


2 maja 2008, o 13:31
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
Nie słyszałem o tym, bardzo ciekawa metoda muszę przyznać, aż zaraz sprawdzę i powiem, czy działa. Tylko teraz kwestia do jakich stężeń fluorków to działa.

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


2 maja 2008, o 13:49
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Jest jeszcze próba z trawieniem szkła:

suchą pozostałość, otrzymaną po odparowaniu do sucha badanego (obojętnego lub alkalicznego) roztworu, umieszcza się na odtłuszczonej i osuszonej płytce szklanej i dodaje 2-3 krople stężonego kwasu siarkowego. Zwilżone miejsce ogrzewa się lekko od spodu lub pozostawia płytkę bez ogrzewania przez 20 min. Po spłukaniu substancji z szybki i wytarciu do sucha widać na szkle matową plamkę wytrawionego szkła, jeżeli badany roztwór zawierał fluorki.


2 maja 2008, o 14:14
Zobacz profil

Dołączył(a): 30 mar 2006, o 22:09
Posty: 5
Post 
po dodatniu stężonego H2SO4 do roztworu F-, wydzielają się bąbelki gazu (H2F2), wchodzące nieco do góry probówki tzw "pchełki". Ponoć pękają z trzaskiem, choć ja osobiście tego nie słyszałem :D

Próbę na odbarwienie rodanku żelaza (III) da niemal wszystko co zredukuje żelazo do II stopnia utlenienia. Trzeba o tym pamiętać! ;)


24 maja 2008, o 22:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..