Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Tantal 
Autor Wiadomość
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2006, o 08:37
Posty: 611
Lokalizacja: Średniowiecze
Post Tantal
Witam Was. Chciałbym się dowiedzieć, jak wykrywać tantal metaliczny. Domyślacie się zapewne, że z kondensatora, ale tam są dwie płytki. Sugerując sie tym, że jedna jest połyskliwa a druga mniej, twierdzę, że tantalem jest ta ciemniejsza. Ponadto zalezy mi na zdobyciu informacji, jak przeprowadzić analizy tego metalu i jego zwiazków. Przeszperałem Forum, odrobinę internetu...
Krzyczcie, jeżeli było :lol: Za wszelką pomoc będę niezmiernie wdzięczny.

Pozdrawiam Alchemik

_________________
ALCHEMICZNA KRUCJATA
Sapentiam, prudentiam et scientiam.
Z rtęcią reaguje dusza...

Obrazek

Eksperyment prowadzi do poznania. Teoria do wiedzy. Synteza tej pary - mądrością staje się w głowach najwytrwalszych.


6 maja 2008, o 16:33
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29
Posty: 1087
Post 
Ze spieku tantalowego jest katoda. Jest ona pokryta tlenkiem tantalu stanowiącym dielektryk, przy niej może znajdować się nieco podłoża z MnO2. Pamiętaj, że tantal nie rozpuszcza się poniżej 150*C nawet w wodzie królewskiej, a jedynie w HF, roztworze KOH, i paru innych roztworach. Już takie zachowanie stanowi sugestię, że mamy do czynienia z Ta. Blaszki tantalowe można pozyskać z niektórych lamp elektronowych gdzie czasem stanowią anodę, ale:

- jestem miłośnikiem elektroniki lampowej więc nie polecam ich tłuczenia
- są to lampy na ogół większej mocy a więc i rozmiarów, i po uderzeniu nastąpi gwałtowna implozja (w środku jest naprawdę wysoka próżnia. )

Mam gdzieś rozbitą wskutek upadku GU-29, tam są chyba spore blachy tantalowe...

Uwaga: są dowody, że tantal może powodować nowotwory.


6 maja 2008, o 18:26
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2006, o 08:37
Posty: 611
Lokalizacja: Średniowiecze
Post 
Dzięki za te informacje, ja akurat posiadam blaszkę (sądzę, że tantalową) ze starego kondensatora. Jedna z nich jest matowa, jak wspominałem i interesuje mnie, czy to jest tantal. Co prawda w wolnej chwili zabiorę się ponownie do pracy.
Zaciekawiło mnie jednakże to, że po kilku minutach ogrzewania kawałek tej matowej blaszki zaczął się roztwarzać w 38% H<sub>2</sub>SO<sub>4</sub> i jest na niej delikatna warstwa jakiejś soli, przeźroczysta, o dziwnym układzie krystalograficnzym - nie umiem dokładnie stwierdzić. Ta druga natomiast blaszka, po delikatnym podgrzaniu w tymże roztworze kwasu siarkowego(VI), już po dwóch dniach doznał krystalizacji i wygląda ta sól niemalże jak cukier, sądzę, że jest to siarczan(VI) glinu lub cynku.
Jeśli możecie, to poproszę o dalsze sugestie z Waszej strony :)

Pozdrawiam Alchemik

P.S. Ja wiem, że następuje implozja... 1) szkoda lampy, 2) po co ryzykować, implozje lubią być nawet groźniejsze :wink: A to że ograniczone działania rakotwórcze mu stwierdzono - to wiem, póki co przechowywuję tę blaszkę na zamkniętej szalce Petriego

_________________
ALCHEMICZNA KRUCJATA
Sapentiam, prudentiam et scientiam.
Z rtęcią reaguje dusza...

Obrazek

Eksperyment prowadzi do poznania. Teoria do wiedzy. Synteza tej pary - mądrością staje się w głowach najwytrwalszych.


6 maja 2008, o 19:07
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29
Posty: 1087
Post 
A jesteś pewny, że to był kondensator tantalowy ? One dawniej w polsce nie były zbyt popularne bo są drogie. Może to jest zwykły elektrolit elektrodami z Al ?

Tak wygląda typowy "tantalek"

Obrazek


6 maja 2008, o 19:46
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2006, o 08:37
Posty: 611
Lokalizacja: Średniowiecze
Post 
Aha, rozumiem. Nie, moim kondensatorem był cylindryczny z taką zieloną obwolutą z tworzywa - okres zarazpoPRLowski :lol: z tego co wyczytałem do tej pory, to w cylindrycznych tez jest tantal jeszcze.

Pozdrawiam Alchemik

_________________
ALCHEMICZNA KRUCJATA
Sapentiam, prudentiam et scientiam.
Z rtęcią reaguje dusza...

Obrazek

Eksperyment prowadzi do poznania. Teoria do wiedzy. Synteza tej pary - mądrością staje się w głowach najwytrwalszych.


6 maja 2008, o 20:49
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29
Posty: 1087
Post 
Nie - jest to najzwyczajniejszy kondensator elektrolityczny "mokry". ;) W korki gumowe wbite są dwie elektrody z aluminium, jedna jest trawiona aby mieć olbrzymią powierzchnię, i na niej znajduje się dielektryk - warstwa Al2O3. Elektrody rozdzielone są zwijanym papierem który jest nasączony elektrolitem - na ogól boranem amonu z dodatkiem glikolu (aby powstrzymać nieco wysychanie). Puszka jest na ogól również z Al.

pozdr. :)

Oto gama współczesnych elektrolitów:

Obrazek

Co ciekawe - kondensatory tantalowe również są kond. elektrolitycznymi.

Pozostałe kondy to tzw. kondensatory stałe - dla chemika nie ma w nich nic ciekawego:

- Ceramiczne - ceramika (dielektryk) i napylone okładki ze srebra
- Foliowe (MKP, MKS, MKSE, MKT, i wiele innych) folia z napylonymi okładkami z aluminium, zwinięta i czasem zalana w prostokątnej obudowie
- Różne archaizmy i radiowe: próżniowe, mikowe, rurkowe, itp.

Zresztą kondensatory nie będące elektrolitycznymi trudno jest rozebrać.


6 maja 2008, o 21:27
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 30 gru 2006, o 02:36
Posty: 428
Lokalizacja: Poznań
Post 
Skoro tantal jak i jego tlenek są tak słabo rozpuszczalne w typowych odczynnikach, to jak mogą się wchłaniać do organizmu? Może robiono badania na jakichś rozpuszczalnych tantalanach?

Przy okazji to nie ma znaczenia, czy w takiej lampie jest wysoka próżnia czy "zwykła". Siła implozji jest proporcjonalna do różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz, a nie do ich ilorazu.

_________________
Quod fuimus estes
Quod sumus fos erites
Mille anni passi sunt ...

forum biologiczno-chemiczne


7 maja 2008, o 02:21
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 cze 2005, o 20:29
Posty: 1087
Post 
Cytowałem za:

"Compounds containing tantalum are rarely encountered, and the metal does not normally cause problems in the laboratory, but it should still be handled with care, taking the usual laboratory precautions. There is some evidence that tantalum compounds can cause tumors, and its metal dust is a fire and explosion hazard."


7 maja 2008, o 14:14
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2006, o 08:37
Posty: 611
Lokalizacja: Średniowiecze
Post 
Wątpliwości wszelkie już rozwiane :) dziękuję wszystkim za pomoc !! Faktycznie, obie blaszki w zupełności się roztworzyły i już powstają kryształy pod postacią "cukru", czyli siarczan(VI) glinu :wink: Jeszcze raz dziękuję.

Pozdrawiam Alchemik

_________________
ALCHEMICZNA KRUCJATA
Sapentiam, prudentiam et scientiam.
Z rtęcią reaguje dusza...

Obrazek

Eksperyment prowadzi do poznania. Teoria do wiedzy. Synteza tej pary - mądrością staje się w głowach najwytrwalszych.


7 maja 2008, o 19:06
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 kwi 2006, o 20:44
Posty: 108
Lokalizacja: krak
Post 
z tego co kojarzę to tantal jest używany jako materiał imitujący tkanke kostną (płytki tantalowe w czaszce), w takim wypadku jesgo kariera w medycynie będzie raczej krótka


27 lip 2008, o 20:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..