Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Bilans tlenowy 
Autor Wiadomość
SianoPIS!
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 maja 2008, o 15:53
Posty: 293
Post Bilans tlenowy
Witam poraz kolejny :D
Nie wiem, czy temat dałem do dobrej tabeli, jeśli nie, proszę o przeniesienie. No więc, chciałbym, żeby mi ktoś wytłumaczył jak obliczać bilans tlenowy i czy jest on ważny. Czy potrzebny jest np. do określenia ile chloru przypada na ile tlenku związku? Jak to Front napisał azotany, które podczas spalania utleniane są do tlenków są redukowane do chlorków dzięki obecności np polichlorku winylu. Czy to też mogę wyliczyć? Ile PCV będzie mi potrzebne na ileś tam gram Sr(NO3)2 i czegoś?
Wiem, że jest o tym art na VMC.org.pl, ale jakoś go nie rozumiem :/ (ciemny i przygłupi) dlatego prosiłbym o wytłumaczenie.
Pozdrawiam,
Imaginus.


31 sie 2008, o 10:15
Zobacz profil
Nauczyciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2007, o 21:59
Posty: 963
Lokalizacja: Katowice
Post 
Azotany rozkładają się podczas spalania mieszanki na tlenki - metal ma tę samą wartościowość. Chlor również nie redukuje tlenków... Poli(chlorek winylu) pod wpływem ogrzania rozkłada się między innymi na chlorowodór, który to właśnie chlorowodór reaguje z tlenkami metali tworząc lotne chlorki.

To dość proste:
Liczymy ilość węgla i wodoru w paliwie (w molach), na 1 mol C potrzebujemy 2 mole O na H 1/2 mola O. W przypadku poli(chlorku winylu) możemy liczyć 1 mol monomeru ;)
Resztę pierwiastków pomijamy w rozliczeniu, gdyż zakładamy, że nie tworzą tlenków.
Liczymy ile tlenu dostarcza 1 mol utleniacza. Teraz liczymy ile moli utleniacza dostarcza 1 mol (atomowego!) tlenu. Mnożymy to przez liczbę otrzymaną w poprzednim wyliczeniu i otrzymujemy wynik - na x moli utleniacza potrzeba 1 mol paliwa, aby bilans tlenowy był równy 0. Przy ujemnym bilansie mamy za mało utleniacza, przy dodatnim reduktora. Najlepszy jest zerowy bilans tlenowy, z tego co się orientuję ;). Do wyliczenia bilansu tlenowego konretnej mieszanki przyda się wzór z serwisu.

_________________
<wyk> Państwo się nie martwią że brakuje miejsc, tylko wykład wszyscy mają w jednej sali, konkurs będziecie pisać w warunkach normalnych.
<g>Wolałbym w standardowych, kurtkę zostawiłem w szatni.


31 sie 2008, o 10:47
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2006, o 20:19
Posty: 1039
Lokalizacja: Warszawa
Post 
Czesc Imi :wink:

Poducz sie chymii bo herezje prawisz :roll: :wink: :wink:

Ano bt jest po to abyś wiedział mniej wiecej jak przebiegnie spalanie mieszaniny :wink:

BT dodatni nie cały tlen jest wykorzystany do spalenia reduktora mieszaniny piro :)

BT=0 wszystko sie spala całkowicie nic nie zostaje :wink:

BT ujemny tlenu jest za mało spada energia reakcji ale w niektórych przypadkach(paliwa organiczne) dostajemy wiecej prod. gazowych.

częsc mieszanin piro jest bilansowane na ujemny zeby było własnie więcej prod. gazowych ale tak aby energia reakcji nie była zamała :wink:


31 sie 2008, o 11:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..