Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
CHROMATOGRAFIA, DESTYLACJA, EKSTRAKCJA, KRYSTALIZACJA 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 20:32
Posty: 45
Lokalizacja: Mysłowice
Post CHROMATOGRAFIA, DESTYLACJA, EKSTRAKCJA, KRYSTALIZACJA
POMOCY!!!

1) wie ktos moze jaka jest roznica miedzy rospuszczaniem a roztwarzaniem?

2) jakie prawa rządzą destylacją, krystalizacją, ekstrakcją i chromatografią? Nie pytam na czym to polega tylko jakie prawa - zaznaczam ;)

Jesli ktoś wie, albo znalazł to gdzies - pliiiiizz!!
Piszcie!!

_________________
pozdr, mata


4 kwi 2005, o 21:17
Zobacz profil
@ADMINISTRATOR

Dołączył(a): 10 gru 2003, o 00:09
Posty: 735
Lokalizacja: Warszawa
Post Re: CHROMATOGRAFIA, DESTYLACJA, EKSTRAKCJA, KRYSTALIZACJA
1) wie ktos moze jaka jest roznica miedzy rospuszczaniem a roztwarzaniem?

Rozpuszcanie poleg na fizycznej solwatacji przez rozpuszcalnik czastek substancji rozpuszczanej, roztwarzanie to reakcja miedzy substancja roztwarzana a rozpuszczalnikiem np. zelazo w kwasie solnym.

2) jakie prawa rządzą destylacją, krystalizacją, ekstrakcją i chromatografią?

Destylacja - prawo Roulta
Krystalizacja - dotyzy rozpuszczalnosci - Nie pamietam nazwy niech ktos inny odpisze ;)
Ekstrakcja - prawo podzialu nernsta
Chromatografia - dotyczy adsorpcji - Nie pamietam nazwy niech ktos inny odpisze ;)

Pozdrawka
Tchemik

_________________
Obrazek
Tchemik.Pl


4 kwi 2005, o 21:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 20:32
Posty: 45
Lokalizacja: Mysłowice
Post 
okej - extra :) dzieki. w sumie to mi sie to dzisiaj nie przydalo, ale na przyszlosc tak jako przyszly chemik powinnam to wiedziec ;)

_________________
pozdr, mata


5 kwi 2005, o 20:37
Zobacz profil
Post 
Co do chromatografii, to zależy od typu. Np. w chromatografii cieczowej, funkcję spełnia też prawo podziału. W chromatografii ciecz-c. stałe, zjawisko adsorpcji, głównie fizycznej (izoterma Langmuira) oraz fizyczno-chemicznej (izot. Freundlicha). Dla gazów w chromatografii to izotermy Langmuira i BET.


5 kwi 2005, o 20:44
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 gru 2004, o 20:50
Posty: 100
Lokalizacja: Kraków
Post 
ogólnie krystalizacja przebiega w trzech procesach:
- pierwsza tto nukleacja, i wtedy powstają zarodki kryształów od których wszystko będzie rosnąć
-druga to wzrost kryształów który fachowo nazywa się propagacją krystalizacji
- a trzecia to łączenie się pojedynczych kryształów w większe i powstawanie tzw. mikrostruktury krystalicznej.


29 cze 2005, o 23:56
Zobacz profil
Post 
Chromatografia polega na rozdzielaniu substancji o rożnych poziomach absorbcji światła poprzez jakiś rozpuszczalnik. Rodzaj chromatografii zależy od rozpuszczalnika ( gazowa - używasz np. par eteru, alkocholu itp; cieczowa - podoban do gazowej, ale pasem z sub. badaną jest odrobinke zanurzony w cieczy )

W chromatografii cząsteczki rozpuszczalnika " wyciągaja w góre" cząsteczki substancji badanej. Im wyższą falę pochłania cząsteczka, tym wolniej idzie w górę. Fajna zabawa. Jeśli ktoś chciałby pobawić się w chromatografie w domu to niech da znać na PW - chętnie mu opisze jak mozna zrobic swój własny chromatogram w domowym zaciszu ;)


30 cze 2005, o 08:48
Post 
Światła?? Hmm, jest przecież chromatografia gazowa, wysokosprawna chromatografia cieczowa i jeszcze wiele innych, które wykorzystują energię cieplną (regulacja temperatury).

A w chromatografii bibułowej, którą zapewne miałeś na myśli, to prędkość poruszania się składnika mieszaniny zależy od jego powinowactwa do rozpuszczalnika, dlatego jedne składniki poruszają się szybciej, a drugie wolniej i następuje rozdzielenie. Dlatego też jedne po upływie określonego czasu są wyżej, a inne niżej. Światło nie ma tu nic do rzeczy. To tyle w kwestii sprostowania, lopez :)


30 cze 2005, o 20:11
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
Jemu chodziło chyba o samą detekcję poszczególnych frakcji eluatu.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


30 cze 2005, o 21:11
Zobacz profil
Post 
Całkiem możliwe. Wtedy by to miało sens. Jednakże nie jest to już sam proces chromatograficzny, więc trzeba uściślić :)


30 cze 2005, o 21:16
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
Chosen napisał(a):
Całkiem możliwe. Wtedy by to miało sens. Jednakże nie jest to już sam proces chromatograficzny, więc trzeba uściślić :)


Nie wiem dla mnie to co on napisał to jest pomieszanie z poplątaniem wiadomości z kolorymetrii i chromatografii. Ot ktoś coś tam przeczytał ale nie doczytał :wink:

I jeszcze to hasło z wysokością fali - chyba mu się z długością pomyliło, bo wysokości fali to są w polarografii :lol:

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


30 cze 2005, o 21:28
Zobacz profil
Post 
Hehe, masz rację :)

Faktycznie jednak, jak zwróciłeś moją uwagę na możliwość detekcji frakcji, to niby można by pod to podciągnąć, na upartego :wink:

A co do wysokości fali, to prawda, nawet nie zauważyłem tego sformułowania :)


30 cze 2005, o 21:33
Post 
Przepraszam, chodzoło mi o długość fali :lol:

A ze światłem chodzi o detekcje cząstek w chromatografii.... i o pewną zależność między poziomem absorbcji a powinowactwem z rozpuszczalnikiem


30 cze 2005, o 21:50
Post 
O detekcję. To rozumiem. Reszta, veto :)


30 cze 2005, o 21:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 20:32
Posty: 45
Lokalizacja: Mysłowice
Post 
panowie z leksza odbiegaja od tematu :P

_________________
pozdr, mata


30 cze 2005, o 22:28
Zobacz profil
Post 
Wiemy, ale naszym obowiązkiem było sprostować nieścisłości, poprawić błędy itd. a że przy okazji jak zwykle naukowo podyskutowaliśmy, to inna sprawa :wink:

O prawach rządzących wymienionymi metodami już jest napisane :)


30 cze 2005, o 22:31
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..