Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Rozpoznawanie odczynników chemicznych - czy to salmiak 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 22 sie 2009, o 13:39
Posty: 10
Post Rozpoznawanie odczynników chemicznych - czy to salmiak
Witam!

Mam mały problem - rozpakowywałem większą paczkę zamówionych odczynników i po przesypaniu do pojemników zauważyłem że mam dwa pojemniki opisane jako "chlorek amonu (salmiak)"

Chciałbym potwierdzić co jest w każdym z pojemników. Jak się do tego zabrać.

Obie substancje to biały proszek wyglądający jak sól. Sprawdziłem, że obie substancje rozpuszczają się w wodzie.

Pierwsza próbka po podgrzaniu lutownicą wydziela biały dym, druga topi się w taką brudną jasnoszarą grudkę.

Przeczytałem (http://pl.wikipedia.org/wiki/Chlorek_amonu), że salmiak sublimuje w 335stopniach. Czy to by znaczyło, że pierwsza próbka to faktycznie chlorek amonu?

Jak powinienem się zabrać do określania tego co stanowi druga próbka? Zakładam, że może to być jakiś azotan, bo w zamówieniu były również sodu, amonu i potasu - jednak ona wszystkie wyglądają identycznie.
[/url]


1 sty 2010, o 18:01
Zobacz profil

Dołączył(a): 26 lis 2009, o 13:37
Posty: 22
Post 
Azotan sodu odpada - jest lekko żółtawy, poza tym strasznie się zbryla pod wpływem wilgoci z powietrza.

Jak rozpoznać... ja podsuwam pomysł, że za pomocą rozpuszczalności w wodzie - każdy związek ma inną rozpuszczalność w wodzie i na podstawie tego że przy określonej ilości się już nie rozpuszcza w wodzie - rozpoznać związek.


1 sty 2010, o 18:19
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 maja 2008, o 21:04
Posty: 267
Lokalizacja: z Marsa
Post 
A więc chcesz wiedziec czy druga próbka to azotan sodu, potasu czy amonu
Na początek zrób sobie analizę płomieniową. Weź jakiś drut metalowy lub rysik od ołówka i wyżarz dobrze w płomieniu palnika. Następnie rozpuść twoją substancję w wodzie, zamocz drut w tym roztworze i wprowadź do płomienia. Jeśli płomień zrobi się intensywnie żółty to znaczy że próbka zawierała sód, więc możesz przypuszczać że to był azotan sodu. Ważna uwaga-na analizie płomieniowej nie można polegać w 100% bo jest ona bardzo czuła i płomień będzie żółty nawet gdy sód stanowi tylko zanieczyszczenie

Po drugie weź troche tej substancji,wymieszaj z wodorotlenkiem sodu(kret, soda kaustyczna) i ogrzewaj. Jeśli poczujesz ostry zapach amoniaku-jest to azotan amonu-tylko ostrożnie z tym wąchaniem-wachlującym ruchem dłoni jak na chemika przystało ;)

_________________
Obrazek
"Solve et coagula"


1 sty 2010, o 19:20
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post 
Weź sporządź roztwór obydwu substancji, i dodaj wodorotlenku sodu, jeśli poczujesz amoniak, to masz albo salmiak albo azotan amonu, jeśli nie to azotan sodu lub potasu. Jeśli masz AgNO3 dodaj jego roztwór i w ten sposób wykryjesz jon Cl- a co za tym idzie salmiak. Jesli z roztworu wydziela się amoniak, a nie strąca sie AgCl, to masz NH4NO3. Żeby odróżnić KNO3 od NaNO3 sporządź na gorąco nasycony roztwór substancji, i powoli ochładzaj( zawiń w jakiś ręcznik np) zobacz jak wyglądają kryształy KNO3 w muzeum odczynnikow, raczej nieda sie pomylić, kryształy NaNO3 są inne, takie trochę jakby spłaszczony, pochylony graniastosłup( przynajmniej u mnie takie wyszły...), w ten sposób odróżnisz wszystkie substancje. W trakcie pisania adi już Ci napisał jak to zrobić, więc wybierz sobie jaki chcesz sposób. Ogólnie azotan od chlorku możesz jeszcze rozróżnić posypując żarzący się kawałek drewna ,węgla.... chyba wiesz jaki efekt da azotan :wink: Oczywiście metoda płomieniowa też jak najbardziej, ale szkoda mi było kasować tego co już napisałem po tym jak zobaczyłem ze adi Ci odpowiedział. :lol: Pozdro


1 sty 2010, o 19:37
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 sie 2009, o 13:39
Posty: 10
Post 
Dzięki wielki - zabieram się za próby. Niestety AgNO3 nie mam, ale sprawdzę pozostałe metody.

Jakbyście byli jeszcze tacy mili, i potwierdzili moją obserwację co do salmiaka w pierwszej próbce. Czy wykonana próba wystarcza by stwierdzić, że to on?


1 sty 2010, o 20:43
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post 
Skoro jak sam napisałeś salmiak sublimuje, to po podgrzaniu lutownicą powinien zniknać cały, rozłożyć się do amoniaku i chlorowodoru NH4Cl--->NH3 + HCl
Jeśli tak było to tak.


1 sty 2010, o 21:55
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 sie 2009, o 13:39
Posty: 10
Post 
Moje kryształy wyglądają tak:

Obrazek

trudno mi się odnieść do tych zdjęć z Muzeum, niby podobne, bo to takie 'patyczki' ale jednak inne, bo te moje takie jakieś bardziej płaskie.

Przy okazji oszacowałem rozpuszczalność substancji na ok. 32,5g/100ml - w temperaturze pokojowej ok. 23stopni.


1 sty 2010, o 23:37
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post 
Na oko stawiał bym że to azotan amonu. Aczkolwiek trochę grube te igiełki... Robiłeś próbę z NaOH i na utlenianie?


2 sty 2010, o 00:01
Zobacz profil

Dołączył(a): 22 sie 2009, o 13:39
Posty: 10
Post 
Jeżeli chodzi o zapach po dodaniu wodorotlenku sodu, to nie było żadnego. (nawet po podgrzaniu) Drucik zamoczony w roztworze - w ogniu dał barwę pomarańczową.

Próbowałem też tego testu z sypaniem substancji na rozżarzony węgiel. Zrobiłem test porównawczy z odczynnikami które mam i szczerze mówiąc nie widziałem różnicy w spalaniu pomiędzy badaną próbką, a azotanami amonu, sodu i potasu - wszystkie sypane na rozżarzony węgiel dały podobny efekt.

Azotan Amonu wykluczyłem próbą z lutownicą. Na zdjęciu niżej widać jak próbka NH4NO3 reaguje na ciepło z lutownicy:

Obrazek

Azotan Sodu również odrzucam, bo jego kryształki są bardziej błyszczące. (a i kolor stopionej grudki jest wyraźnie jaśniejszy) (przynajmniej od tego dostawcy)

Czyli by wychodziło że badana substancja to KNO3, tylko kryształy rozumiem, trochę nie takie jak trzeba :) Pozostaje mi zrobić jeszcze raz kryształy używając 'wzorcowego' odczynnika.

Czy ewentualnie jeszcze jakiś test na obalenie tego, że to jest KNO3?


2 sty 2010, o 00:57
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 gru 2008, o 00:04
Posty: 484
Lokalizacja: xXx
Post 
Jeżeli nie wydzielał się amoniak, to sorry że wprowadziłem w błąd ale to na pewno nie NH4NO3 (mam nadzieję że dzień po sylwestrze wybaczysz :lol: ). Też myślę, że to na pewno nie NaNO3, bo o ile kryształy NH4NO3 są nieco podobne do KNO3 (wszystko zależy od warunków w jakich się je hoduje) to NaNO3 są inne. zawsze gdy krystalizowałem KNO3, otrzymywałem przestrzenną strukturę, kryształki nigdy mi się nie zlepiały tak jak u Ciebie... Pozostaje chyba tylko KNO3, bo odrzucone są NH4NO3, NH4Cl(wydzielanie amoniaku), NaNO3(kryształy)... Spróbuj jeszcze raz zrobić próbę płomieniową, bo powinieneś uzyskać kolor fioletowawy... Wyżarz najpierw drucik tak aby nie barwił już płomienia i dopiero zanurz w roztworze. I oczywiście najlepiej gdybyś użył wody destylowanej, bo już małe ilości jonów sodu intensywnie barwią płomień, maskując w naszym przypadku prawdopodobnie potas... Pozdro i miłej analizy :lol:


2 sty 2010, o 13:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..