Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Poddano anlizie srebrzystobiały cięzki stop... 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 5 maja 2009, o 12:24
Posty: 53
Post Poddano anlizie srebrzystobiały cięzki stop...
A wiec stop z widelcy które mają ponad 100 lat. Są pokryte czarnym nalotem chyba siarczku. Na jednym jest wybity napis CF90. Wyglądają identycznie.

próbkę o masie ok 1,5g roztworzyłem w kwasie azotowym, wydzielały się obficie dymy dwutlenku azotu. Reakcja początkowo przebiegała powoli ale jak ogrzałem probówkę w ciepłej wodzie to natychmiast przyspieszyła jednak sam r-r się nie nagrzewał. Powstały zielony r-r rozcieńczyłem wodą i jest go ok 20 ml po dodaniu wody stał się niebieski.
Wykonałem kilka prób. Co do składu podejrzewam Ag Cu Ni Zn Bi

1) Dodawanie jonów OH wytraca osad, zielonkawo szarawo niebieskawy. Rozpuszczalny w amoniaku z utworzeniem kompleksu o lazurowej barwie( miedź/nikiel)
1) Srebro wydzieliłem z r-r HCl, osad fioletowieje i rozpuszcza się w amoniaku więc srebro jest pewne zresztą zrobiłem z nim małą próbę Tollensa.


25 lut 2010, o 21:57
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 maja 2009, o 12:24
Posty: 53
Post 
Jakieś pomysły na oddzielanie dalszych kationów lub ich jednoznaczne wykrywanie?


25 lut 2010, o 21:58
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2564
Lokalizacja: Krakow
Post 
a nie lepiej sobie oczyścić te widelce, zamiast je niszczyć, przykładowo za pomocą solanki z dodatkiem Zn lub Al ?
100 lat ? to kawał historii Twojej rodziny :|


natomiast co do rozdziału kationów to masz wiele wątków o tym na tym forum

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


25 lut 2010, o 22:04
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 maja 2009, o 12:24
Posty: 53
Post 
Nie mam do nich minimum sentymentu są stare, pogięte, połamane zniszczone. Nigdy nie należały do mojej rodziny a zostały znalezione kulturalne mówiąc w budynku gospodarczym gdzie przebywały dawniej zwierzęta. Wyglądają marnie i miały trafić na złom. Ale je uratowałem. Założyłem nowy wątek ponieważ szukam rad-może ktoś się domyśla co jeszcze mogę znaleźć tym stopie. Analiza jednoznacznie wskazuje na srebro (\strącony chlorek, ciemniejący na świetle , rozpuszczalny w nadmiarze HCl oraz amoniaku ale ich powierzchnia jest pokryta czymś z miedzią ;] (po co?) dla mnie to dziwne. Na jednym z nich wybity jest napis CFH-90.


26 lut 2010, o 16:48
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1504
Lokalizacja: SRC
Post 
Są to sztućce produkcji niemieckiej.
ta 90 oznacza ilość srebra w g naniesiona na 24cm<sup>2</sup>.
Starsze sztućce srebrzone są wykonane z nowego srebra (mosiądz wysokoniklowy- Cu-Ni-Zn), nowsze ze stali nierdzewnej, pokryte srebrem. No i tak jak wspomniałem wyżej, ilość srebra oznacza liczba 20,40,60,90,100,120,
150,180 lub 240 (najczęściej 90 i 100) i jest to masa srebra w gramach naniesiona na 24cm<sup>2</sup>.


26 lut 2010, o 18:05
Zobacz profil

Dołączył(a): 5 maja 2009, o 12:24
Posty: 53
Post 
Czyli mam 90g srebra na 24cm2 powierzchni?


26 lut 2010, o 18:09
Zobacz profil
****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2005, o 16:24
Posty: 248
Lokalizacja: bartenstein
Post pytanie OT
dziwna jednostka g/24 cm2
nie wiesz raymundo skąd się wzięła akurat taka powierzchnia ?

pozdrawiam

_________________
"Nie odzywając się w towarzystwie ryzykujesz uznanie za głupka, odzywając się rozwiejesz wszelkie wątpliwości"


26 lut 2010, o 19:08
Zobacz profil
Post odp.
Dawniej wyroby posrebrzane prod. Niemieckiej określano za pomocą tzw. łutów np.
11-łutów to określenie zawartości obecnej próby 687,5
12-łutów to określenie zawartości obecnej próby 750
13-łutów to określenie zawartości obecnej próby 812.5
14-łutów to określenie zawartości obecnej próby 875
Podobnie do rosyjskich dawniejszych oznaczeń zawartości metali szlachetnych wspominane oznaczenia są zasadniczo różniące się cechowaniem owych przedmiotów najczęściej spotykaną próbą na srebrach rosyjskich jest próba 84 odpowiadająca próbie srebra 875 lub 88 jako 915 istnieje też 91 która odpowiada wysokiej 946 !!
Ale wszelkie opisy i wyjaśnienia nie są ideą tego tematu jak widzę obecnie dość popularnego :lol:
Oznaczenia o których napisał autor tematu CF90, na oznaczeniach sztućców srebrzonych galwanicznie powszechnie zwane platerowymi pojawiają się informacje odnośnie grubości powłoki srebrzenia; np: 100, 90 lub 60. Liczby te oznaczają grubość powłoki podaną w mikronach natomiast Cyfry są kodem nośnika platerowanego .
pozdrawiam
eko


27 lut 2010, o 03:10
****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2005, o 16:24
Posty: 248
Lokalizacja: bartenstein
Post 
dzięki eko :)
zajmując się numizmatyką mam pojęcie niejakie o łutach i innych próbach
męczyło mnie tylko miano g/24 cm2 :)
długo kombinowałbym i chyba nie wpadł na to że w ten sposób można wyrazić grubość powłoki ;)

serdeczne dzięki za rozjasnienie w głowie

_________________
"Nie odzywając się w towarzystwie ryzykujesz uznanie za głupka, odzywając się rozwiejesz wszelkie wątpliwości"


27 lut 2010, o 08:38
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1504
Lokalizacja: SRC
Post 
Eko, prawdopodobnie masz rację ale tą informację z g/24cm2 podał mi gościu który kolekcjonuje jakieś tam srebrne widelce. Mówił, że to jest jakaś tam umowna liczba i podstawiając tą liczbę z widelca do wzoru: liczba*1000/24 wychodzi próba srebra. Ile w tym prawdy nie wiem :)


28 lut 2010, o 23:37
Zobacz profil
Post odp.
Tak wiem znam te proporcje jednak na forum chemicznym opieramy się na innych wyliczeniach niż opracowywane w numizmatyce :cry:
pozdrawiam
eko


1 mar 2010, o 03:17
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..