Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Ilościowa analiza białek metodą Bradford 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 3 paź 2007, o 23:02
Posty: 10
Post Ilościowa analiza białek metodą Bradford
Witam.
Mam pytanie odnośnie praktycznej strony oznaczania stężenia białek metodą Bradforda. Jakim błędem jest obarczona ta metoda i w zakresie jakich stężeń białka jest ona stosowalna.
Natrafiłem na kilka informacji w tym zakresie, nie do końca ze sobą zgodnych, dlatego pytam praktyków stosujących tego typu oznaczenie. Jakie znaczenie mają ilości użytych reagentów (roztwór białka:barwnika).
Ja stosuję 100 mikrolitrów roztworu białka (bufor PBS, stężenie do 0.0005 g/ml) i 900 mikrolitrów odczynnika Bradford. Analiza po 10 minutach przy długości fali 595nm. Nierzadko otrzymuję wyniki z tej samej próbki które znacznie się od siebie różnią.
Liczę, że ktoś ma do czynienia z takimi analizami i podrzuci parę dobrych rad.

_________________
"Jestem optymistą. Bycie kimkolwiek innym, nie zdaje się być do czegokolwiek przydatne" W.Churchill


8 paź 2010, o 10:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 paź 2010, o 23:11
Posty: 2
Post 
Zmień metodę ;))). A tak na poważnie, jak dla mnie metoda jest bardzo chimeryczna. Rutynowo robimy ją ze studentami na zajęciach (na trochę bardziej zaawansowanym kursie niż podstawowa biochemia, bo tam to jednak króluje Lowry). Met. Bradforda stosowałem w zakresie od 0,1 - 1,0 mg/mL (albumina jako standard). Wychodziło różnie, kwadratowo i podłużnie - że tak to określę ;). Zdarzało mi się że mi się ostatnie 2-3 punkty krzywej się "wypłaszczały". W każdym bądź razie lepiej nam wychodziło w większej ilości odczynnika B. - bodajże 50uL próbki na 2,5 mL odczynnika, ale i tak zdarzało się że absorbancje nam się rozbiegały w różne strony. Nie wiem jak zachowuje się handlowa wersja odczynnika, bo u nas robimy go sami.
Osobiście wolę pracować na sigmowskim BCA, bo mam pewność że mi wszystko powtarzalnie wyjdzie. Póki co z tym zestawem do oznaczania białka nie miałem żadnych problemów.


23 paź 2010, o 23:38
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 paź 2007, o 23:02
Posty: 10
Post 
Wielkie dzięki, trochę mnie to podniosło na duchu, bo niektóre wyniki rzeczywiście lekko mnie zaskakiwały.
Może warto będzie jednak przerzucić się na BCA...

_________________
"Jestem optymistą. Bycie kimkolwiek innym, nie zdaje się być do czegokolwiek przydatne" W.Churchill


25 paź 2010, o 14:07
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 paź 2010, o 23:11
Posty: 2
Post 
Dla większości oznaczeń BCA spokojnie wystarcza i jest całkiem precyzyjne ;). Jednak zanim zaczniesz korzystać z tej metody przeglądnij sobie tabele zgodności dla poszczególnych związków - zarówno dla BCA i dla Bradforda są one dostępne na końcu instrukcji sigmowskiej.


25 paź 2010, o 19:42
Zobacz profil

Dołączył(a): 3 paź 2007, o 23:02
Posty: 10
Post 
Chyba nie powinno być żadnych problemów ze stosowaniem tej metody u mnie, oznaczam lipazę w PBS-ie więc nic tam nie powinno przeszkadzać. Dzięki, pozdrawiam

_________________
"Jestem optymistą. Bycie kimkolwiek innym, nie zdaje się być do czegokolwiek przydatne" W.Churchill


2 lis 2010, o 12:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..