Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Analiza kationów III grupy - dziwna reakcja 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 4 mar 2007, o 14:25
Posty: 170
Lokalizacja: RP
Post Analiza kationów III grupy - dziwna reakcja
Wykryłem już kobalt Co2+ Mangan Mn2+ oraz brak obecności Niklu i Żelaza oraz glinu, choć co do żelaza nie jestem pewny, ale nie było charakterystycznego krwisto czerwonego koloru z jonami rodankowymi..
Wszytsko jest w postaci roztworu.
Tak więc gdy chciałem sprawdzić obecność jonów chromu/chromianów dodałem do kolejnej próbki (kilka ml) 6M NaOH (ze 2ml) - wytrącił się galaretowaty szarawy osad, następnie, zgodnie z procedurą dodałem H2O2 i tu coś dziwnego.. burzliwa reakcja i wytrącenie się opadającego na dno czarnego osadu, jakby "miału węglowego" (oczywiście węgla tam nie ma ;) ) Jedyne co mi przyszło do głowy to Fe3O4, ale przecież niby nie ma jonów żelaza..
to co ujemna próba na chromiany? został w sumie jeszcze cynk..
Dodam, że

_________________
Obrazek


4 gru 2012, o 21:01
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post Re: Analiza kationów III grupy - dziwna reakcja
Z tego co pamiętam to cynk pozostanie w postaci kompleksu w roztworze.
Czy przed dodaniem NaOH pozbyłeś się manganu? Sprawdź ten osad na mangan - reakcja z bizmutanem w HNO3. Żelazo 3+ daje krwiste zabarwienie z rodankami przy pH około 3 i przy braku anionów silnie je kompleksujących, to znaczy np. fluorków. Jeśli masz w r-r fluorki żelazo da negatywną próbę z rodankami.

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


4 gru 2012, o 22:18
Zobacz profil

Dołączył(a): 4 mar 2007, o 14:25
Posty: 170
Lokalizacja: RP
Post Re: Analiza kationów III grupy - dziwna reakcja
Nie, nie pozbywałem się manganu. Może to rzeczywiście jest manganian manganu.. jakby go utlenić buzmutanianem to może by z tego kolorek wyszedł nadmanganianu, (chyba, że źle myślę ;) )
No nic przekonam się na kilka godzin. związków bizmutu prawie, że na pewno nie będę miał do dyspozycji, więc wytrącę co się da w postaci wodorotlenków, więc w teorii powinien w r-rze zostać mi [Zn(OH)4]2–, (CrO4)2– wtedy się wyjaśni. Dam znać :) Szkoda, że piszę w przeddzień, bo zapomniałem, ajć..
A żelazo, tak było w kwaśnym środowisku i w r-rze na pewno nie ma fluorków. Tak cz inaczej dla pewności powtórzę jeszcze próbę, jak wytrącę w/w osad

_________________
Obrazek


5 gru 2012, o 01:38
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post Re: Analiza kationów III grupy - dziwna reakcja
Cytuj:
Nie, nie pozbywałem się manganu.

A zajrzyj do jakiejś książki i powiedz, czy tak można czy nie można, ja już nie pamiętam. Wydaje mi się, że nie można i masz właśnie MnO2 w osadzie.
Przeszukaj zasoby katedry chemii analitycznej PG. Można znajdziesz coś dla siebie.
Pozdrawiam
Analityk

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


5 gru 2012, o 17:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..