Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Oznaczanie magnezu 
Autor Wiadomość
**

Dołączył(a): 27 cze 2013, o 22:43
Posty: 397
Post Oznaczanie magnezu
Witam. Częściowo w ramach projektu szkolnego, częściowo jednak z powodu własnej ciekawości zamierzam zrobić pewne doświadczenie chemiczno-biologiczne, gdzie zbadam wpływ stężenia soli magnezu w glebie na stężenie magnezu organicznego w liściach.

Ma to wyglądać tak, że w ziemi, którą dokładnie wypłuczę z soli mineralnych podlaną kilkoma roztworami tej samej soli magnezu (chlorek lub siarczan), każde stężenie w innej doniczce, zasadzę jakąś określoną roślinę. Z każdej doniczki wezmę jakąś określoną masę liści, liście te podsuszę i zważę. Następnie acetonem kilkakrotnie przemywając wypłuczę chlorofil, aceton oddestyluję lub odparuje, a chlorofil wyprażę w tyglu. Nieorganiczne związki magnezu jakie pozostaną zaleję kwasem solnym i oznaczę w nich magnez. Ewentualnie też mogę w tyglu prażyć liście i kwasem solnym zalewać popiół po nich. Aceton to jest tu o tyle problematyczny, że może nie wypłukać całości chlorofilu.

Tu się pojawia problem. Poczytałem trochę o oznaczaniu magnezu i wygląda to tak:
- Miareczkowanie EDTA ok, tylko skąd wziąć czerń eriochromową T?
- Oznaczanie wagowe też nawet proste, tylko skąd mam pewność, że całość to będzie pirofosforan a nie inny fosforan?
- Może jakieś inne metody są?

Jedyna książka z jakiej czerpałem moje informacje analityczne to Chemia Analityczna Analiza Ilościowa Jerzego Minczewskiego i Zygmunta Marczenko.

_________________
Pozdrawiam, życzę bezpiecznego eksperymentowania i owocnej nauki!
Finkur


28 sie 2013, o 23:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2012, o 18:01
Posty: 421
Post Re: Oznaczanie magnezu
Gdzie można kupić czrń eriochromową napisze na pw:)

Odnośnie metod wykrywania jonów to można by zbadać ogólne stężenie jonów metali w wodzie, ale chyba to się nie nadaje skoro chcesz badać wpływ samego magnezu.

Chyba lepiej wyprażyć niż ekstrahować - tak jak mówiłeś przez wkstrakcję nie wydzieli sie 100% tego co się chce...

Zastanawiam się, czy w ogóle do takiego doświadczenia są potrzebne jakieś specjalistyczne/drogie metowy badania stężenia jonów...
Czy czasem bez wykrywania jonów magnezu nie będzie widać, że roślinka w zubożalej ziemi słabiej rośnie?...

_________________

Zapraszam
http://www.odczynniki.pl.tl


29 sie 2013, o 08:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 lis 2006, o 17:58
Posty: 83
Lokalizacja: Wrocław
Post Re: Oznaczanie magnezu
Oznaczanie wagowe to bym sobie darował przy tych ilościach magnezu jakie tam będą.
Czerni eriochromowej mogę Ci dać 1-2g, ale nie będzie to odczynnik pierwszej świeżości (chyba, że bym znalazł jakąś świeżą).
Rośliny można też hodować na pożywce - ma się wtedy ściśle określony skład roztworu, który roślina "pije" (np. pożywka MS)


29 sie 2013, o 16:28
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 cze 2013, o 22:43
Posty: 397
Post Re: Oznaczanie magnezu
A jak to wygląda z selektywnością tego oznaczania? Czy domieszki potasu, wapnia i innych metali nie będą przeszkadzać? Czy może je zamaskować?

_________________
Pozdrawiam, życzę bezpiecznego eksperymentowania i owocnej nauki!
Finkur


30 sie 2013, o 22:59
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, o 13:09
Posty: 270
Post Re: Oznaczanie magnezu
Za pomocą tej metody nie oznaczysz tylko magnezu.. dostaniesz wynik będący sumą zawartości wapnia i magnezu.


31 sie 2013, o 09:57
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 cze 2013, o 22:43
Posty: 397
Post Re: Oznaczanie magnezu
A czy dałoby się wapń jakoś wypłukać? Może szczawianem wytrącić? Szczawian magnezu jest ciut lepiej rozpuszczalny.

_________________
Pozdrawiam, życzę bezpiecznego eksperymentowania i owocnej nauki!
Finkur


31 sie 2013, o 10:44
Zobacz profil
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, o 13:09
Posty: 270
Post Re: Oznaczanie magnezu
Może to trochę ukierunkuje twoje poszukiwania:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18959872#


2 wrz 2013, o 18:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..