Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Przygotowanie ekstraktu z kurkuminy. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 29 mar 2014, o 17:41
Posty: 183
Post Przygotowanie ekstraktu z kurkuminy.
Witam!
Od razu mówię, że nie mam dużego doświadczenia w chemii analitycznej, więc chciałem zaczerpnąć rady u bardziej doświadczonych kolegów.

Mianowicie natknąłem się ostatnio na metodę wykrywania boru za pomocą pewnego polifenolu - <a href="http://pl.wikipedia.org/wiki/Kurkumina">kurkuminy</a>. Dla osób znających język angielski odsyłam do filmu - https://www.youtube.com/watch?v=i9l-spro3tY .

Potrzebuję przygotować ekstrakt z tejże substancji i zastanawiam się, jakiego rozpuszczalnika najlepiej użyć. Proponowanym jest etanol, ale nie wiem czy będzie on neutralny dla wiarygodności próby tj. czy nie wejdzie w reakcję ze związkami boru w śladowych ilościach. Zastanawiałem się nad użyciem acetonu albo octanu etylu, lecz nie wiem, czy dana substancja jest w nich rozpuszczalna. Co wy o tym sądzicie?

Dodatkowo byłbym bardzo wdzięczny za jakiekolwiek informacje na temat rozpuszczalności tego związku w wymienionych przeze mnie rozpuszczalnikach oraz jak trwały jest taki ekstrakt, czy kurkumina nie wejdzie w reakcję z rozpuszczalnikiem, czy nie ulegnie jakieś innej niepożądanej reakcji z biegiem czasu?

Z góry dziękuję.

_________________
AKA diginatrium


4 cze 2014, o 17:20
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Przygotowanie ekstraktu z kurkuminy.
Robisz to tak : W sklepie spożywczym kupujesz przyprawę KURKUMA. Zalewasz ją denaturatem (odbarwionym) i (...) KURKUMINĘ . Alkohol etylowy jest wprost świetny do tego , ale można też zastosować aceton . Ja zawszę robiłem z denaturatem i tą przyprawą z dobrym skutkiem. Pamiętaj ,że prócz boru taką reakcję (podobną)daje uran !Można oczywiście to odróżnić przez zastosowanie zmiany PH. Opis analizy: - na bibułę nanosisz 2-3 krotnie alk. rr kurkuminy , i delikatnie suszysz - powstaje papierek kurkuminowy. Badaną próbkę zakwaszasz kwasem solnym (bo reakcja jest na kwas borny , a nie borany) i nanosisz na pasek kurkuminowy . suszyć w temp. 120*C w suszarce (suszarka do włosów też daje rade-gorący strumień powietrza). Zmiana zabarwienia z żółtego na ciemniejszy (żółty->pomarańczowy lub pomarańczowy->czerwony) ale nie brązowy (uran) świadczy o obecności kwasu borowego/boranów. Ciekawostka analityczna : Próbka na pasku kurkuminowym w świetle UV daje żółtą fluorescencję , lub jej zanik w porównaniu do całego paska.Zależy to od PH źródło-Info : własna głowa :P

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


4 cze 2014, o 19:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 mar 2014, o 17:41
Posty: 183
Post Re: Przygotowanie ekstraktu z kurkuminy.
Dzięki wielkie za szybką odwiedź! Rozwiałeś moje wątpliwości :P Zabieram się do testów :P Na początek woda i gleba :lol:

_________________
AKA diginatrium


4 cze 2014, o 21:50
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Przygotowanie ekstraktu z kurkuminy.
Moja pierwsza , nielipna analiza na borany : oramon-środek przeciwgrzybiczny do impregnacji ścian :lol: .

w większości rozpuszczalników słabo spolaryzowanych (etanol,aceton)dobrze się rozpuszcza. Jeśli sobie zrobisz ekstrakt na alkoholu czy acetonie i przelejesz do butelki z ciemnego szkła (np. po syropie) to możesz go długo przechowywać. Mój daje jeszcze reakcje , a był robiony jakieś 2 lata temu. Wspomniane papierki są jednak o wiele trwalsze. Octan etylu ? no niby można , ale nikt w praktyce nie stosuje , bo źle odparowany zaburza reakcję - nie miesza się z wodą.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


5 cze 2014, o 00:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2012, o 18:01
Posty: 421
Post Re: Przygotowanie ekstraktu z kurkuminy.
Ile kurkuminy jest w tej przyprawie o nazwie kurkuma?
Wskaźnik jest wrażliwy, czy musi być spore stężenie boru...

_________________

Zapraszam
http://www.odczynniki.pl.tl


5 cze 2014, o 16:04
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Przygotowanie ekstraktu z kurkuminy.
Sporo, bo jedno opakowanie kurkumy przemywałem 3 razy alkoholem po 0,5L i destylowałem , a i tak jeszcze trochę barwiło. ile powstało nie wiem , bo mam 250 ml alk.rr zatężane , bo bałem się ,że rozłożę. Reakcja wybitnie czuła, coś jak wykrywanie SO42- za pomocą Ca2+ .Kurkuma np. Prymatu , czyli zmielony korzeń a nie np.: przyprawa do flaków,jest godnym polecenia surowcem i chyba jedynym łatwo dostępnym. Sam go stosuję (roztwór z przyprawy)

i kwasu borowego , a nie boru czy boranów , dlatego zakwasza się kwasem solnym. !!

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


5 cze 2014, o 18:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 mar 2014, o 17:41
Posty: 183
Post Re: Przygotowanie ekstraktu z kurkuminy.
Poszperałem trochę na stronie Sigma-Aldrich i znalazłem, że rozpuszczalność kurkuminy wynosi 1 mg/ml w etanolu oraz około 11 mg/ml w DMSO. Z racji tego, iż dimetylosulfotlenek jest odroooobinę ( :lol: ) trudniej dostępny niż stary dobry etanol, odbarwiony denat ( :twisted: ) jest naszą jedyną opcją.

_________________
AKA diginatrium


5 cze 2014, o 18:42
Zobacz profil

Dołączył(a): 29 mar 2014, o 17:41
Posty: 183
Post Re: Przygotowanie ekstraktu z kurkuminy.
compaqchemlab napisał(a):
Moja pierwsza , nielipna analiza na borany : oramon-środek przeciwgrzybiczny do impregnacji ścian :lol: .


Sądzę, iż miałeś na myśli Boramon (http://www.altax.pl/produkty/boramon-grzybobojczy/) :P

_________________
AKA diginatrium


5 cze 2014, o 18:49
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Przygotowanie ekstraktu z kurkuminy.
zgadza się , literkę B mi zeżarło , bo piszę z własnej aplikacji do sprawdzania poczty na forum jak i samego przeglądania forum zaraz po starcie systemu (takie drobne udogodnienie, bo loguję się raz a potem pasek u góry ekranu , zawsze na wierzchu 8) ). Wrając do temtu... Na gorąco tylko 1 mg ? coś trudno mi w to uwierzyć , ale myślę , że może to byc związane z gęstościa kurkuminy - duża obiętość , a mała masa. Pewne jest tylko : jedno opakowanie przyprawy starczy na bardzo dłuugo.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


5 cze 2014, o 18:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..