Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Analizaa za pomocą PAN 
Autor Wiadomość
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Analizaa za pomocą PAN
Witam. Mój problem dotyczy związku o nazwie PAN czyli Pirydyloazonaftol. Stosuje się go do kolometrycznego oznaczania kationów (tak jak PAR), czytałem już dużo na jego temat w "analiza kolometryczna" itp , wiem ,że reaguje praktycznie z każdym pierwiastkiem metalicznym (prawie większość) , wiem ,że stosuje się go w metanolu(etanolu) i z własnego doświadczenia wiem , że , gdy nie stosować buforów , rozp. ekstrakcyjnych to reakcje nie są charakterystyczne , pomimo że czułe :evil: (Ołów w b. dużych ilościach daje reakcję jak nikiel itd.) . Zna ktoś jakieś konkretne przepisy ? Chętnie bym nakręci kolejny film odnośnie właśnie "zabawy" z z tym związkiem

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


17 wrz 2014, o 23:12
Zobacz profil

Dołączył(a): 4 wrz 2014, o 17:36
Posty: 4
Post Re: Analizaa za pomocą PAN
Zestaw "testów" do manganu zawiera PAN w DMF oraz osobno alkaliczny r-r cyjanku potasu(sodu?). Służy do w wodzie (pitnej, etc). Czułość metody (granica wykrywalności) jest rzędu 0,01mg/l. Nie stosowałem ale dla kilkuset ug/l Mn na oko widać znaczną różnicę pomiędzy próbką i "zerówką". Poszukaj info n/t testów Merck lub Hach i tam przy metodach powinno być info dot. czynników przeszkadzających.


19 wrz 2014, o 20:47
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Analizaa za pomocą PAN
A więc zabieram się za preparatykę substancji maskującej - NaCN wg. Preparatyki Gałeckiego :P .
Fakt , najczulsza reakcja dla manganu. Jako ciekawostkę podam dla was Kolorymetryczne oznaczanie etakrydyny czyli popularnego RIVANOLU :
Do badanej próbki ,zakwaszonej kwasem solnym dodaje się 5% rr Azotynu sodu(potasu). Powstaje sól azozwiazku o intensywnej barwie czerwonej lub w mniejszych ilościach - różowej . Reakcja wybitnie czuła , pozwala (przy pomiarze pochłaniania) oznaczyć próbki o zawartości poniżej 1 mg.
Można też w ten sposób oznaczać azotyny.

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


20 wrz 2014, o 22:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..