Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Potencjometria.Krzywa miareczkowania 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 1 sty 2015, o 19:20
Posty: 2
Post Potencjometria.Krzywa miareczkowania
Witam, na zajęciach z chemii nieorganicznej miałam potencjometryczne wyznaczanie PK miareczkowania słabego kwasu. Miareczkowaliśmy kwas octowy za pomocą 0,1 molowego NaOH. Dla każdej porcji zasady mierzyliśmy wartośc SEM. W sprawozdaniu mam zrobić wykres krzywej kalibracji z równaniem prostej. Parametry prostej mam obliczyć za pomocą metody najmniejszych kwadratów z danych dla dwóch roztworów buforowych:
pH pierwszego buforu 7 wartość SEM -0,39
pH drugiego buforu 4 Wartość SEM 101
obliczone współczynniki a i b mam użyć do przeliczenia SEM na pH. Z tego co wiem wzór wynosi SEM=a*pH+b więc pH=(SEM-b)/a
Kompletnie nie wiem jak obliczyć te parametry, a oprócz tego mam jeszcze narysować krzywą zależnośći delta pH/delta V = f(v NaOH) wraz a punktem końcowym miareczkowania(metoda graficzna).
Mogę prosić o pomoc przy obliczeniu parametrów i wyjaśnienie o co chodzi w drugim wykresie?


1 sty 2015, o 19:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lip 2011, o 18:05
Posty: 124
Post Re: Potencjometria.Krzywa miareczkowania
A i B czyli metoda najmniejszych kwadratów to pikuś. Poszukaj wzorów. Krzywa pierwszej pochodnej pH względem objętości to zadanie dla Excela, samemu też można punkty wyznaczyć - opracowanie trzydziestu wyników to parę minut. Wtedy, kiedy pierwsza pochodna zmienia znak jest to PK. Co do metody graficznej - z krzywej miareczkowania musisz wyznaczyć styczne do początku i końca miareczkowania(te części wykresu przed i po skoku miareczkowania układające się w niemal prostą linie). Powinny być one równoległe a w ich środku, dokładnie w połowie wyznacza się prostą, która dzieli krzywą wykresu dokładnie w PK.


8 sty 2015, o 18:51
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lip 2011, o 18:05
Posty: 124
Post Re: Potencjometria.Krzywa miareczkowania
Źle się wyraziłem, między nimi - stycznymi a nie w ich środkach :D.


8 sty 2015, o 18:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 1 sty 2015, o 19:20
Posty: 2
Post Re: Potencjometria.Krzywa miareczkowania
Dzięki za wyjaśnienie, to było prostsze niż myślałam.


8 sty 2015, o 19:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..