Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Azydek sodu (NaN3) 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 2 cze 2015, o 13:57
Posty: 2
Post Azydek sodu (NaN3)
Witam,
Mam pewien kłopot mianowicie znalazłem nieopisany pojemnik i podejrzewam, że to właśnie azydek sodu, ale chcę się upewnić. Znacie w miarę domowe sposoby na jego wykrywanie?. Mam pewien pomysł aby dodać to do kwasu siarkowego i wytworzy się azotowodór, ale może są bezpieczniejsze sposoby?


2 cze 2015, o 14:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 lut 2012, o 18:01
Posty: 421
Post Re: Azydek sodu (NaN3)
Nigdy nie dodawaj kwasów do tego związku. Jeśli to faktycznie azydek powstanie azotowodór, który jest skrajnie toksyczny. Niewielkie ilości mogą zabić!
Znam pewną metodę analizy, ale dam się wypowiedzieć specjalistom, ponieważ ta metoda też jest dosyć niebezpieczna...

_________________

Zapraszam
http://www.odczynniki.pl.tl


2 cze 2015, o 17:42
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 cze 2015, o 13:57
Posty: 2
Post Re: Azydek sodu (NaN3)
A może zna ktoś prosty test na obecność azydków, anionu N3-?. Zapomniałem dodać, że nie miałem innych azydków więc myślę że test może być bardziej ogólny.


2 cze 2015, o 20:23
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 4 maja 2014, o 11:39
Posty: 1091
Lokalizacja: Cz-wa
Post Re: Azydek sodu (NaN3)
Ja znam prosty sposób na wykrywanie rozpuszzalnych azydków : Reakcja z solami Pb lub Cu. W pierwszym przypadku otrzymasz biały osad, w drugim czarnobrązowy (kakaowy). Azydek miedzi wystawiony na powietrze (wilgotny) staje się pomarańczowy od Cu2O. Nie otrzymuj osadów w większych ilościach niż łepek od zapałki, gdyż są nad wyraz niebezpieczne....

_________________
Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo...


8 cze 2015, o 08:26
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 gru 2005, o 22:33
Posty: 608
Lokalizacja: Poznań
Post Re: Azydek sodu (NaN3)
Gooogel nie gryzie; 10 min grzebania po haśle "qualitative determination of azides" mówi:

Detection of sodium azide (qualitative test) The following colorimetric testing can be used to detect NaN3 in your used solution: A drop of the solution is placed in the depression of a spot plate and treated with 1 or 2 drops of dilute hydrochloric acid. A drop of ferric chloride solution is added and the spot plate gently heated. A red color indicates hydrazoic acid and thus the presence of sodium azide in the solution.

Do tego zrób jako potwierdzenie J2/KI;

On adding triiodide ions, the azide ion oxidizes to nitrogen and decolorisation is observed. . Triiodide ions are reduced to iodide ions, and nitrogen is produced. The colour of solution changes from yellow to colourless and a brisk effervescence is noted.

2N3- -> 3N2 + 2e-
I3- + 3e- -> 3I-:

_________________
Chemik nie upija się, tylko zwiększa labilność konformacyjną.

A poza tym wszystko jest dla ludzi... z głową!


13 cze 2015, o 23:05
Zobacz profil
**

Dołączył(a): 27 lut 2012, o 18:34
Posty: 60
Post Re: Azydek sodu (NaN3)
Ta reakcja z trijodkami jest promowana przez obecność organicznych związków siarki (tiole, sulfotlenki, tioestry,), Marczenko o tym wspominał, powinna być zauważalna różnica w szybkosci odbarwienia jesli poprowadzi sie blanka i pr. z tiomocznikiem.


6 gru 2015, o 03:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..