Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Glin 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 24 kwi 2018, o 17:33
Posty: 2
Post Glin
Witam,jak oznaczyć zawartość procentową glinu obok miedzi (prawdopodobnie stosunek 1:1),metodą możliwie prostą i dającą powtarzalność wyników.Dziękuję


24 kwi 2018, o 17:41
Zobacz profil

Dołączył(a): 2 kwi 2015, o 21:52
Posty: 60
Post Re: Glin
Jeśli masz dostęp do spektrofotometru to może mógłbyś użyć aluminonu - z glinem powinien wytrącić nierozpuszczalny czerwony osad, a z miedzią nie reaguje jak dobrze pamiętam. Niestety, nie mogę Ci powiedzieć o wykonaniu tego oznaczenia, ponieważ nigdy go nie robiłem.

_________________
Wiem, że nic nie wiem.


11 maja 2018, o 20:34
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 15 sty 2008, o 23:07
Posty: 392
Lokalizacja: Białystok
Post Re: Glin
roztworzenie w H2SO4 potem strącenie zasadą sodową wodorotlenków i roztworzenie wodorotlenku glinu nadmiarem zasady sodowej. Nastepnie dekantacja osadu przemycie destylówką i zważenie osadu wodorotlenku miedzi. a reszta to klasyczna rachunkowa robota :)


5 mar 2019, o 22:55
Zobacz profil

Dołączył(a): 18 sty 2010, o 20:03
Posty: 275
Post Re: Glin
wersal76 napisał(a):
roztworzenie w H2SO4 potem strącenie zasadą sodową wodorotlenków i roztworzenie wodorotlenku glinu nadmiarem zasady sodowej. Nastepnie dekantacja osadu przemycie destylówką i zważenie osadu wodorotlenku miedzi. a reszta to klasyczna rachunkowa robota :)


Myślę, że roztworzenie w kwasie siarkowym może być problematyczne. Oba metale gdy są czyste niechętnie roztwarzają się w tym kwasie. Azotowy powinien lepiej podziałać, mimo, że czysty glin pasywuje w nim.
Ja bym się pokusił o roztworzenie w kwasie, a później kompleksometrię: http://www.chemia.uni.lodz.pl/kchogin/_analityczna/5Kompleksometria.pdf
Ewentualnie, jeśli to ma być częsty pomiar i nie jakiś super dokładny, to może spektroskopia w świetle widzialnym?


1 kwi 2019, o 02:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..