Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Detekcja rodzaju wytopu stali na podstawie reakcji chemiczne 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 24 gru 2019, o 03:37
Posty: 2
Post Detekcja rodzaju wytopu stali na podstawie reakcji chemiczne
Czy miałby ktoś ciekawy pomysł na to jak odróżnić od siebie przy pomocy silnego reaktantu dwie próbki stali o składzie jak niżej:

1) C: 0.17-0.24%, Si: 0.17-0.37, Mn: 1.3-1.8 (reszta Fe)

2) C: 0.17-0.24%, Si: 0.17-0.37, Cr: 0.4-0.5, Ni: 0.4-0.5 (reszta Fe)

Czy np. traktując powierzchnię oczyszczonego i wypolerowanego elementu metalowego jakimś kwasem, na podstawie np. zabarwienia powierzchniowego wynikającego z reakcji z 1: Mn lub 2:(Cr lub Ni) dało by się z dużym prawdopodobieństwem określić która jest to próbka ?

Najwięcej procentowo pierwiastka znaczącego do identyfikacji jest Mn w próbce 1. Kwas solny ? Co myślicie na ten temat ?


24 gru 2019, o 04:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32
Posty: 284
Lokalizacja: Tiutiurlistan
Post Re: Detekcja rodzaju wytopu stali na podstawie reakcji chemi
Jeśli masz tylko te dwie stale do odróżnienia (i żadne inne nie wchodzą w grę), to elektrografia może pomóc (ważne, żeby badany element był podpięty pod +):
https://mlodytechnik.pl/eksperymenty-i- ... ograficzna

Skoro tylko jedna ze stali zawiera nikiel, to najlepiej analizować jego zawartość. Jeśli nie powstanie różowe zabarwienie z dimetyloglioksymem - to stal 1., jeśli się pojawi, to stal 2.

_________________
Terz chcem gwiasdke.


26 gru 2019, o 10:01
Zobacz profil

Dołączył(a): 24 gru 2019, o 03:37
Posty: 2
Post Re: Detekcja rodzaju wytopu stali na podstawie reakcji chemi
Dzięki wielkie za podpowiedź. Tak mam tylko te dwie stale do odróżnienia.

Opcji z dimetyloglioksymem z pewnością spróbuję, mam wobec tego jeszcze pytanie
w temacie przygotowania odczynnika:

- młody technik sugeruje roztwór (jeśli dobrze zrozumiałem) 1% dimetyloglioksymu, 5% chlorku amonu, 94% etanolu

W przykładzie MT test niklu wykonany został na jednozłotówce wykonanej z tzw. "miedzioniklu". Niklu jest w niej
pewnie ze 20% lub więcej.

Pytanie zatem czy ten sam roztwór w takich samych proporcjach będzie odpowiedni zatem do wykrywania niklu
w stopie stali zawierającym go tylko ok. 0.40% ?

Czy może powinny się zmienić proporcje dimetyloglioksymu, chlorku amonu i etanolu (jeśli tak to jakie były by najbardziej odpowiednie) ?


28 gru 2019, o 14:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 gru 2008, o 21:32
Posty: 284
Lokalizacja: Tiutiurlistan
Post Re: Detekcja rodzaju wytopu stali na podstawie reakcji chemi
Co do proporcji nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, natomiast DMG kojarzy mi się jako mocno czuły względem niklu.
Znalazłem jeszcze takie papierki do wykrywania niklu w stopach: http://www.destaing.com/en/dermatology- ... spot-test/ a w karcie charakterystyki jest podany z grubsza skład: https://www.chemotechnique.se/pdf/msds/nt.pdf - czułość na poziomie 10ppm, także bardziej, niż wystarczające. Sądząc po składzie, mieszanka podana w MT powinna zadziałać jak należy.

_________________
Terz chcem gwiasdke.


28 gru 2019, o 21:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..