wizualizacja TLC - cerium-amonium molibdate

Analytical chemistry. Wszystko co związane z chemią analityczną.

Moderator: #Chemia

wizualizacja TLC - cerium-amonium molibdate

Postprzez CosmTD » 17 mar 2020, o 11:11

Witajcie,
zamierzam użyć roztworu cerium-amonium-molibdate dla wizualizacji substancji na płytkach (TLC).
receptura według producenta jest taka: 0,2 g cerium (III) sulfate, 5 g; ammonium molibdate ((NH4)2MoO4, plus kwas siarkowy.
pytanie 1: czy moglibyście wyjaśnić mi dokładny mechanizm pojawiania się niebiesko-czarnych plam - które związki odpowiadają za zmianę koloru?
pytanie 2: czy mogę zamienić (NH4)2MoO4 na (NH4)6Mo7O24 ?
Będę wdzięczna za pomóc.
CosmTD

Re: wizualizacja TLC - cerium-amonium molibdate

Postprzez annalagiewka » 14 paź 2020, o 11:06

Istotne jest co jest rozwinięte na płytce TLC, wywołanie odpowiednim roztworem zachodzi na zasadzie reakcję z rozdzielaną mieszaniną substancji i daje barwną odpowiedź. Dla przykładu ja wywoływałam aminokwasy na płytce roztworem ninhydryna. Ninhydryna reaguje z aminokwasami dając fioletowe zabarwienie co jest widoczne na płytce w postaci barwnych pasm chromatograficznych. Na płytkach z dodatkiem UV pod lampa nic nie widać? Dobrze jest od tego zacząć. Kwasem siarkowym (VI) który również został wymieniony wywołuje się płytki na zasadzie spalenie, też dobra metoda ale trzeba bardzo uważać.
annalagiewka

Powrót do Chemia Analityczna