Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Oznaczanie alkoholu we krwi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 5 cze 2022, o 12:24
Posty: 1
Post Oznaczanie alkoholu we krwi
Cześć,

Ostatnio zainteresował mnie temat: w jaki sposób laboratoria oznaczają etanol we krwi? zakładając, że ktoś spożył alkohol w ilości 20g (piwo), po jakim czasie alkohol nie będzie wykrywalny we krwi? bo są przypadki, że ludzie dmuchają w alkomat i wychodzi im 0.00 (przez kilka godzin, w odstępach co godzinę), a na badaniach krwi okazuje się, że mają dawki alkoholu dużo większe. jak to możliwe? czy przypadkiem nie jest tu stosowane oznaczenie ilości aldehydu octowego we krwi oraz reakcja odwrotna: aldehyd octowy -> etanol?


5 cze 2022, o 12:32
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2571
Lokalizacja: Krakow
Post Re: Oznaczanie alkoholu we krwi
Całość masz wyjaśnioną w odpowiednim rozporządzeniu, poniżej cytat. Pogrubiłem Ci metodyki w tekście.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA I MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie:
Cytuj:
§ 9.
1. Badanie krwi pobranej z żyły osoby badanej polega na przeprowadzeniu co najmniej dwóch analiz laboratoryjnych krwi: metodą chromatografii gazowej z detektorem płomieniowo-jonizacyjnym i metodą spektrofotometryczną z użyciem dehydrogenazy alkoholowej (metodą enzymatyczną), albo metodą chromatografii gazowej z detektorem płomieniowo-jonizacyjnym przy użyciu dwóch różnych warunków analitycznych.
2. Krew do badania pobiera się do dwóch probówek, w objętości co najmniej po 5 cm3 do każdej z nich, z zachowaniem następujących warunków:
1) do pobrania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku;
2) do probówek, do których pobiera się krew, nie wolno dodawać jakichkolwiek substancji, poza środkami zapobiegającymi krzepnięciu i rozkładowi krwi umieszczonymi w każdej probówce przez producenta;
3) do dezynfekcji skóry używa się środków odkażających niezawierających alkoholu.
3. Probówki zawierające krew do badania oznacza się w sposób zapewniający ustalenie tożsamości osoby, od której została pobrana krew, poprzez podanie imienia i nazwiska oraz numeru PESEL tej osoby, a jeżeli nie posiada numeru PESEL, serii i numeru dokumentu potwierdzającego jej tożsamość, oraz zabezpiecza się w sposób uniemożliwiający zmianę ich zawartości lub zniszczenie w czasie przechowywania lub transportu. Czynności te wykonuje się w obecności osoby badanej, jeżeli jest to możliwe.
4. W przypadku niemożności ustalenia tożsamości osoby badanej stosuje się oznaczenie "NN" i opisuje znaki szczególne osoby badanej.
5. Do czasu rozpoczęcia badania krwi pobraną krew przechowuje się w temperaturze od 3°C do 6°C, z zastrzeżeniem ust. 6.
6. Krew pobrana do badania może być transportowana nie dłużej niż 72 godziny od momentu pobrania w temperaturze od 0°C do 25°C.


WeraS napisał(a):
zakładając, że ktoś spożył alkohol w ilości 20g (piwo), po jakim czasie alkohol nie będzie wykrywalny we krwi?

to zależy od masy ciała, treści żołądkowej, ogólnej sprawności organizmu i tolerancji na alkohol.
Możesz przeprowadzić sobie symulację za pomocą wirtualnego alkomatu: https://www.alkomaty.biz/wirtualny-alkomat/
ale dalej są to symulacje w danych warunkach, więc nie należy brać tego za pewnik do prowadzenia samochodu po spożyciu, a jedynie jako ciekawostkę która może, ale nie musi się sprawdzić
Niektóre badania mówią, że 20-30g alkoholu organizm ludzki spala w około 3 godziny

WeraS napisał(a):
bo są przypadki, że ludzie dmuchają w alkomat i wychodzi im 0.00 (przez kilka godzin, w odstępach co godzinę), a na badaniach krwi okazuje się, że mają dawki alkoholu dużo większe

jeżeli dmuchasz 0,00 to nikt nie bierze Cię na badanie krwi. Dodatkowo (...) otrzymuje się wynik wyrażony w mg/l, który następnie jest przeliczany na promile we krwi.
I tak np. 1 mg/l w wydychanym powietrzu oznacza około 2 mg/l we krwi (2 promile). Każda z metod ma też inną czułość czy próg wykrywalności, więc bez konkretnych danych z wynikami ciężko mi powiedzieć co znaczy dużo większe dawki. Kolejna sprawa, że alkohol utrzymuje się w naszym organizmie w różny sposób i na początku pojawia się w wydychanym powietrzu, następnie we krwi, a później w moczu, podobnie zaczyna znikać. Poczytaj po prostu w necie jak wygląda metabolizm alkoholu w organizmie jakie są jego etapy itd.

WeraS napisał(a):
czy przypadkiem nie jest tu stosowane oznaczenie ilości aldehydu octowego
czasem robi się takie badanie, ale w stronę ludzi uzależnionych bo aldehyd octowy pozostaje w organizmie na dużo dłużej.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


6 cze 2022, o 09:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..