Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
elektronowy spetrometr siatkowy 
Autor Wiadomość
Post elektronowy spetrometr siatkowy
Elektronowy spetrometr siatkowy jest to urządzenie podobne do spektrometru masowego, lecz prostrze w wykonaniu. Składa się z działa elektronowego (np. takiego z telewizora), siatki hamującej i anody. Chcę wraz z KZChpkiem go zbudować.Nie mam prawie wcale informacji na jego temat, gdyby ktoś coś wiedział to było by fajnie.

Do moderatorów: jak nikt nic nie będzie wiedział i nie bedzie żadnych postów to możecie usunąć temat.


19 sty 2005, o 18:25
*****
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 lut 2005, o 23:04
Posty: 32
Lokalizacja: Łódź
Post Spektrometr
Coś nie bardzo wiem o co wam chodzi...Słowo siatkowy zwykle dotyczy monochromatorów zawierających siatki dyfrakcyjne.Są stosowane w spektrometrii UV vis, IR itp.A co do spektrometrów masowych to jakos mi się siatki nie bardzo z nią kojarzą -oczywiście w działach elektronowych są na pewno stosowane podobnie jak setki innych elementów składających się na całą tę optykę elektronową.Spektrometry masowe obecnie produkowane w ogóle nie wykorzystują tak nieszcześliwie w podręcznikach tłuczonego schematu tzw analizatora z sektorami magnetycznymi i elektrostatycznymi do odchylania wiązki jonów.Budowane obecnie analizatory kwadrupolowe mają 4 metalowe pręty o PRECYZYJNIE wyliczonej geometrii i zaawansowenej elektronice sterującej ,istnieją też tzw pułapki jonowe (uwaga jak wyżej).
Jeśli chcecie zbudować jakiekolwiek urządzenie w którym ma pracować działo elektronowe( zapewne jonizujące jakiś strumień cząsteczek) -musicie pomyśleć o jakiejś wydajnej pompie do wysokiej(10^-6)próżni-turbomolekularna... można zrobić albo zlecić komuś wykonanie rtęciowej pompy dyfuzyjnej.Ew "olejowa" pompa dyfuzyjna zrobiona z metalu( jak macie dostęp do obrabiarek) A poza tym wszystko trzeba wyliczyć i nawet nie domyslacie się jakie to trudne pomimo istnienia takich programow jak np simion.No juz sie nie będę dalej wymądrzał:P


17 lut 2005, o 23:49
Zobacz profil
Post 
Hmm, ale przecież niekoniecznie trzeba robić kwadrupolowy spektrometr mas. Można przecież zrobić coś jak np omegatron :) (nada się dobrze do oznaczania gazów resztkowych) , choć chyba wcale nie jest łatwiejsze. Wyrzutnia kineskopu nie jest godna polecenia-katoda jest tam tlenkowa i nie może pracować w złej próżni. Zapowietrzenie jej szkodzi. Lepiej spisałaby się tu katoda wolframowa. Tak czy inaczej zadanie bardzo ambitne. Zrobienie pompy samodzielnie raczej odpada, trzeba kupić. Zestaw pompa obrotowa+ dyfuzyjna to będzie pewno coś koło 3000 zł.


11 wrz 2005, o 01:18
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..