Więc sprawa ma się tak:
W próbce wychodzą nam kationy IIgrupy (HCl + H2S/AKT), czyli:
czarny HgS
czarny PbS
brązowy Bi2S3
czarny CuS
zółty CdS
brunatny SnS
zółty SnS2
zółty As2S3
zółty As2S5
pomarańcz. Sb2O3
pomarańcz. Sb2O5
I mam je odróżnić nie używając (NH4)2S2
Jak optymalnie postępować? Myśle że dobrze by było dodać HNO3 do powstałych osodów, ale brak informacji na temat rozpuszczalnośći tych z IIB.
// litości - jeszcze raz temat typu "witam" a kasuję o.r.s.
29 gru 2005, o 18:25
Anonymous
Dobra moge Ci napisac caly schemat rozdzialu 2 gr na podgrupe a i b
1. stracanie siarczkow
do roztworu do analizy dodac kroplami nh4aq(stez) do slabego zasadowego a pozniej hcl 0,2 mola do slabego kwasowego. nastepnie dodac 1 cm3 2 molowego hcl oraz 2,5 co3 AKT. to wszystko do lazni wodnej na 15 min. odwirowac i zdekantowac.
2. rozdzial na podgrupy AiB: do osadu 1 dodac 2 cm3 2 molowego KOH i 1 cm3 h2o2 3% i na laznie wodna na 5 min. odwirowac zdekantowac i przemyc 1 cm3 wody i wode ta dolaczyc do osadu.
Osad 2 siarczki kationow podgrupy II A
roztwor 2 siarkosole i tlenosole podgrupy II B
9 sty 2006, o 20:59
Anonymous
Rozdzial podgrupy II A
1. oddzielenie HgS od pozostalych siarczkow.
Do osadu podgrupy IIA dodac2-3 cm3 2 molowego HNO3 zagotowac odwirowac zdekantowac
w osadzie HgS
Wykrywanie HgS: przemyc woda przeniesc do malej parowniczki dodac o,5 cm3 stez. HCl i 3 krople 6% h2o2. mieszanine odparowc na lazni wodnej prawie do sucha. pozostalosc rozp w kilku kroplach wody i dodac SnCl2- bily czerniejacy osad potwierdza obecnosc jonow Hg2+
Roztwór 1. oddzielanie bi3+ od pozostalych kationow. do roztworu dodawac kroplami stez roztworu amoniaku az do uzyskania zasadowego odczynu. mieszanine przesaczyc przez bardzo maly saczek
Osad 2 Bi(OH)2 Roztowr 2 cu2+
9 sty 2006, o 21:11
Anonymous
Kationy gr II B wytracanie kationow podgrupy II b roztwor 2 (ten z rozdzialu grupy II na podgrupy a i b) zakwasic 6 molowym hcl dodac 8 kropel akt i na 10 min do lazni wodnej. odwirowac i zdekantowac.
Osad zostawic ciecz wyje***
Oddzielanie AgS od pozostalych siarczkow do osadu 10 kropel stez hcl ogrzewac mieszajac 7 min.po zakonczeniu ogrzewania dodac 6 kropel h2o osad odwirowac ciecz zdekantowac.
Zostaje: osad2 i roztowr 2 osad przemyc kilkoma kroplami wody oraz dodac 1cm3 stez HNO3 mieszanine ogrzac. nastepnie do roztworu dodac 1 cm3 (NH4)2MoO4 i pomownie ogrzac do wrzenia. wytracajacy sie zolty osad wskazuje na arsen.
Wykrywanie antymonu i cyny roztwor2 ogrzac w malej zlewce w celu pozbycia sie H2S i podzielic roztwor na 2 czesci w ktorych przeprowadza sie osobne testy na obecnosc cyny i antymonu.
Wykrycie cyny: do jednej czesci roztworu dajemy opilki zelazne i ogrzewa sie klka minut. pozniej dodaje sie HgCl2. jesli powstanie bialy lub bialy szarzejacy osad potwierdza to obecnosc cyny.
Wykrycie antymonu: Jezeli obecnosc cyny zostala stwierdzona to do roztworudodaje sie krysztalek kwasu szczawiowego oraz 6 kropel AKT jezeli po ogrzani wytracil sie pomaranczowy osad wskazuje obecnosc antymonu. (w przypadku nieobecnosci zwiazkow cyny nie dodaje sie kwasu szczawiowego.
No i to tyle jak ktos chce rozdzialy pozostalych grup kationow jak i anionow to napisze.
9 sty 2006, o 21:30
Ciaputek
Dołączył(a): 25 paź 2005, o 17:01 Posty: 64 Lokalizacja: Warszawa
E. ja mimo wszyskto polecę literaturę: "Pracownia Chemiczna - analiza jakościowa" Szczęsnego i Rosołowskeigo (chyba). Z tego co wiem to najlepszy podręcznik (mój drugi, ale ludzie mądrzejsi ode mnie tak powiadają). Tam jest wszystko ładnie opisane. No i tak zrozumiale jak tylko można to wszystko przedstawić.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków Nie możesz odpowiadać w wątkach Nie możesz edytować swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników