Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Odzielanie Azotanu (V) srebra od Azotanu (V) miedzi 
Autor Wiadomość
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post Odzielanie Azotanu (V) srebra od Azotanu (V) miedzi
No więc w czym mój problem tkwi, ano tkwi w chamstwie jubilerów. otóż dostąłem w swoje rączki trochę zdezelowanego srebra (głównie pierścionki) około 10 g. Pomyślałem przrobie sobie na azotan srebra zawsze sie przyda a to jest drogi odczynnik. wziełem kwasik azotowy czysty 65% podgrzałem i wrzuciłem pierścionki. I o dziwo patrze i wydziela mi sie azotan miedzi przy okazji. Skucha. Chciałem mieć azotan srebra. Jak moe się pozbyć tego azotanu miedzi aby mieć sam azotan srebra. Bo myślałem ale nic nie przychodzi mi do głowy :/

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


26 mar 2006, o 12:15
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2005, o 21:11
Posty: 931
Lokalizacja: Poznań
Post 
Bardzo łatwe ;]

Przerobić w chlorek i odsączyc. Chlorki innych metali które moga sie znaleźć w stopie, są rozpuszczane w H2O. Odsączasz AgCl w ciemnym miejscu i o przerobieniu chlorku w azotan nie musze juz nic mówic :wink:

Pozdrawiam

/Acha, jesli w stopie jest ołów, to pozostaje octan albo przerobienie w sól gdzie albo sól Pb albo Ag ma małą rozpuszczalnosćw w H2O a druga dużą i rozdzielenie przez sączenie, co prawda z pewnymi stratami :wink:

Pozdrawiam


26 mar 2006, o 12:30
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
Dzięki sativ, że też cholera prędzej na to nie wpadłem :D. Zapytam tak profilaktycznie.

AgCl + HNO3 ----> AgNO3 + HCl

AgNO3 + HCl -----temperatura---->AgNO3

A HCl sobie ładnie z wodą wyparuje? czyż nie

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


26 mar 2006, o 13:17
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
eee AgCl nie za bardzo chce reagować z kwasem azotowym 65% :/
Jak moge z AgCl zrobić AgNO3 ale tak aby jeden z produktów reakcji był albo gazowy albo był osadem?

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


26 mar 2006, o 16:15
Zobacz profil
Post czysty AgNO3
moim zdaniem najlepiej jest zredugować AgCl do srebra np cynkiem w roztworze HCl. I dopiero to srebro przerabiać na czysty azotan.


26 mar 2006, o 16:36
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2005, o 21:11
Posty: 931
Lokalizacja: Poznań
Post 
AgCl sypiesz do zlewki, dodajesz pare kawałków blaszki cynkowej lub aluminiowej i zalewasz HCl. Mieszasz mieszasz mieszasz itd. aż do czasu aż czerniawy proszek przestanie sie wytwarzać i opadnie na dno. Nie ma prawa być sladów AgCl. Przesacz, a osad przemyj parenaście razy woda.
Jesli zostana kawałki blaszek zalej jeszcze HCl.

Metaliczne Ag w ten sposób otrzymane wsyp do parownicy itp. i zalewaj 10% HNO3 aż do czasy roztworzenia całości. Nastepnie odparuj to do sucha na łaźni wodnej ( 130* rozkład AgNO3) az zniknie woń HNO3.

W celu uzyskania kryst. AgNO3 rozpuść go w jak najmniejszej ilości wrzącego C2H5OH i odstaw do krystalicacji w zamrażalniku.

Odsączasz już cz.d.a AgNO3 :wink:

Pozdrawiam


26 mar 2006, o 17:08
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
Przepis sativa jest wpożo i działa do AgCl dodałem pyłu cynkowego dwa razy mniej niż było AgCl wymerdąłem dodałem 10% HCl i wyszedł tak i szlam nie przypominajcy wcale srebra, ale zapewne po przetopieniu z jakimś topnikiem otrzymałbym metaliczne srebro, ale chyba temp topnienia koło 1000 C :P

Zn + 2HCl--->ZnCl2 + H2
H2 + 2AgCl--->2Ag + 2HCl

:D


U supniewskiego też jest ciekawa metoda. Mieszanine AgNO3 i Cu(NO3)2 suszymy, to co nam powstanie czyli jakies tam niebieskawe krysztąły topimy w 220C aż przestaną wydzielać sie tlenki azotu a azotan miedziowy przejdzie w czarny tlenek miedziowy. POtem to rozpuszczamy w wodzie sączymy i otrzymujemy azotan srebra :D ciekawa metoda

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


Ostatnio edytowano 26 mar 2006, o 17:20 przez Kein, łącznie edytowano 1 raz



26 mar 2006, o 17:11
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2005, o 21:11
Posty: 931
Lokalizacja: Poznań
Post 
Zn+2HCl-->ZnCl2 +H2
AgCl+H-->AgH+Cl
2AgH--> 2Ag +H2
H2+Cl2-->2HCl

:wink:

Pozdrawiam

P.S Ile g Ci wyszło?


26 mar 2006, o 17:16
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
dałem 14 gram AgCl, co odpowiada około 0,1 molowi, a otrzymałem około 8 gram srebra co odpowiada 0,074 mola srebra czyli wydajność wynosi około 74% :D Według mnie wydajność reakcji jest bardzo ładna. właśnie wysusyłem moje dziwne srebro i nadal mi srebra nie przypomina :D

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


26 mar 2006, o 17:24
Zobacz profil
*****

Dołączył(a): 30 mar 2005, o 00:27
Posty: 279
Post 
AgCl można przerobić na tlenek srebra gotując go kilkakrotnie w ok. 20% NaOH (za każdym razem w nowej porcji ługu). Potem tlenek rozpuszczamy w rozcieńczonym kwasie azotowym. Sam tak robiłem.


26 mar 2006, o 20:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lut 2006, o 13:15
Posty: 129
Lokalizacja: z woli Demiurga Stwórcy
Post 
Wiesz, zawsze możesz sobie wykombinować próbę Tollensa, czyli lustra srebrnego - tam na stówę sie czyściutkie srebro wydziela. Dynks jest taki:

AgNO3 + 2NH3(aq) -> [Ag(NH3)2]NO3

Chyba w ten sposób

i wwalasz tam glukoze, fruktoze albo jakiś aldehyd, w wyniku czego się srebro na ściankach pojawia


potem pozostaje tylko czyściutkie srebro zeskrobać z próbówki (zbij i skrob :wink:)

_________________
Obrazek


26 mar 2006, o 20:45
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post 
Ja Pisałem Keinowi metode taką:
AgCl rozpuścić w HCl
następnie strącić PbCl2 przy pomocy Pb(NO3)2
przesączyć odparwoać (pod zmniejszonym ciśniem)
z tego co mi napisał to działo ale nie miał zbyt dużo azotanu...
Pozdrawiam
2pio:D

_________________
Pozdrawiam
2pio


26 mar 2006, o 20:55
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
No cóż, nawet gdyby miał tam 10g czystego srebra to i tak otrzymałby coś około 16g azotanu...


26 mar 2006, o 23:58
Zobacz profil
Post odp.
elektryk napisał(a):
AgCl można przerobić na tlenek srebra gotując go kilkakrotnie w ok. 20% NaOH (za każdym razem w nowej porcji ługu). Potem tlenek rozpuszczamy w rozcieńczonym kwasie azotowym. Sam tak robiłem.


To jest najlepszy wg. mnie sposób na czysty AgNO3,
stracany Ag i stopiony jest naprawde b.czysty takiego nie używa sie do jubilerstwa stad zanieczyszczenia w wyrobach jub. zreszta podobnie jest ze złotem czy platyną zawsze sa domieszki by spełnic czystośc wg. norm
w wyrobach jest ona okreslona jako próba,
Odzyskiwany Au z roztworu cyjanozłocinu i strącany po przetopieniu okazal sie zbyt czysty do wyrobow jubil. trza było dodac do stopu by spelniał najwyższe normy,

wniosek- wyroby zawieraja dodatki tak że niema co sie dziwić skladem :wink:
eko.


27 mar 2006, o 00:14
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 kwi 2005, o 16:49
Posty: 437
Lokalizacja: Poznań
Post 
eko osiem
mogłeś jeszcze dodać że jakby nie zawierły to byś migł dowlnie zmienać kształ wyrobu etc... złot czyste jest bardzo kowalne...
2pio

_________________
Pozdrawiam
2pio


27 mar 2006, o 00:18
Zobacz profil
Post odp.
niniejszym dodaje ale sam o tym napisałes, stopy jubilerskie maja swoje normy wg. próby czystych metali nie używa się w wyrobach !!
eko.


27 mar 2006, o 00:59
******

Dołączył(a): 14 gru 2005, o 19:30
Posty: 693
Lokalizacja: Grudziądz / Gdańsk
Post 
sativ napisał(a):
AgCl sypiesz do zlewki, dodajesz pare kawałków blaszki cynkowej lub aluminiowej i zalewasz HCl. Mieszasz mieszasz mieszasz itd. aż do czasu aż czerniawy proszek przestanie sie wytwarzać i opadnie na dno. Nie ma prawa być sladów AgCl. Przesacz, a osad przemyj parenaście razy woda.
Jesli zostana kawałki blaszek zalej jeszcze HCl.

Metaliczne Ag w ten sposób otrzymane wsyp do parownicy itp. i zalewaj 10% HNO3 aż do czasy roztworzenia całości. Nastepnie odparuj to do sucha na łaźni wodnej ( 130* rozkład AgNO3) az zniknie woń HNO3.

W celu uzyskania kryst. AgNO3 rozpuść go w jak najmniejszej ilości wrzącego C2H5OH i odstaw do krystalicacji w zamrażalniku.

Odsączasz już cz.d.a AgNO3 :wink:

Pozdrawiam



Nie zauwazyłem tego wczoraj, AgNO3 topi się 212 C a rozkłada dopiero w ponad 400 czyli spokojnie to można na palniku odparowac :P

_________________
Dumny student Politechniki Gdańskiej i jej wspaniałego wydziału Chemicznego na kierunku Biotechnologia !


GG:3716505


27 mar 2006, o 16:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..