Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Analiza gleby w domowych warunkach :) 
Autor Wiadomość
Post Analiza gleby w domowych warunkach :)
Witam :)

Znacie jakis sposob na analize jakosciowa gleby w domowym laboratorium ?


2 cze 2006, o 10:41
Post 
analiza jakościowa to trochę wyłamywanie otwartych drzwi. Wiadomo co jest w glebie: rozłożone roślinki czyli tak zwany humus i składniki nieorganiczne: minerały ilaste (kaolinit, illit muskowit, montmorylonit, chloryty) i piasek (czyli kwarc), czasem jakieś węglany wapnia i magnezu (kalcyt, magnezyt, dolomit), siarczki oraz tlenki i wodorotlenki żelaza (np. getyt)
Analiza ilościowa to już wyższa szkoła i to lepiej niech zrobi ktoś z doświadczeniem w tej dziedzinie.


2 cze 2006, o 12:08
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2005, o 20:10
Posty: 608
Lokalizacja: Kraków
Post 
Analize jakosciowa gleby to sie chyba normalnie robi jak kazdej innej substancji (rzeczy) :roll: . A co do badania gleby to przegladalem podrecznik do chemii środowiska Natalii Wandy Skinder i znalazlem pare fajnych doswiadczen:
1. Adsorpcyjne wlasciwosci gleby.
Umiesc na saczku warstwe gleby prochniczej i pszefiltruj przez ta warstwe rozcienczony woda atrament. Podobne doswiadczenie wykonaj z weglem aktywnym i zaobserwuj roznice.
2. Wlasciwosci kapilarne gleby.
Do 3 rurek o jednakowej dlugosci i przekroju z jednym koncem obwiazanym gaza, wsypujemy na jednakowa wysokosc 3 rodzaje wysuszonych gleb, np. do rurki:
I - glebe kompostowa lub prochnicza,
II - glebe piaszczysta,
III - glebe gliniasta.
Rurki z gleba mocujemy pionowo w statywie tak, aby dolny koniec kazdej rurki, zamkniety gaza, zanurzony byl w wodzie (np. na wysokosc 3-5cm). Po uplywie 0,5, 1 i 2 godzin oznaczamy poziom do jakiego podniosla sie woda. Wyniki doswiadczenia zapisujemy w tabeli. Z przeprowadzonego doswiadczenia wyciagamy wnioski o wlasciwosciach kapilarnych badanych gleb.
3. Pojemnosc wodna gleb.
Na dno duzego lejka wloz kawaleczek waty i nasyp na to 100g suchej gleby. Nastepnie lejek ten wstaw do cylindra miarowego i przesacz przez glebe okreslona ilosc wody, np. 100ml. Po godzinie odczytaj ilosc wody, ktora wyplynela z badanej gleby do cylindra i oblicz pojemnosc wodna badanej gleby wedlug wzoru:
pp = (v1 - vn) * 100% / m, gdzie:
pp - procentowa zawartosc wodna gleby
v1 - objetosc wody jaka zalano glebe
vn - objetosc wody jaka splynela do cylindra
m - masa suchej gleby
Glebe w lejku najlepiej zalac cala iloscia wody.
4. Badanie wplywu wapnowania gleby na jej odczyn.
Do pol lyzeczki gleby kwasnej dodaj szczypte CaCO3 i dobrze rozmieszac. Nastepnie zbadaj odczyn gleby zmieszanej z CaCO3 i gleby czystej (bez CaCO3). Porownaj pH obu tych gleb.
5. Badanie zawartosci Fe3+, Mg2+ i Ca2+ w koloidalnym kompleksie glebowym, droga wymiany jonow.
Do kolbki I wsyp 50g gleby i zalej ja 25ml 0,1-molowego kwasu octowego.
Do kolbki II wsyp 50g gleby i zalej ja 25ml wody.
Obie kolbki wytrzas przez 5 minut i zawartosc przesacz przez karbowany saczek. Z kazdej kolbki przesacz rozdziel do 2 probowek, beda zatem 4 probowki: Ia, Ib, IIa i IIb. Zbadaj pH tych roztworow i zanotuj. W probowce Ia i IIa doprowadz pH do 7 za pomoca NH3aq i dodaj do nich po 2ml Na2NH4PO4 lub po 2 ml (NH4)2HPO4 albo doprowadz pH do 7,8 i dodaj po 2ml Na2HPO4. Wytraca sie osad FePO4 i MgNH4PO4. Ilosc osadu swiadczy o ilosci wymytych jonow zelaza (III) i magnezowych z kompleksu glebowego.
Do probowek Ib i IIb dodaj po 2ml roztworu szczawianu amonu, obserwujemy wytracanie sie szczawianu wapnia, co swiadczy o wymyciu jonow wapniowych z kompleksu glebowego. Porownaj osady z probowkach (z wyciagiemm wodnym i octowym z badanej gleby).
Dalem bo moze sie komus przyda :wink: . Tylko nie wiem jak pH zmierzyc bo tu pisze ze trzeba do odrobiny gleby dodac 10 kropli indykatora uniwersalnego. Co to jest ten indykator uniwersalny? Moze byc np. Oranz albo fenoloftaleina?


2 cze 2006, o 14:11
Zobacz profil
Post 
To oc mam wziasc probke gleby i zalac ja kwasem octowym zeby mi wszystkie kationy przeszly do r-ru jako octany ? A nastepnie odsaczyc i analizowac wg schematu ? Glownie zalezy mi na wykryciu olowiu i innych metalach ciezkich.


2 cze 2006, o 16:05
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 lis 2005, o 20:10
Posty: 608
Lokalizacja: Kraków
Post 
Chyba tak... W sumie to nie wiem do konca... Napisalem, ze znalazlem to w ksiazce. Nie wiem czy kwas octowy reaguje z tymi metalami :roll: . Ja bym innego kwasu uzyl. Sprobuj tak i zobacz czy ci wyjdzie...

EDIT: jak tak pisze to raczej tak, ale po zalaniu kwasem octowym musisz to przesaczyc i dodac jakistam soli. Jak w kazdej analizie... Sprobuj i zobacz... Przy okazji podaj wyniki :wink:


2 cze 2006, o 16:11
Zobacz profil
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Hmm, nieorganikę kombinuj tak: Wypraż to solidnie[unicestwisz związki organiczne i węglany Ci przejdą w tlenki], rozpuść wszystko w azotowcu[albo w wodzie, to co się nie rozpuści do azotowca], potem nalej do zlewki. Do zlewki dolewaj po kolei [w nawiasach kationy jakie usuniesz z roztworu]
1. 3-molowy HCl [Ag(+), Pb(2+), Hg2(2+) ]
2. stęż. H2SO4 [Ca(2+), Ba(2+), Sr(2+) ]
3. AKT w rozcieńczonym H2SO4 [Hg(2+), Bi(3+), Cu(2+), Cd(2+), Sn(2+), Sn(4+), As(3+), As(5+), Sb(3+), Sb(5+) ]
4. (NH4)2S [Al(3+), Cr(3+), Fe(2+), Fe(3+), Ni(2+), Co(2+), Mn(2+), Zn(2+) ]
Po dolaniu pierwszego jak się coś wytrąci to przesącz roztwór [osady AgCl, PbCl, Hg2Cl2], potem dodaj kolejny odczynnik DO ROZTWORU [osady ==> analiza jakościowa dla poszczególnych kationów] itd... Na końcu, tzn jak przesączysz roztwór powstały po dodaniu 4. , mogą w nim być: K(+), Na(+), Mg(2+), NH4(+)...
Źródło: Lipiec&Szmal "Chemia analityczna"

_________________
Obrazek


2 cze 2006, o 20:31
Zobacz profil
Post 
o.r.s. napisał(a):
Hmm, nieorganikę kombinuj tak: Wypraż to solidnie[unicestwisz związki organiczne i węglany Ci przejdą w tlenki], rozpuść wszystko w azotowcu[albo w wodzie, to co się nie rozpuści do azotowca], potem nalej do zlewki.

Źródło: Lipiec&Szmal "Chemia analityczna"


Ta ksiazke chyba nawet mam :) Pozniej sprawdze ;)
Z jakosciowka kationow nie bedzie problemu, robilem to kilka razy :D Problem pojawia sie przy prazeniu bo nie mam warunkow, ale metoda wydaje sie najlepsza. Wyglada na to ze zostaje mi zalanie probki woda i wyplukiwanie jonow, a nastepnie po przesaczeniu i przemyciu zalanie reszty azotowym/octowym.


2 cze 2006, o 21:03
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Hmm, sugestia: szczypce + metalowy kubek jakiś - jak ostrożnie to i może być pół puszki po piwie ;) i nad kuchenkę :D

_________________
Obrazek


2 cze 2006, o 21:47
Zobacz profil
Post 
Zwykla taka domowa kuchenka gazowa wystarczy ? Myslalem za niska temperatura.


3 cze 2006, o 10:21
Zasłużony dla forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 maja 2004, o 17:24
Posty: 983
Lokalizacja: Bobrosławiec Śl.
Post 
Przyjmując że na kuchence masz temperaturę conajmniej 600*C to z organicznych unicestwisz chyba wszystko :P

_________________
Obrazek


4 cze 2006, o 01:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..