Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
wyodrębnianie subst.chem. z roślin 
Autor Wiadomość
Post 
hmm. mnie to nie interesuje, mam lepsze żeczy do roboty :wink:
PS.a ty z forum revolution jesteś? 8)

POZDRAWIAM


14 wrz 2004, o 18:13
*
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 sty 2004, o 20:06
Posty: 44
Lokalizacja: z dupy?;
Post 
---

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano 1 paź 2005, o 13:38 przez kubik, łącznie edytowano 1 raz



14 wrz 2004, o 22:29
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 4 wrz 2004, o 09:40
Posty: 115
Lokalizacja: dworzec centralny Warszawa
Post 
Też czasem siedzę na hyperrealu. :)
Ale jeśli chodzi o chemię to specjaliści zdecydowanie siedzą na forum chemik.vtnet :P Tutaj można się czegoś ciekawego nauczyć. I chwała za to adminom chemika :wink:

_________________
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi


16 wrz 2004, o 21:45
Zobacz profil
Post 
co do chyperreala, wdg, mnie to przetłumaczony rhodium i to jeszcze casami źle-z błedami etc...


17 wrz 2004, o 17:05
*
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 sty 2004, o 20:06
Posty: 44
Lokalizacja: z dupy?;
Post 
-----

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano 1 paź 2005, o 13:35 przez kubik, łącznie edytowano 1 raz



17 wrz 2004, o 17:21
Zobacz profil
*

Dołączył(a): 4 wrz 2004, o 09:40
Posty: 115
Lokalizacja: dworzec centralny Warszawa
Post 
Te syntezy podane na hyperrealu są jakieś "lewe".
Ludzie , którzy je pisali byli chyba tylko biernymi tłumaczami. Widać że nie mają zbyt wielkiego doswiadczenia w temacie.

_________________
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi


17 wrz 2004, o 17:26
Zobacz profil
*
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 sty 2004, o 20:06
Posty: 44
Lokalizacja: z dupy?;
Post 
---

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano 1 paź 2005, o 13:35 przez kubik, łącznie edytowano 1 raz



21 wrz 2004, o 15:45
Zobacz profil
Post 
to znaczy z jakiego przepisu? z nitro p2p ? oi redukcja na niklu/al wodorem z al/hg ?


21 wrz 2004, o 17:44
@ADMINISTRATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 paź 2003, o 18:57
Posty: 1246
Post 
Panowie ;] temat schodzi na narkotyki, zmiencie go na wyodrebnienie subst. chem z roslin jak temat nakazuje ;]

_________________
Obrazek


21 wrz 2004, o 18:32
Zobacz profil
Post 
no ok, :) troche sie rozpędziłem ;)
więc:
-czy ktoś mógłby mi powiedziec co to dokładnie jest i jakie rodzaje mozna spotkać "kationit" ... wiem tylko że to "żywuca jonowymienna.." gdzie można to sostać?


21 wrz 2004, o 20:28
*

Dołączył(a): 4 wrz 2004, o 09:40
Posty: 115
Lokalizacja: dworzec centralny Warszawa
Post 
Tak z czystej ciekawości to jaką metodą robiłeś fete Kubik? ?? :)
Interesuje mnie to jedynie od strony chemicznej, a nie dlatego że amfa jest narkotykiem.

_________________
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi


23 wrz 2004, o 13:46
Zobacz profil
*
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 sty 2004, o 20:06
Posty: 44
Lokalizacja: z dupy?;
Post 
---

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano 1 paź 2005, o 13:38 przez kubik, łącznie edytowano 1 raz



24 wrz 2004, o 20:35
Zobacz profil
Post 
jeszcze rok temu można było to kupić w akwarystycznym-teraz nie można-zakazane? :roll: -wprowadzono zastępcze preparaty...


24 wrz 2004, o 21:13
*
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 sty 2004, o 20:06
Posty: 44
Lokalizacja: z dupy?;
Post 
ja dzis wlasnie soobie robie harmalinke z peganum harmala :) 1 dzien naciagania roztwor cholernie zielony

_________________
Obrazek


30 paź 2004, o 12:45
Zobacz profil
Post 
definicje ektrakcji sobie przypomnij ;)


28 lis 2004, o 03:41
Post 
Łodygin napisał(a):
alkaloidy-alkalia roślinne- można ekstrachowac metoda kwas/rozpuszczalnik niepolarny:
zazwyczaj wygląda to tak:dodajesz wody, zakwaszasz roztwór (zazwyczaj HCl) dodajesz bęzyny ekstrakcyjnej.... wytrzasasz... rozdzielasz warstwy... warstwa wodna zawiera alkaloid...do warstwy wodnej dodajesz np.NaOh lub amoniakalną wode...dodajesz rozpuszczalnik niepolarny...wytrząsasz...rozdzielasz...rozpuszczalnik zawiera alkaloid...odparowujesz rozpuszczalnik-zostaje ci alkaloid,,,

-to tylko jedna z metod (otrzymuje sie w miare czyste substacje/mieszaniny alkaloidów... bez oleistych substancji)
POZDRAWIAM



Czy w ten sposób można ekstrahować np. kolchicyne??? Prosiłbym o napisanie czegoś więcej na ten temat :wink:


16 lis 2005, o 15:48
Post ?
z czego chcesz otrzymać strychnine??
skąd masz nasiona jeżeli wolno spytać??


18 gru 2005, o 01:41
Post 
Łodygin napisał(a):
raczej nie,,, alkaloidy nie rozpuszczają sie dobrze w wodzie (z założenia-przeważnie)
PS.powiedz lepiej o co dokładnie ci chodzi-nikt przeciez cie tu nie zlinczuje (nie bój sie tak :wink: ) to będziemy w stanie lepiej ci pomuc...

ja bym zrobił tak:
1) pocioł liście na jak najmniejsze kawałki, dodał wody destylowanej(lekko zalkalizowanej amoniakiem-usunąc CO2(który przeszkodzi w ekstrakcji-zakładam że podczas przelewanie w.d. troszke sie go rozpuści w w.d.), po kilku godz. odsączył, przesącz wylewasz,
-ta operacja miała na celu wyeliminowanie soli mineralnych i innych subst.nieorg i org rozp. w wodzie.
następnie dodał rozp. np.benzyny ekstr. wytrząsnoł i odzdzielił 2 warstwy(benzyne wylać)-robimy tylko wtedy gdy roślina oleista lub np.liście pokrywa warstwa woskowa etc.
2)liście z powrotem zalał wodą, tym razem zakwasił Ph np.kwasem solnym, lub cytrynowym (solny lepszy). zostawił na kilka godz.dni (zależy od właśc. rośliny-kutykula etc, oraz od rodzaju alkaloidu)
3)przefiltrował, foltrat zostawił! liście wyżucił...
4)zalkalizował całośc amoniakiem lub(NaOH-kretem)
5)dodał np. benzyny ekstrakcyjnej(lub.np eteru etc), i wytrząsał, pozostawił na kilka godz. -dni
6)rozdzielił,,, wartwa benzynowa-w niej "rozpuszczony" alkaloid (alkaloidy) warstwe wodną wywalił
7) przemywać benzyne kilku świeżymi porcjami wody (alkalizowanej amoniakiem)
8)odparował rozpuszczalnik...

w taki oto sposób wyekstrachowaliśmy alkaloid... sprawdza sie to np. przy ekstrakcji nikotyny z liści tytoniu,,,

prościej sie już chyba wytłumaczyć nie da :wink:

POZDRAWIAM




Łodygin powieedz mi czy taki przepis nadaje sie też ekdtrakcji kolchicyna bom akurat mnie interesuje. Jaką czystośc otrzymamy w ten sposób? Jakie muszą być prporcje odczynnikiów (nie podałeś)? Dlaczego we innych przepisach zaleca sie stosowanie chloroformu a nie benzyny ekstrakcyjnej ,czy jest to obojętne?

poza tym z hjakich częsci roślin najlepiej ekstrachować alkaloid? z nasoin, liści, łodyg, a możę kwiatów

A ijeszcze pare pytanek:
1.jak to się dzieje że niektóre trucizny mogą przenikać przez skóre a inne nie? od czego to zależy? np. rycyna choć uważąna za wybitnie tokszyczną nie przenika a kcn tak?

2. CZy przeterminowqane nasiona rycyny nadal zawierają toksyne czy czas ją unieszkodliwia?

3.poza tym czemu uważąsz że nikotyna ekstrahowana z tytoniu traci na swoich właściwościach toksycznych?



pOZDRO


26 sty 2006, o 12:45
Post Re: ?
ed napisał(a):
z czego chcesz otrzymać strychnine??
skąd masz nasiona jeżeli wolno spytać??


o ile mi wiadomo to strychnina jest zawarta w korze azjatyckiego drzewa kulczyby wronie oko. jeżęli ktoś lubi trucizny to niech se (...) to co ja polecam, bo nasiona są ogólnie dośtępne, a tego do strychniny to już nie wiem :?


10 lut 2006, o 16:26
Post 
ja słyszłem że jeszcze w takich popularnych roślinkach hodowanych w domu sam mam 2 garunki rodzinka: diffenbachia(takie duże atrakcyjne nakrapiane zielone liście) zawierają strychninę czy ktoś może wie czy to na pewno strychnina tam "siedzi" bo wiem że na pewno zawiera szczawiany(m.in.wapnia) a jeśli chodzi o inne alkaloidy to polecam zahodować sobie daturki najlepsze te dzewiaste bądź nasza dzięcierzawa też może być mianowicie chodzi mi o skopolamine używaną kiedyś przez CIA jako veritaserum otępia umysł i jest jej więcej w tej pierwszej daturze drzewiastej bo w dzięcierzawej jest sporo atropiny :D


28 lut 2006, o 17:21
Post 
w diffenbahi na pewno sprawdz sobie w wikipedii


28 lut 2006, o 22:38
Post 
dzięki RAV :D
a moglibyście mi polecić jakim najlepiej rozpuszczalnikiem wyekstrachować strychnine z diffenbachii żeby oddzielić od reszty tego chłamu
(kolekcjonuje trucizny) :twisted:
i mam jeszcze jedno pytanko czy znacie jakąś literaturę lub w necie co nieco\ w której opisane są rozpuszczalności poszczególnych alkaloidów i ewentualnie ich soli :wink:
z góry bardzo dziękuję


9 mar 2006, o 21:05
Post 
Odświeżę trochę temat.

saper napisał(a):
dzięki RAV :D
a moglibyście mi polecić jakim najlepiej rozpuszczalnikiem wyekstrachować strychnine z diffenbachii żeby oddzielić od reszty tego chłamu
(kolekcjonuje trucizny) :twisted:
i mam jeszcze jedno pytanko czy znacie jakąś literaturę lub w necie co nieco\ w której opisane są rozpuszczalności poszczególnych alkaloidów i ewentualnie ich soli :wink:
z góry bardzo dziękuję


No właśnie, czemu nikt na to nie odpowiedział? To była by przydatna rzecz.

I moje pytanie (jeżeli nikt nie posiada w/w literatury) w czym rozpuszcza się Solamina? Która jest w ziemniakach. Czy można użyć metody ekstrakcji opisanej wyżej aby w/w alkaloid otrzymać?
No na razie to wszystkie moje pytania. Jak coś przyjdzie mi do głowy to napiszę jeszcze.

ps. mam nadzieję, że nikt nie będzie mi miał za złe wykopywanie tak starego tematu, ale lepsze to niż zakładanie nowego i robienie burdelu na forum nie?

Pozdrawiam.


24 sie 2007, o 23:51
**
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2006, o 08:37
Posty: 611
Lokalizacja: Średniowiecze
Post 
Dobrze, że nie chcesz robic bałaganu na Forum. Co do Twoich pytań odnośnie solaniny: większość informacji jest zawarta w internecie. Poszukaj cierpliwie, poczytaj, przemyśl i już będziesz miał gotowe odpowiedzi. Ja też się męczyłem z takimi problemami swego czasu.

Aha... solanina

Pozdrawiam Alchemik

P.S. CZYTAĆ !! jak ja zaczynałem żeglugę na tym Forum to nieczytających tępiliście równo :wink:

_________________
ALCHEMICZNA KRUCJATA
Sapentiam, prudentiam et scientiam.
Z rtęcią reaguje dusza...

Obrazek

Eksperyment prowadzi do poznania. Teoria do wiedzy. Synteza tej pary - mądrością staje się w głowach najwytrwalszych.


25 sie 2007, o 16:47
Zobacz profil
******
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2005, o 11:09
Posty: 623
Lokalizacja: Poznań
Post 
Pitt napisał(a):
Solamina? Która jest w ziemniakach


solanina, jak już powiedziano. i nie tyle w ziemniakach (bulwach), co w kiełkach (młodziutkich pędach), zielonych pędach i owocach

poczytaj np. tutaj:

Extraction and determination of the potato glycoalkaloid -solanine in soil
DOI: 10.1080/03067310701336346

Published in: International Journal of Environmental Analytical Chemistry, Volume 87, Issue 12 October 2007 , pages 813 - 824

Cytuj:
Abstract
The toxic glycoalkaloids -solanine and -chaconine are produced in all parts of the potato plant, and post-harvest potato tubers may represent a source of soil and water contamination. A new method was developed for extraction and purification of -solanine in soil samples. Soil samples were extracted with THF : H2O : ACN : CH3COOH (50 : 30 : 20 : 1) and the extract purified by SPE before HPLC determination of -solanine. The limit of detection was 2.4 mg of -solanine kg-1 soil. The new procedure was used for determination of -solanine in spiked soils with varying content of organic matter and texture. Recovery for soil samples spiked with -solanine 1 h before extraction was 61-68% for soils low in organic carbon (<2.2% C), and to 47% for soil high in organic carbon. Similar recoveries were obtained for -chaconine. The reproducibility of the method shown by the relative standard deviation varied from 1.7 to 10.1%, depending on the soil type. No decrease in extractable -solanine was observed until day 17 for soil samples spiked with pure -solanine kept at 5°C, while the content in samples spiked with potato materials showed a faster decline. This indicates that the degradation and/or ageing processes proceed relatively slowly for glycoalkaloids in soil matrices. This is the first method reported for determination of potato glycoalkaloids in soil.


sporo jest piśmiennictwa na ten temat, w goglach wpisz np. "solanine extraction"

_________________
Kto chce, ten szuka okazji.
Kto nie chce, ten szuka wymówki.

Zapraszam na portal przyrodniczy (http://www.biomist.pl) i na dyskusję na forum (http://forum.biomist.pl)

Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie:
http://forum.biomist.pl/regulamin-konku ... t307.html/


26 sie 2007, o 11:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..