Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Krystalizacja lodu 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 paź 2007, o 21:45
Posty: 139
Post Krystalizacja lodu
Witam. Jak się zabrać do krystalizacji lodu, w taki sposób jak się krystalizuje np. sole?


29 gru 2007, o 23:20
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1504
Lokalizacja: SRC
Post 
wojtex napisał(a):
Oryginalny post: "Witam. Jak się zabrać do krystalizacji lodu, w taki sposób jak się krystalizuje np. sole?"

Sprawa jest ciekawa. Pytanie brzmi, jak wykrystalizować wodę. Komuś (jakiś moderator?) to wydało się głupie, ale głupie nie jest. Choć jest trudne, a kryształy można przechowywać tylko w poniżej 0 °C. Są przynajmniej dwie możliwości:
1. Otrzymywanie kryształów wody z roztworu soli kuchennej w wodzie. Takie procesy zachodzą w przyrodzie na olbrzymią skalę. Oczywiście krystalizację należy przeprowadzać poniżej zera Celsjusza.
2. Krystalizacja wody z jakiegoś rozpuszczalnika. Myślę tu o etanolu, metanolu lub innym rozpuszczalniku (dioksan, mrówczan metylu, itp.), który miesza się z wodą i ma niską temperaturę krzepnięcia.

Do roztworu można by dodać zarodek krystalizacji w postaci malutkiego kawałeczka lodu.
Ciekawym byłoby otrzymanie dużego monokryształu wody. W każdym razie zadanie nie jest specjalnie skomplikowane, ale wymaga finezji i sporych zdolności eksperymentatorskich. Chętnie obejrzałbym na zdjęciach efekty takiej krystalizacji.


Sulik napisał(a):
ale czy przypadkiem
przy punkcie 1. nie bedzie tak, ze po prostu obnizy sie temp. krystalizacji calego roztworu H2O+NaCl ? i jak zacznie krystalizowac to calosc ? a dokladniej... NaCl nie tyle bedzie krystalizowalo, co zostanie uwiezione w zamarzajacym rozpuszczalniku

2. ja bym proponowal olej silnikowy/benzyne - bo jakos z tym alkoholem moze byc ciezko :) (przynajmniej tak mi sie wydaje - chociaz widzialem kiedys jak zamarzlo piwo - a dokladniej... byla warstwa alkoholowa a pod nia drobne krysztalki wody)

ogolnie temat ciezki do rozgryzienia na dluzsza mete i do tego trzeba by bylo pzylozyc sie do tego aby temperatura otoczenia reakcji byla odpowiednio niska


wojtex napisał(a):
Co do punktu pierwszego. Pewnie zdziwienie musi budzić fakt, że góry lodowe to słodka woda a nie słona. Właśnie dlatego, że następuje krystalizacja czystej wody ze słonego oceanu.
Co do drugiego. Sprawa jest do zbadania. Mogą krystalizować jakieś hydraty alkoholu, podobnie jak powstają hydraty metanu. Tego nie wiem...

_________________
Obrazek


30 gru 2007, o 13:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..