Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ] 
krystalizacja nadmanganianu potasu 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2008, o 21:44
Posty: 30
Lokalizacja: Opolskie
Post krystalizacja nadmanganianu potasu
Czy z wodnego r-ru nadmanganianu potasu uzyskam kryształki ??


27 mar 2009, o 10:13
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post 
Pod warunkiem że użyjesz rr wody destylowanej, odp stężonego rr oraz nie napchasz tam REDUKTORÓW... (czyli jakiejkolwiek subst która by się utleniła w kontakcie z tym odczynnikiem)


27 mar 2009, o 13:27
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2570
Lokalizacja: Krakow
Post 
i tak i nie :)
rozpuszczalnosc KMnO4 w H2O jest dosc niska, dodatkowo podczas ogrzewania roztworu wodnego KMnO4 sie rozklada, a na koniec efektem krystalizacji sa drobne iglowate krysztalki ktore jest dosc ciezko odsaczyc

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


27 mar 2009, o 14:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2008, o 21:44
Posty: 30
Lokalizacja: Opolskie
Post 
No wiem, ze nie moge tam reduktorów dodawać, bo to przecież silny utleniacz. Poza tym po co mam sobie zanieczyszczać roztwór do krystalizacji. Naprawde takie małe drobne igiełki wyjdą ?? Nie da sie uzyskać kryształka chociaz o średnicy 1 cm ??


27 mar 2009, o 15:51
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 sty 2009, o 16:31
Posty: 44
Post 
ja raz próbowałem wykrystalizować manganian potasu i wyszły mi małe igiełki, może miały ze 2mm:D


27 mar 2009, o 15:55
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2570
Lokalizacja: Krakow
Post 
Ramirez Lolex napisał(a):
No wiem, ze nie moge tam reduktorów dodawać, bo to przecież silny utleniacz. Poza tym po co mam sobie zanieczyszczać roztwór do krystalizacji. Naprawde takie małe drobne igiełki wyjdą ?? Nie da sie uzyskać kryształka chociaz o średnicy 1 cm ??


popatrz na wikipedie: drobnoksytaliczny ;)
czy 1 cm to jest dropnokrystaliczny stan skupienia ?

mnie wyszly igielki dlugosci prawdopodobnie 1-3 mm, srednicy pewnie z 0,5-1 mm, ale robilem to na szybko, wiec proboj kombinuj, ale nie sadze abys wykonal wieksze krysztaly nizeli te ktorych uzyjesz :)

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


27 mar 2009, o 17:45
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2570
Lokalizacja: Krakow
Post 
Gałecki napisał(a):
Oczyszczanie i)
250 g KMn04 rozpuszcza się w 800 ml gorącej wody (80 °C). Roztwór
sączy się przez lejek z płytką z porowatego szkła i chłodzi, stale przy tym
mieszając. Wydzielone kryształy odsącza się, stosując lejek z płytką z porowatego
szkła, przemywa małą ilości wody i suszy w temp. 80—100 °C. Otrzymany
preparat jest zwykle o czystości cz. d. a. W ługu pokrystalicznym można
rozpuścić nową porcję KMn04. Wydajność wynosi 80—87%.

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


27 mar 2009, o 17:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2008, o 21:44
Posty: 30
Lokalizacja: Opolskie
Post 
Ehh.. To olewam ten nadmanganian potasu.. Pobawię się jeszcze trochę siarczanem miedzi, a potem sobie kupię trichlorek żelaza i/lub dichromian potasu.. Jakie związki jeszcze nadają się do hodowli ciekawych kryształków ??


27 mar 2009, o 19:06
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2006, o 21:37
Posty: 2570
Lokalizacja: Krakow
Post 
ciekawe krysztaly to przedewszytkim ałuny :)

_________________
"Jak zobaczysz błysk nuklearny kucnij i zasłoń się."


27 mar 2009, o 19:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 kwi 2008, o 17:11
Posty: 74
Post 
kiedyś widziałem że jest możliwość otrzymać kryształki srebra (nie próba Tollensa) lecz nie pamiętam tego przepisu i nie mogę znaleźć wiem że był użyty azotan srebra lecz dalej nie pamiętam może ktoś pamięta?

_________________
Polska na węglu leży i przez węgiel leży :)


27 mar 2009, o 23:41
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 sty 2009, o 16:31
Posty: 44
Post 
Mi wychodzą piękne kryształy z siarczanu niklu siedmiowodnego-NiSO4*7H2O:D


28 mar 2009, o 00:04
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lut 2007, o 17:00
Posty: 1504
Lokalizacja: SRC
Post 
Na głównej stronie VMC jest artykuł o krystalizacji trudnorozpuszczalnych soli i otrzymywania kryształów metali.


28 mar 2009, o 11:59
Zobacz profil

Dołączył(a): 28 kwi 2008, o 15:29
Posty: 107
Post 
Nie chcę zakładać nowego tematu więc napiszę tutaj. Co sądzicie o tym, żeby z jakiegoś związku, który ma przeźroczyste kryształki dodać barwnika? Można by pokombinować z ciekawymi kolorami. Ma to jakiś sens?


28 mar 2009, o 12:36
Zobacz profil

Dołączył(a): 11 sty 2009, o 16:31
Posty: 44
Post 
Ja osobiście wole kryształy z czystych związków chemicznych ale jeśli ty chcesz użyć barwnika to czemu nie :o


28 mar 2009, o 12:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 wrz 2008, o 21:44
Posty: 30
Lokalizacja: Opolskie
Post 
Nie wiem czy ci się to wykrystalizuje razem z tym barwnikiem. Może po prostu pomaluj ten kryształ farbą i będzie łatwiej :D


28 mar 2009, o 21:04
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post 
Blaze napisał(a):
Nie chcę zakładać nowego tematu więc napiszę tutaj. Co sądzicie o tym, żeby z jakiegoś związku, który ma przeźroczyste kryształki dodać barwnika? Można by pokombinować z ciekawymi kolorami. Ma to jakiś sens?


Co chcesz w ten sposób krystalizować?? Aby to miało sens ten niby-kryształ musiałby zawierać dwie sole z podobną rozpuszczalnością i budową krystaliczną. Jeżeli chcesz sypać barwnik do soli kuchennej, życzę powodzenia.

Sulik napisał - Ałuny....


28 mar 2009, o 22:07
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Cytuj:
Co chcesz w ten sposób krystalizowaćQuestion Aby to miało sens ten niby-kryształ musiałby zawierać dwie sole z podobną rozpuszczalnością i budową krystaliczną. Jeżeli chcesz sypać barwnik do soli kuchennej, życzę powodzenia.

Mi udało się otrzymać kryształki soli o boku ok. 2-5 mm z wtrąceniami fluoresceiny. Da się ale to raczej kwestia przypadku. Poczytaj Sękowskiego o ałunach, możesz zrobić nawet kilku barwne.
Analityk

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


28 mar 2009, o 22:50
Zobacz profil
***
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 maja 2007, o 12:29
Posty: 436
Post 
Nie przypadku tylko struktur krystalicznych. Nie znam się na tym, aczkolwiek mniej więcej wiem o co chodzi. Jeżeli coś będzie tworzyć kryształki np o strukturze sześcianu, i druga substancja też, to niewykluczone że da się to uzyskać. Tylko pozostaje kwestia wielkości cząsteczek, interakcji między nimi (ewentualnych) oraz innych czynników

Bo w sumie po co mielibyśmy krystalizować w celu oczyszczania, (z dobrymi skutkami) skoro dawałoby się łatwo uzyskiwać kryształy dziwolągi złożone z kilku-kilkunastu różnych substancji??


28 mar 2009, o 23:29
Zobacz profil
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 paź 2004, o 17:32
Posty: 775
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Dlatego piszę, że otrzymanie wtrąceń w chlorku sodu jest trudne, fluoresceina przecież jest ogromną cząsteczką. Poza tym na 3 próby 2 razy otrzymałem czyste, bezbarwne kryształy a r-r był żółto-zielony. Tym razem nie było wtrąceń. Jeśli komórka elementarna dla jednej i drugiej soli jest taka sama to bez problemu można otrzymać sole mieszane, np. ałuny.
Co do oczyszczania to średnio się zgodzę, owszem jest to możliwe ale rzadko się z tego korzysta. Raczej chodzi o krystalizacje frakcjonowaną niż o wykorzystywanie różnicy struktur krystalicznych.
Co innego że np chlorek sodu można zabarwić na inny kolor właśnie przez dodanie np. chlorku miedzi. Z tym że nie osiągnie się tego stosując jakiś barwnik spożywczy. Wszystko sprawdzone.
Analityk

_________________
"Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły"
http://www.youtube.com/watch?v=tqtiIUEbiMQ


29 mar 2009, o 00:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..