Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Kwas azotowy bhp 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 15 maja 2022, o 18:36
Posty: 24
Post Kwas azotowy bhp
Miałem już do czynienia z kwasami, jednak jeszcze nie azotowym. Postanowiłem go zrobić przez reakcje azotanu wapnia że stężonym kwasem siarkowym, stechiometryczne stężenie kwasu azotowego powinno wyjść ok. 25%. I teraz pytanie, czy w tej reakcji wydzielają się niebezpieczne ilości tlenków azotu, które są bardzo toksyczne i czy jeśli zrobie to na dworze to nic mi nie grozi ? ( Ilość 100 ml)


15 sie 2022, o 08:42
Zobacz profil

Dołączył(a): 15 lut 2019, o 18:20
Posty: 75
Post Re: Kwas azotowy bhp
Nie, nic takiego ci nie grozi, dla spokoju możesz schłodzić kwas siarkowy, ale nie jest to konieczne.

Kwestia jest tylko taka, że możesz mieć trochę problem z tą reakcją, ponieważ w tak silnie kwasowych warunkach siarczan wapnia będzie rozpuszczał się dużo lepiej niż w wodzie ze względu na protonowanie anionu siarczanowego i uzyskasz przynajmniej w pewnym stopniu mieszaninę tych różnych jonów.


15 sie 2022, o 10:30
Zobacz profil

Dołączył(a): 15 maja 2022, o 18:36
Posty: 24
Post Re: Kwas azotowy bhp
Dzięki


15 sie 2022, o 12:22
Zobacz profil

Dołączył(a): 23 lis 2009, o 22:18
Posty: 244
Post Re: Kwas azotowy bhp
Jeśli masz jakiś inny azotan (sodu, potasu, amonu), to zdecydowanie bardziej polecam Ci zamiast azotanu wapnia.
Chodzi o to, że jako produkt powstaje siarczan wapnia (gips), który w kolbie da zawiesinę i będzie się przegrzewał.
Kolba może dość niebezpiecznie "podskakiwać" podczas ogrzewania.
A później może być trudno ją domyć.
Kiedyś przerabiałem temat, więc dzielę się doświadczeniem.


17 sie 2022, o 19:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..