Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
otrzymywanie CHLOREK MIEDZI(I) 
Autor Wiadomość
Post otrzymywanie CHLOREK MIEDZI(I)
Witam,
czytając wypowiedz NVX'a, jeszcze dawno temu:

Cytuj:
(...)roztwór chlorku miedzi (I)**(...)

** R-r ten otrzymujemy redukując wodny roztwór chlorku miedzi (II) pyłem miedziowym (...) do rozpuszczenia białego osadu CuCl (...)


zrobiłem takie czynnosci:
-otrzymałem z reakcji miedzi z kw. azotowym, azotan miedzi II
-przeprowadziłem reakcje redox z kw. solnym, otrzymałem chlorek miedzi II

i teraz mam problem... wkładając druciki Cu do próbówki z CuCl2 i energicznie mieszając (mechanicznie, elektronicznie) próbówką poprzez ok. 3h otrzymałem około 500mg białego pyłu na dnie próbówki w r-r wodnym CuCl2 (zielony r-r).
Jak widać, taka reakcja jest dosyć nieopłacalna i długa.
Jak to Wy to robicie?
Czy zamiast drucików Cu dać blachę Cu (chodzi o rozdrobnienie)?
Jak wykorzystać potem ten biały, rozpuszczony w r-r clorku miedzi II, chlorek miedzi I? Odsączyć? Mi przez sączek on przelatuje:/ poza tym jest go zbyt mało aby można było sączyć...
Czy w przypadku blachy Cu będzie można wyąć blaszke z roztworu i go zebrać?

A może posiadacie jakąś inną idee do syntezy CuCl?
Czekam na wszelkie koncepcje;)


Pozdrawiam Dools
PS.podgrzanie próbówki nie przyśpieszyło reakcji redukcji :/


13 maja 2006, o 23:11
@MODERATOR
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sty 2006, o 19:24
Posty: 868
Lokalizacja: Opole
Post 
Pamiętam, że na opakowaniu FeCl3 do trawienia płytek drukowanych była napisana reakcja
FeCl3 + Cu -> FeCl2 + CuCl
Ale to jest oczywiście bzdura, bo otrzymuje się zielony roztwór CuCl2...


13 maja 2006, o 23:25
Zobacz profil
******

Dołączył(a): 9 lip 2004, o 23:05
Posty: 410
Lokalizacja: z Krainy Deszczowców
Post 
Dools, nie napisałeś jakie miałeś parametry doswiadczalne tzn. stężenia itp.
A to jest ważne.
Chyba najprostrza reakcja otrzymywania CuCl(Cu2Cl2) to: rozpuszczenie w wodzie mieszaniny CuSO4 i NaCl w proporcji 1:1,2 molowo prawie do nasycenia (roztwór będzie zielony). Następnie dodaje się miedzi (proszek, skrawki, drut - ważna jest powierzchnia miedzi, to wpływa na szybkość reakcji). Mieszamy, ręcznie lub mechanicznie z zamknietej butelce. Pod koniec reakcji roztwór jest słabo zielony lub bezbarwny. Zlewamy ciecz z nad ewentualnych osadów i wlewamy do dużej ilości wody. Od razu strąca się biały CuCl. Zamiast siarczanu można zastosować dowolną rozpuszczalną sól miedzi(II), poza azotanem (nie wiem czy nie będzie utleniał Cu(I) do Cu(II))
FeCl3 + Cu -> FeCl2 + CuCl - ta reakcja jest prawdziwa w 100%. Tylko że dopóki jest nadmiar FeCl3 powstaje CuCl2
Mam uczucie że pisałem kiedyś niemal identycznego posta :D
Jak coś to skasować.


13 maja 2006, o 23:56
Zobacz profil
Post 
aa... teraz już kapuje :lol:

kmno4, to co napisałeś to właśnie redukcja CuCl2 do CuCl... najpierw z CuSO4 i NaCl otrzymujemy CuCl2 i Na2SO4 w duzym stężeniu (duże stężenie lub obecność HCl w r-r wodnym CuCl2-barwa zielona, małe stężenie->barwa niebieska (roztworu)). Ten roztwór także mi odzieleniał ("Pod koniec reakcji roztwór jest słabo zielony lub bezbarwny.").

A tu: "Zlewamy ciecz z nad ewentualnych osadów i wlewamy do dużej ilości wody." to wlewamy tę słabosieloną lub bezbarwną ciecz do dużej ilości wody czy osady, czy tez tą miedz którą wcześniej wrzuciliśmy?

jaozyrys, FeCl3 + Cu -> FeCl2 + CuCl znam. Przebiega ona jednak tak jak napisal kmno4, w nadmiarze Cu. A przy trawieniu płytek mamy nadmiar CuCl. Zauważyłem jednak, że po wyparowaniu wody z naczynia gdzie był r-r po trawieniu płytki zostaje biały osad... czy to jest CuCl?


14 maja 2006, o 00:20
@ADMINISTRATOR

Dołączył(a): 10 gru 2003, o 00:09
Posty: 735
Lokalizacja: Warszawa
Post 
2CuSO4 + 2NaCl + NaHSO3 + H2O -> 3NaHSO4 + 2CuCl

Pozdro
Tchemik

_________________
Obrazek
Tchemik.Pl


14 maja 2006, o 01:13
Zobacz profil
***

Dołączył(a): 10 lip 2004, o 11:25
Posty: 57
Lokalizacja: poznań
Post 
witam ja ostatnio syntezowalem CuCl w mysl reakcji

2CusO4x5H2O + 2NaCl + SO2 + 2H2O => 2CuCl + Na2SO4 + 2H2SO4

troche wali SO2 podczas saczenia CuCl ale da sie przezyc ;)


14 maja 2006, o 07:00
Zobacz profil
Post 
czy mi sie zdaje, czy te wszystkie metody umozliwiaja otrzymanie CuCl w dużym rozcieńczeniu z H2O?

bo mam taką dziwną sytuacje, że jak kmno4 napisał "Zlewamy ciecz z nad ewentualnych osadów i wlewamy do dużej ilości wody." zrobiłem tak, i jak chciałem to przepuścić przez sączek, substancja która się tam zbierała (pewnie CuCl, które jest białe) przechodziło odrazu w zieloną "mączke"... I teraz takie pytanie... czy CuCl nie istnieje jakoś inaczej niz w r-r wodnym o duzym rozcięczeniu?


14 maja 2006, o 14:38
Post 
czy ktos zna odpowiedz na powyzsze rozwazania?


16 maja 2006, o 15:36
PROFESJONAŁ

Dołączył(a): 27 lip 2004, o 22:00
Posty: 755
Lokalizacja: From beyond
Post 
CuCl istnieje jak najbardziej w stanie stałym jako biały proszek właśnie. Zielenienie CuCl spowodowane jest jego utlenianiem pod wpływem tlenu z powietrza.

_________________
Podczas stosunku do rzeczywistości mam problemy z erekcją ;-)


16 maja 2006, o 22:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Multumiri adresate phpBB.com & phpBB.ro..
Design creat de Florea Cosmin Ionut.
© 2011

..